NATO, ABD, AB, FETÖ… Son anketten çarpıcı sonuçlar çıktı

MAK Araştırma, Temmuz 2022 anketinde NATO ile yapılan İsveç ve Finlandiya mutabakatı, ABD ve AB olan güveni ve FETÖ ile mücadeleyi sorguladı. İşte anketten çarpıcı sonuçlar...

featured

MAK Araştırma Şirketi’nin anketinde katılımcılara NATO‘ya üye olmak isteyen “İsveç Finlandiya’nın imzaladıkları protokole uyup Türkiye’nin istediği teröristleri iade edeceklerine inanıyor musunuz?” diye soruldu. ‘Kesinlikle inanıyorum’ diyenler yüzde 5’te kalırken, ‘inanıyorum’ diyenler yüzde 13 oldu. Katılımcıların yüzde 38 ‘inanmıyorum’ derken, yüzde 23’ü de ‘kesinlikle inanmıyorum’ dedi. Yüzde 21 ise kararsız kaldı…

NATO’NUN DARBELERDEKİ ROLÜ

MAK anketinde katılımcılara “15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu söylenen NATO’nun Türkiye’de darbelere destek olduğuna inanıyor musunuz?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 63’ü “evet” derken, yüzde 19’u ‘hayır’ dedi.

AB VE ABD’YE GÜVEN YOK

Ankete katılanlara ABD ve Avrupa Birliği’nin PKK ve FETÖ dahil terör örgütlerine karşı duruşlarıyla ilgili görüşleri de soruldu. ‘Ülkemizin terörle mücadelesinde AB ve ABD’ye güveniyorum’ diyenler yüzde 14’te kalırken, güvenmeyenlerin oranı yüzde 71 çıktı.

KATILIMCILARIN ÇOĞU FETÖ İLE MÜCADELEYE İNANMIYOR

FETÖ ile mücadelenin başarılı olduğuna ‘kesinlikle inananlar’ın oranı yüzde 5 çıkarken, ‘başarılı olduğuna inananlar’ın oranı yüzde 21 oldu. Yüzde 38 ‘inanmıyorum’ derken, yüzde 23 de ‘kesinlikle inanmıyorum’ dedi.


FETÖ’nün yerine devletin kurumlarına başka yapıların yerleşip yerleşmediğine olan inanç da sorgulandı. Yüzde 31’lik kesim böyle bir endişesinin olmadığını dile getirirken, yüzde 51’lik bir kesim FETÖ’nün yerine başka yapı ve cemaatlerin yerleştiğine yönelik endişesi olduğunu ifade etti.

Katılımcılara “FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarıldığına inanıyor musunuz” diye de soruldu. ‘Olabilir de olmayabilir de’ diyenler yüzde 21 iken, ‘siyasi ayak konusunda gerekenler yapılmamıştır’ diyenlerin oranı yüzde 50 çıktı. FETÖ’nün siyasi ayağına gereken yapılmıştır diyenler ise yüzde 19 çıktı.

‘FETÖ BORSASI’ SORUSU

FETÖ borsası konusunda da görüşleri sorulan katılımcılardan yüzde 51’i FETÖ borsasının doğru olduğunu düşünürken, bu iddiaya inanmayanlar yüzde 16’da kaldı.

 

NATO, ABD, AB, FETÖ… Son anketten çarpıcı sonuçlar çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!