Nasuh Mahruki, arama-kurtarma çalışmaları için TSK’yı işaret etti

AKUT Kurucusu Nasuh Mahruki, Veryansın Tv'ye Deprem Özel canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Mahruki, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni işaret etti.

featured

VERYANSIN TV

AKUT Kurucusu Nasuh Mahruki, Veryansın Tv Deprem Özel canlı yayınına katıldı. Mahruki, yaşanan depremler için “17 Ağustos bir afetti, bu bir felaket” dedi. Mahruki felakette yaşanan koordinasyon sorunlarının çözümü için Türk Silahlı Kuvvetleri’ni işaret etti.

Mahruki,

“17 Ağustos depreminden daha büyük şiddette iki deprem, 10 saat içinde meydana geldi. Aynı gün iki tane 17 Ağustos depreminden büyük deprem yaşadı bölge halkı. Türkiye hiç böyle bir şey yaşamadı. Bu yaşadığımız şeyin büyüklüğü oranında biz de daha büyük bir inançla, motivasyonla, kapasiteyle, organizasyonla depreme müdahale etmemiz gerekirdi. Biz bunu yapmadık maalesef, yapamadık. Bunun da bedelini ne yazık ki insanlar ödüyorlar, ödeyecekler. Daha az insan kurtarabileceğiz. Daha çok insan yaralanacak, belki sakat kalacak.

‘HAVA GÜCÜ OLMADAN’

Bu koordinasyonu yapabilecek Türkiye’deki en güçlü yapı Türk Silahlı Kuvvetleri. Çünkü orada bunun planlaması da vardı. Emasya Protokolü çerçevesinde…. AFAD tabii ki yapmaya çalışıyor ama bölge o kadar büyük ki yaklaşık 10 şehir, 12-13 milyon insan, devasa bir coğrafya ve çok yaygın enkazlar. Hava gücü olmadan bunların hepsine verimli şekilde ulaşabilmek imkansız.

Trafik sıkışıklığını biliyoruz. Ulaşımın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Kurtarma ekipleri de bu bölgeye arabayla gitmeye çalıştılar. Olur mu öyle şey? İstanbul Havalimanı’ndan uçaklarla gönüllüler, kurtarmacılar götürdüler bölgeye. Oradan da helikopterle alınıp enkaz bölgelerine taşınmaları gerekirdi. Bu güç bir tek silahlı kuvvetlerde var. Maalesef biz TSK’nın olağanüstü hava gücünü kullanamadık.” ifadelerini kullandı.

‘YASAYI DEĞİŞTİRDİLER’

Öte yandan Mahruki, TSK’nın devreye girmemesine gerekçe olarak ‘yasanın değiştirilmesini’ gösterdi. Mahruki, “TSK’ya doğal afetlerde verilmiş olan görev ve sorumluluğu iptal ettiler. Görev ve sorumluluk iptal edilince de TSK da bununla ilgili planlamalarını iptal etti.

Nasuh Mahruki, arama-kurtarma çalışmaları için TSK’yı işaret etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!