Naci Görür uyardı: Olasılık yüzde 70’lere çıktı… Artık uzatmaları oynuyoruz

Türkiye Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük bir yıkımla mücadele ederken, Prof. Dr. Naci Görür'den beklenen İstanbul depremiyle ilgili "99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık 70’lere çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var" dedi.

featured

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde binlerce can kaybına yol açan deprem tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Binlerce yurttaşımız hayatını kaybetti. Peş peşe gelen iki büyük depremden sonra gözler bir kez daha İstanbul’da beklenen büyük depreme çevrildi. Tv100’de Ece Üner’in sunduğu deprem özel yayınına bağlanan Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür kritik açıklamalarda bulundu.

Naci Görür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

‘DOĞANIN GERÇEĞİNİ ÜLKEMİZDE DEĞİŞMEZ BİR GÜNDEM OLARAK ALMALIYIZ’

Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon senedir bu depremler geliyor ve devam edecek. Bu doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız. Bizde ne halk ve yöneticiler depremi gündemlerine almıyorlar. Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar.

‘JAPONYA GİBİ ZARARI AZALTABİLİRİZ’

Depremin bize verdiği zararları azaltmak Japonya, ABD, Meksika gibi mümkün. Orada bu deprem olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine rağmen bizde binlerce kişi ölüyor. Başka ülkelerde afet görünümünde olmayan depremler bizde afet yaratıyor.

‘ŞU AN 99’LARI YAŞIYORUZ GİBİ GELİYOR’

20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi depreme dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u depreme dirençli hale getiremedik. Çünkü irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor. O zaman da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

‘BUNLARIN YIKIP YAPMAK, GÜÇLENDİRMEK LAZIM’

İstanbul’u depreme hazırlayacaksak ilk yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım.

‘İSTANBUL ARTIK UZATMALARI OYNUYOR’

99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık 70’lere çıktı. Artık uzatmaları oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var.

‘İSTANBUL EKONOMİK OLARAK DİZ ÇÖKERSE TÜRKİYE DİZ ÇÖKER’

Deprem beklenen bir kentte yapılmaması gereken en önemli şey o kentin nüfusunu arttırmayacaksın ve bina yoğunluğunu artırmayacaksın. Artık İstanbul büyütülmemeli, yatırım gelmemeli. Ekonomi ve sanayi çarkları burada olmamalı. İstanbul’da büyük deprem olduğunda ekonominin bütün çarkları duracaktır. O ekonomiyi eski potansiyele geri getirmek yıllar alacaktır.

Naci Görür uyardı: Olasılık yüzde 70’lere çıktı… Artık uzatmaları oynuyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. bu zihniyet orda olursa ona da kader der kılıf uydurur.

  2. 10 Şubat 2023, 15:36

    Zaten birilerinin beklediği de o: diz çöktürmek. Ondan sonra ver elini, Las Vegas…

  3. Ekonomik çekim merkezinin, siyasi sınırlara yakın olması da göz önüne alınarak, İstanbul alanı ile doğuya, batıya doğru olmak üzere Marmara ve Trakya bölgeleri olmaması gerektiği yıllardır üzerinde tartışılan ve fikir yürütülen bir konu! Sanayi, Konya-Kayseri hattında olmalı, her ikisi de üretimi ve bu alanda deneyimi olan iller. Özellikle Konya, üretim sektöründeki deneyimi ve geniş coğrafyası ile Türkiye ağır sanayiinin merkezi olabilir!
    Sanırım, Ümit Özdağ da partisinin temel ekonomi stratejisi bağlamında benzer planlamaları olduğunu açıklamıştı…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!