NATO açıkladı: Polonya’ya düşen füzeyi Ukrayna fırlatmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olağanüstü NATO toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "İlk analize göre olay, Ukrayna'ya ait bir hava savunma füzesi tarafından gerçekleşti. Şunu da söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın suçu değil. Nihai suç Rusya’nındır" ifadelerini kullandı.

featured

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyün vuran ve 2 kişinin ölümüne neden olan füze saldırısı sonrası acil olan gerçekleştirilen toplantı sonrası kameralar karşısına çıktı.

‘UKRAYNA FÜZESİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİ’

Stoltenberg’in açıklamasından satır başları şöyle;

Elimizdeki kanıtlar bunun kasıtlı bir saldırı olmadığını gösteriyor. Rusya’nın herhangi bir şekilde NATO’ya karşı saldırıya hazırlandığına dair işaret yok İlk analize göre olay, Ukrayna’ya ait bir hava savunma füzesi tarafından gerçekleşti. Şunu da söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın suçu değil. Nihai suç Rusya’nındır

‘NATO CİDDİ ANLAŞMDA VARLIĞINI ARTIRDI’

Rusya bu anlamsız savaşı durdurmalı. Dün Biden ile görüştüm. Danışmayı ve gözlem yapmayı sürdüreceğiz. NATO birlik içindedir. Tüm müttefiklerimizi korumaya devam edeceğiz.

NATO ittifakın doğu kanadında ciddi anlamda varlığını artırmış durumda. Hatırı sayılır bir şekilde deniz ve hava gücümüz mevcut. Bu durum gözlem kapasitemizi de artırdı.

‘DAHA FAZLA DESTEK SAĞLAYACAĞIZ’

Her zaman dikkatli olmamız gerekiyor. Bu bize Ukrayna’daki savaşın hala tehlikeli durumlara yol açtığını gösterdi. Bu Rusya yeni bir seyir füzesi saldırısı düzenlediğinde meydana geldi. Bu kendi başına tehlikeli bir durum. NATO toprakları üzerinde bu savaşın sonuçları olduğunu gördük.

Bugün Ukrayna için bir toplantı yapacağız. Koordinasyon çalışmalarımız belirleyeceğiz. Son aylardaki çalışmalarımız hava savunma sistemleri üzerineydi. Daha fazla müttefikimizin hava savunma sistemleri sağlamasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu konuda daha fazla destek sağlayacağız.

Sürekli bölgedeki varlığımızı değerlendiriyoruz. Hava savunma kapasitemizi artırdık. Gözlem yapmalıyız tetikte olmalıyız. Uzun vadeli adaptasyon kararları aldık Madrid’de Kısmi olarak Doğu’daki varlığımızı artırmak var bu kararlar arasında. Daha fazla gücün hazır tutulması var.

Polonya’ya füze düştü… NATO-Rusya hattında yüksek gerilim

NATO açıkladı: Polonya’ya düşen füzeyi Ukrayna fırlatmış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!