Nagehan Alçı: Atatürk Abdülhamid’in devamıydı

Nagehan Alçı bugünkü köşesinde, 'Sultan Hamid reformları ile Atatürk reformları devamlılık arz eder' iddiasında bulundu.

Nagehan Alçı: Atatürk Abdülhamid’in devamıydı

Halk Tv ve Tele 1’e yönelik RTÜK’ün 5 gün ekran karartma kararını köşesine taşıyan HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, cezayı haksız bulduğunu yineledi. Öte yandan Tele 1’e verilen cezanın Merdan Yanardağ’ın 2. Abdülhamid’i eleştiren sözlerinden dolayı olduğu iddiasını ise kara propaganda olarak değerlendiren Alçı, aslında Atatürk’ün Sultan Abdülhamit’in devamı olduğunu öne sürdü.

Nagehan Alçı şöyle yazdı:

“Halbuki şu bilinmeli ki gerek kimi muhalefet çevreleri gerekse kimi iktidar çevrelerinden yapılan Sultan Hamid-Kemal Paşa zıtlaştırması da esasen tamamen kurgu bir hadisedir…

Kemal Paşa da tıpkı Sultan Hamid gibi kurum inşa etmeye ve var olan devlet kurumlarını sürdürmeye önem vererek aslında Abdülhamid’in modernleşme reformlarını koyu seküler ve Türk milliyetçisi içerik katarak devam ettirmiştir.

Bu görüş bugün de birçok saygın akademik çevrenin tespiti.

Atatürk gerçekten de bu yönüyle kurum yıkıcı İttihatçılardan farklı bir liderdi. Bu bağlamda Kemalizm hiçbir şekilde İttihatçılığın devamı değildir. Sultan Hamid reformları ile Atatürk reformları devamlılık arz eder.

Atatürk İttihatçılar gibi kurumsuzlaştırmacı devrimci değil bilakis kurumsalcı bir lider olduğu için de zaten Kemalist devlet yapısı önüne Yeşil sıfatı eklenerek yani devlet ve yargı kadroları bağlamında dindarları da kapsayarak hâlâ kendini koruyor.

Abdülhamit’in inşa ettiği devlet kurumlarının neredeyse hepsinin bugün hâlâ aynen yaşamaya devam ettiği gibi.”