Nafile namazı nedir? Nasıl kılınır?

Namaz, kişinin kendisini İslami metoda göre manevi terbiye etmesine yönelik yaptığı kutsal eylemdir. Farz olan namaza ek olarak bağışlanmak suretiyle kılınan namaza nafile namazı denir. Peki nafile namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nafile namazının niyeti nasıl edilir? Nafile namazıyla ilgili tüm ayrıntılar haberimizin içeriğinde sizlerle.

featured

Hak edilene eklenen, ziyade ya da fazlalık anlamlarına gelen ‘Nafile’, ‘Nefl’ kökünden gelir ve bağışlanma maksadıyla kılınan namazı kaç rekattır? Nasıl kılınır? Nasıl niyet edilir?

 

NAFİLE NAMAZI NEDİR?

Nafile namazı, bir Müslüman için zorunlu diye ifade edilen farz ibadetinden ya da yapılması gerekli görülen vacip ibadetlerden değildir. Zorunluluğu ya da gerekliliği olmamakla birlikte Allah’a daha fazla yaklaşmak, sevaba girmek için kişinin inisiyatifinde gerçekleşen bir ibadettir. Tatavvu (gönüllü, kişinin kendi arzusuna bağlı şekilde yaptığı) ismiyle adlandırılan bu namazlara başka olarak kuşluk, gece namazı gibi ritüeller örnek verilebilir. Nafile namazlarının, farz olan namazın ve kılınamayan farz namazın kazasının kılınmasının ardından olması beklenir.

 

NAFİLE NAMAZLARI NELERDİR?

Nafile namazı tek bir ritüelden meydana gelmez. Nafile namazı türlerine göre farklılaşır. Bu namazlar şu şekildedir:

