Nagehan Alçı ve Nihal Bengisu’yu Mahir Ünal’la buluşturan alerji!

Cumhuriyeti hedef alan AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, gelen büyük tepkinin ardından dün görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Ya da istifası istendi. Ünal'a destek ise eski iktidar yandaşları, 'yetmez ama evetçi' Nagehan Alçı ve Nihal Bengisu'dan geldi.

featured

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan hemen önce katıldığı bir etkinlikte, “Bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” demişti.

Cumhuriyeti hedef alan sözleri büyük tepki çeken Ünal, birkaç gün sonra, Cumhuriyeti ve Türkçeyi savunan yeni bir açıklama yapsa da görevinden olmayı engelleyemedi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çok sert tepkisinin de istifada etkili olduğu biliniyor.

Ünal’a destek ise radikal İslamcı gruplar dışından ana akım medyadaki “bildik” isimlerden geldi.

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Mahir Ünal’ın istifa ettirilmesinden duyduğu rahatsızlığı “Atatürkçülüğü” hedef alarak ortaya koydu.

Alçı, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Tüm Atatürkçüleri tebrik ediyorum…Mahir Ünal’ı görevden aldırmayı başardılar… Atatürkçülük bu ülkede ezeli ve ebedi iktidar olduğunu ispatlamıştır. Resmî devlet ideolojisi hala Atatürkçülük…Bunun yanına AK Parti biraz İslami ton ve muhafazakarlık sosu ekledi o kadar…”

Yazar Nihal Bengisu Karaca da Ünal’ın istifası için “12 Eylül’den bile geri durumdayız” değerlendirmesi yaptı.

Bengisu şöyle yazdı:

“1)Mahir Ünal’ın istifa ettirilmesi şaka gibi ama garip değil. Asıl garip olan Ünal’ın rejimin değiştiğini, artık iktidarın neo ittihatçı bir blok tarafından paylaşıldığını, bu blokun islamcı+sağ milliyetçi+kemalist ulusalcı ve uzantılarının ittifakından oluştuğunu görmemesi oldu

2) Mahir Ünal kör noktada kalacak kadar yakın olduğu için rejimin baskıcı unsurlarından müsterih olabileceğini düşündü belli ki; beş on yıl önceki gibi rahatça Kemalizmi ya da kültür devrimini eleştirebileceğini bunun beş on yıl önceki gibi normal karşılanacağını zannetti.

3) Oysa o günler geçti. Artık inkılapları, sonuçlarını tartışmak ‘what if’ beyin fırtınaları yapmak önceden olduğu gibi entelektüel faaliyet kabul edilmiyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir yapabilirdi ama bugün 21.yy’da sen yapamazsın. 12 Eylül’den bile geri durumdayız.”

Nagehan Alçı ve Nihal Bengisu’yu Mahir Ünal’la buluşturan alerji!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 4 hafta önce

  Başı kapalı olanı anlarım çünkü o diğerleriyle aynı kanaldan beslenmiştir. Cumhuriyet ve Atatürk hatta Milli Mücadele düşmanıdır. ”Yunan galip gelse, onun ateşli ve şefkatli kollarında daha çok müslüman olurduk” düşüncesini içselleştirmiş, inançlı biridir.
  Diğerini ise anlamak mümkün değil. Nedir bu Cumhuriyet, Atatürk, Milli Mücadele düşmanlığı? Hem cumhuriyetin sana sağladığı imkanları sonuna kadar kullanacaksın hem de ona küfür edip, düşman olacaksın. Velhasıl el yormaya değmeyecek 2 tane kurmalı bebek…
  Nagehana son bir şey daha bu topraklarda Mustafa Kemal’i yenecek, silecek adam yetişmez.

  • Onun derdi ise para, çıkar ve neslindeki Türk yoksunluğu diye düşünüyorum…

 2. 4 hafta önce

  Daha çok kudurmanız dileğiyle.

 3. 4 hafta önce

  Seçim manevrasını yedirmeye çalışıyorlar. Hiçbir AKPli “görevden alınmaz” geri dönüşüme tabii tutulur. Bugün üyelikten değil görevinden çekildi yarın bir başka başkanlıkta görebiliriz.

 4. 4 hafta önce

  Cumhuriyet olmasaydı ne olacakaları 1400 yıllık tarihte ortada !! o yüzden ben bu tür yazarlara acıyorum. Ve yüce yaratıcının Adaletini bekliyorum.

 5. 4 hafta önce

  Devleti neo-ittihacilar yönetebilir bizim için sıkıntı yok Nihal & Nagehan hanımlar. 5-10 yil onceki gibi Fetonun yonetmesinden iyidir.

 6. 4 hafta önce

  Allah aşkına bunların İslam’la alakaları yok veya bizim bildiğimiz İslam başka onların bildiği İslam başka, İslam’a en çok zararı bunlar verdi dünde bugünde yarında bunlar verecek.Hayret ettiğim tek şey her zaman lobileri güçlü

 7. 4 hafta önce

  Hayra ve barisa dokunur bir tane isiniz olmadi. Ancak fitne. O da dunyalik menfaatiniz icin. Normal insanlar degil bunlar, normal insanlar bunlarin ne kadar rahat ufurebildiklerini anlayamazlar. Mesela Mehmet Agar’in gecenlerde bir aciklamasi olmustu “bizi taniyanlar bilir, kursagimizdan haram lokma gecmedi, yanlis isimiz olmadi.” tadinda. Yani boyle iste. Bunlar da onun kadin hali.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!