‘Navigasyonların paralı yollara yönlendirdiği’ iddiası Meclis gündeminde

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, muhalefet milletvekillerinin navigasyonların sürücüleri bilerek paralı otoyol ve köprülere yönlendirdiği iddiası üzerine, "Bu teknik olarak incelenmesi gereken bir konu. Oradaki algoritmalar istenebilir; nedir, nasıl oluyor bu işler" dedi.

featured

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, muhalefet milletvekillerinin navigasyonların sürücüleri bilerek paralı otoyol ve köprülere yönlendirdiğini söylemeleri üzerine, “Bu teknik olarak incelenmesi gereken bir konu. Oradaki algoritmalar istenebilir; nedir, nasıl oluyor bu işler” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ek gösterge ile öğrenci affı düzenlemesini içeren, en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören torba kanun teklifinin görüşmelerinde ‘navigasyon’ tartışması yaşandı.

Teklif sahibi AKP milletvekili Orhan Yeğin, kanun teklifinin 46’ncı maddesinde ‘otoyol ve köprülerde geçiş ücretini ödememe veya güvenliğin ihlali’ başlıklı maddede değişikliğe gidilerek, hem devletin hem de işletme hakkı verilen veya devredilen şirketlerin işletmiş olduğu otoyollarda, geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapan araç sahiplerine, geçiş ücretini 15 günden sonra ve 45 günden önce ödemesi durumunda ücretin 1 katı kadar para cezası uygulanması, sonraya kalması durumunda 4 katı tutarında para cezası uygulanmasına yönelik bir düzenleme olduğunu kaydetti.

CHP’Lİ ŞENER: UZUN PARALI YOLA SÜRÜYOR

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, teklif maddesine tepki göstererek navigasyonların vatandaşları bilerek paralı yol ve köprülere yönlendirdiğini iddia ederek, bu yönde çok sayıda şikâyet aldıklarını söyledi. Şener “Doğrudan doğruya ödeme garantili muteber firmalara vatandaşı soydurmak istiyorsunuz. Bir kere, navigasyonlar yanlış gösteriyor sürekli, sürekli paralı yola sürüyor. Ondan da haberiniz var mı? Kim ayarlıyor bunları? Daha kısa devlet yolu olduğu halde daha uzun paralı yola sürüyor. Zaten oradan zorla geçiriyorsunuz vatandaşı yanıltarak, arkasından da 10 katmış, 4 katmış, 1 katmış; bunu marifet diye, vatandaşın hakkını koruma diye anlatıyorsunuz. Böyle bir şey olmaz. Dünya kadar şikâyet alıyoruz” dedi.

‘İNCELENMESİ GEREKEN BİR KONU’

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP’li Cevdet Yılmaz, navigasyonların yönlendirdiği yollarla ilgili konunun teknik olarak incelenmesi gerektiğini söyleyerek “Bu teknik olarak incelenmesi gereken bir konu. Oradaki algoritmalar istenebilir; nedir, nasıl oluyor bu işler. Ama ‘Hiç yönlendirmesin’ diye de söyleyemezsiniz yani. Oraya gitmek isteyeni de yönlendirecek” ifadelerini kullandı.

‘GEÇİŞ GARANTİLİ YOLLARA YÖNLENDİRİYOR’

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, iki yıl önce TBMM’de yaptığı açıklamada navigasyon hizmet sağlayıcılarıyla ilgili önemli bir iddiada bulunmuştu. Yalım söz konusu konuşmasında dinleyicilere “Otoyol ve köprüleri işletici olan firmalarla navigasyon hizmeti sağlayıcıları arasında işbirliği anlaşması mı var?” sorusunu yöneltti. Milletvekili Yalım, özellikle İstanbul’da vatandaşların sıklıkla kullandığı navigasyon programlarının, kullanıcıların bulunduğu noktadan hedeflenen yere yönelik verdiği ulaşım güzergahlarının, ücretli ve geçiş garantisi verilen yollar olduğunu söylemişti.

‘Navigasyonların paralı yollara yönlendirdiği’ iddiası Meclis gündeminde

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!