 • Hâcet namazı; kişinin gerek dünya gerekse ahiret hayatı için istekleri doğrultusunda kıldığı namazı ifade eder. Hâcet namazı 4 ya da 12 rekat şeklinde kılınır. 4 rekat kılındığı takdirde 1. rekatta Fatiha suresinden sonra yetü’l-kürsî okunur. Ardından gelen 3 rekatta ise Fatiha suresinden sonra İhlâs, Felâk ve Nas sureleri okunur.
 • Tövbe namazı; bir günah yahut kötü bir iş yaptıktan sonra kılınır. Sadece bu boyutla da yetinmeden gelecekte yapılabilecek kötü eylemlere karşın günde pek çok kez tövbe çekilerek namazı kılınabilir. Tövbe namazının kabul olması işlenen günahların tekrar edilmemesi ve onlardan ders alınmasına bağlıdır. Seher vakitlerinde ve mübarek gecelerde tesbihatın ardından kişinin tövbede bulunması karşısında Allah’ın bağışlaması ümit edilir. Al’i İmran suresi bu konuda öğretici ve bağışlayıcılık hakkında bilgi vericidir: Onlar çirkin bir iş yaptıklarında ya da kendilerine zulüm ve haksızlık ettikleri zaman hemen Allah’ı hatırlayıp, günahlarının affedilmesini isterler; zaten günahları Allah’tan başka kim affedebilir ki! Bunlar o günahı bile bile bir daha yapmazlar” ( l-i İmrân 3/135). Tövbe namazı iki rekat ve daha fazla şekilde kılınabilir.
 • Tahiyyetü’l-mescid namazı; mescide saygı gösterilmesi anlamına gelirken esas olarak mescidlerin sahibi Allah’a saygı demektir. Bu namazın kılınması mezheplere göre değişiklik arz etmektedir. Şafi mezhebine göre mescide ne zaman girilirse girilsin tahiyyetü’l-mescid namazı uygun görülürken Hanefi ve Malikilere göre kerahet (güneşin doğuş, batış ve en tepede olduğu vakit) vakitlerinde bu namaz mekruhtur. Bunun yerine tehlilde bulunarak salavat getirilir. Cuma namazında hatip hutbedeyken Hanefi ve Malikiler tahiyyetü’l-mescid namazı kılmazken Şafiler uzatmadan iki rekat olmak kaydıyla kılarlar. Mezheplere göre ayrılsa da genel olarak tahiyyetü’l-mescidi namaza oturmadan evvel kısaca kılmak makbuldür.
 • Kuşluk namazı; güneşin doğuşundan bir mızrak boyu yükselmesi, yani 45-50 dk sonrasına kadar geçen süre içinde 2-4-8-12 rekat kılınması şeklinde gerçekleşir. En makbulü 8 rekattır. Kuşluk namazının diğer ismi ise ‘Duha namazı’dır.
 • Teheccüt namazı; gece namazı olarak da adlandırılabilmektedir. Hem uyanmak hem de uyumak anlamlarına gelir, bu bakımdan uyku arasında kılınan namazdır. Rekat sayısı olarak net sayı belli olmamakla birlikte 2-4-8 rekatlarda kılınabilmektedir.
 • Evvâbin namazı; tövbe eden insanların kıldığı namazdır. Tövbe edip Allah’a sığınmak bu namazın esasıdır. 6 rekat olan bu namaz genelde tek selamla kılınırken 3 selamla da kılınabilir.
 • Abdest ve gusülden sonra namazı; Hz. Muhammed’in ‘Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları affolunur’ hadisindeki doğrultuda kılınır. Bu sebeple Hanefiler abdest ya da gusülden sonra iki rekat namaz müstehap olarak görürken Şafiiler sünnet olarak görür.
 • Tesbih namazı; ömürde bir defa kılınması yeterli görülür ve dört rekattır. Bu namaz esas olarak kişinin kılmasıdır. Niyet ettikten sonra namaz şöyle kılınır: Sübhâneke’den sonra 15 kere Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber söylenir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih çekilir. Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekata kalkınca yine 15 kere tesbih çekilir, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih çekilmiş olur.
 • İstihare namazı; kişilerin kendileri için hayırlı olacakları istemesi dahilinde kıldığı namaza denir. Önemli bir karar anıyla karşılaştıklarında dünya ve ahiret bakımından kendileri için hayırlı olanı talep ederler, bu kapsamda kılınabilir. İstihare namazının ardından uyuduktan sonra samimi bir istek ise Allah bunun gerçekleşmesi için işaret verecektir. İlkinde sonuç vermediği takdirde 7 defaya kadar yinelenebilir. Duasında Arapça şartı yoktur, Türkçe karşılığı da okunabilir.
 • Küsûf ve Hüsûf namazı (ay ve güneş tutulması sonrasında kılınan namaz); güneş ve ay tutulması vakitlerinde kılınır. Küsuf (güneş tutulması) namazı sünnet olup cemaatle birlikte kılınması konusunda fikir birliği olsa da hüsuf (ay tutulması) için yoktur. Namazdan sonra imam cemaate dönerek dua eder. Cemaatin olmadığı durumlarda tek başına da kılınabilir.
 • Mübarek gecelerde kılınan namazlar; özel bir namaz çeşidi değildir. Bu gecelerin vesile edilerek namaz kılınması sevap getirir ve yararlıdır. Regaib, Mi’rac, Regaip ve Kadir geceleri nafile namazları kılmak makbuldür.
 • Yağmur duası; kuraklık olan bir bölgede Allah’tan bolluk ve berekete vesile olacak yağmur için edilen duadır. İstiska duası olarak da adlandırılan bu duanın öncesinde iki rekat namaz kılınabilir.

 

NAFİLE NAMAZI NASIL KILINIR?

Nafile namazları bireysel ya da cemaatle kılınabilir. Nafile namazından da önce diğer namazlarda olduğu gibi niyet etmeli ve hangi namaz kılınacaksa ona uygun şekilde ritüeli yerine getirmelidir.

 

NAFİLE NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Nafile namazları genelde 2 rekat olmakla birlikte yukarıda açıklandığı gibi namaz türüne göre rekat sayısı da değişmektedir.

 

NAFİLE NAMAZI İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Nafile namazı tek bir tür olmamakla birlikte farz ve vacip olan namazlar dışında pek çok alt türü olan bir ritüeldir. Bu yüzden hangi nafile namazı kılınacaksa ona göre niyet edilir.

 

NAFİLE NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Önemli ve mübarek günlerin dışında kılınan nafile namazları için net bir gün olmamakla birlikte kerahat vakitleri dışında kılınmalıdır. Kerahat vakitleriyle ilgili görüşler de Şafii-Hanefi anlayışlarına göre değişmektedir, ayrıntılar yukarıda sunulmuştur.

 

NAFİLE NAMAZI NEDEN KILINIR?

Bir günahın işlenmesinin ardından tövbe için, gelecek potansiyel günah ya da kötü işlerin tövbesi için, sevap işlemek için, dünya ya da ahiret işlerinde Allah’tan dilekte bulunmak için kılınabilir.

 

NAFİLE NAMAZI 2 REKAT KILINIR MI?

Nafile namazı genellikle 2 rekat kılınır fakat 4-8-12 rekata kadar uzayabilir.

Nafile namazı nedir? Nasıl kılınır?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!