Naci Görür’ü sinirlendiren hatırlatma… O raporda imzası vardı

Erzincan İliç’te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasının ardından, Ovacık Altın Madeni raporunun altında imzası bulunduğu için eleştirilen Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'den açıklama geldi. Naci Görür, 1999'da Ovacık'ta altın madenine onay veren TÜBİTAK raporunu Ecevit Hükümeti'nin isteğiyle hazırladıklarını belirterek "Sırf ideolojik nedenlerle madencileri hain diye gösteriyorlar" dedi.

featured

Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı Anagold Madencilik isimli şirketin siyanürle altın çıkardığı madende, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana geldi ve 9 işçi göçük altında kaldı.

Yaşanan felaket, siyanürlü madenin yol açacağı felakete karşı verilen mücadeleyi ve Veryansın Tv’nin “Türkiye’nin Çernobil’ine” dikkat çeken haykırışlarını akıllara getirdi. İki senedir mücadele eden Veryansın Tv programcıları, felaketten aylar önce İliç’teki ‘zehir’ havuzunun önünde açıklama yapmış ve Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek deprem tehlikesine dikkat çekmişti.

thumbnail
İlişkili Haber
İliç’te neler oldu? Zehir havuzu önünde Celal Şengör’e ‘maden’ yanıtı

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür’e defalarca kez seslenilmiş ve İliç’teki tehdide ilişkin açıklama yapmasını istemişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın Tv aylarca haykırdı, iktidar ölü taklidi yaptı! Maden faciası nasıl adım adım geldi

ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDAKİ İSİM: NACİ GÖRÜR

İliç’te yaşanan maden faciasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen 9 işçi hâlâ toprak altında.

Türkiye, İliç’te yaşanan faciayı konuşurken Veryansın Tv Genel Yayın yönetmeni Erdem Atay, Dr. Enver Yaser Küçükgül ile iki hafta önce “Türkiye’ye altın vuruş! Madenler nasıl peşkeş çekildi?” başlıklı bir program yaptı.

Dr. Enver Yaser Küçükgül’ün programının ardından, Prof. Dr. Naci Görür’ün “TÜBİTAK Proje Yürütücüsü” olarak altında imzası olan “Ovacık Projesi Çevre Faaliyetleri İncelemesi ve Strateji Raporu” da gündem konusu oldu. TÜBİTAK heyetinin hazırladığı Ovacık Altın Madeni raporunda ülke için risklerin dikkate alınmadığı belirtilmiş ve siyanürlü altın madeni felaketleri hatırlatılmıştı.

Ovacık Altın Madeni raporunun altında imzası olduğu gerekçesiyle eleştirilen Prof. Dr. Naci Görür’den açıklama geldi.

thumbnail
İlişkili Haber

Sayın Naci Görür… İliç’e bekleniyorsunuz

NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Arkadaşlar, birçok kendini bilmez daha neyin ne olduğunu anlamadan dinlemeden ‘mal bulmuş mağribi’ gibi üzerine atlayarak beni suçlamaya başladılar. Mesele şu: Bundan 20-25 sene evvel, zamanın Ecevit Hükümeti TÜBİTAK’a bir görev veriyor. Görev de Bergama altın madeninin proje ve uygulama bakımından ulusal ve uluslar arası standartlara uygun olup olmadığı ve yenilikçi teknolojiler içerip içermediği yönünden incelenmesi ve durumun bir raporla Başbakanlığa bildirilmesi. Görevin TÜBİTAK Başkanlığına tevdi edildiği sırada ben TÜBİTAK MAM’ın (Marmara Araştırma Merkezi) başkanıydım.

‘SAYGISIZ VE TERBİYESİZCE HAKKIMDA YAZIYORLAR’

Doğal olarak Türkiye’nin önde gelen bilim adamlarından bir ekip seçtik. Hatta deprem bilimcilerden idareden bağımsız iki araştırmacıyı da bu ekibe kattık. İkisi de ulusal ve uluslar arası tanınır kişilerdi. Biri Prof. Dr. Aykut Barka, diğeri de Prof. Dr. Haluk Eyidoğan idi. Çalışma içinde meşhur Çevre Bilimci Prof. Dr. Derin Orhon ve konularında uzman başka hocalar da vardı. Ben de MAM Başkanı olarak koordinatör görevi gördüm. Çalışma bitince Ankara’ya gönderildi ve burada TÜBİTAK bilim kurulu tarafından onaylandı ve Başbakanlığa sunuldu.

Proje ulusal ve uluslar arası ölçütlere uygun bulunmuştu. Daha sonra Başbakanlık ne kararlar aldı onu bilmiyorum. Bugün birtakım kimseler (Hakaret etmek istemiyorum) son derece saygısız ve terbiyesizce hakkımda yazıyorlar. Onları önemsemiyorum ama (hepsini engelledim) siz takipçilerime saygımdan ötürü bu açıklamayı yayınlıyorum.

‘MADEN VE MADENCİ DÜŞMANLIĞI YAPIYORLAR’

Bir konu daha var önemli. Arkadaşlar, maden ve madenci düşmanlığı yapıyorlar. Sırf ideolojik nedenlerle madencileri hain diye gösteriyorlar. Madencilik bir bilim dalıdır. Tarih boyunca çeşitli temel bilimler maden fakülteleri sayesinde gelişmiştir. İnsanlık madencilik sayesinde zenginleşmiş ve bugünlere gelmiştir. Yeraltı servetlerimiz çok önemlidir. Siz madenciliği kaide ve kurallarına göre yaparsanız gelişirsiniz. Bugünkü gibi abuk subuk uygulama ve işletme yaparsanız zarar verirsiniz. Bunu denetleyecek ve doğru iş yapılmasını isteyecek devlettir. Eğer tüm madenciliğin zararlı olduğu düşünülüyorsa bütün yurtta madenciliği yasaklıyacaksınız. Maden fakültesinin Dekanlığını da yapmış biri olarak ben bunları söyleyebilirim sanıyorum, sevgiyle.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Naci Görür’ü sinirlendiren hatırlatma… O raporda imzası vardı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Veryansın üstüne bada basa madenciliğe karşı olmadığını yazdı,söyledi.Ne taraflarıyla dinliyorlar bunlar.

    • Camura yatiyorlar arkadasim. Camura yatiyorlar, yoksa kendileri de biliyor. Koca bilim adami falan guya, cariklilardan beterler.

  2. ben o programi izledim, naci efendi oradan sallama dunya kriterlerine uygundu diye. Butun dunyada yasaklanan bir olay. Ortada zaten madencilik diye birsey de yok ki. Bildigin topragi alip, siyanur basiyorlar, icinden ne cikarsa. Bunun da cevreye zarari yok oylemi. Bak insan vucudunda da bir suru mineraller var. Sana da siyanuru bassak uc bes gram degerli metal cikar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!