Ne zaman çekildi? Halkbank’tan tartışma yaratan reklam filmi

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ düzenlemesini açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden Halkbank dikkat çeken bir reklam filmi yayınladı. Tartışma yaratan reklam filmi Meclis’e taşındı.

Dolardaki artışa karşı devreye alınan ‘kur korumalı TL vadeli mevduat’ tartışılırken, Halkbank’tan dikkat çeken bir reklam filmi hazırlandı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaşmasının hemen ardından yayınlanan reklam filminde, Türk Lirası’nın önemine dikkat çekiliyor.

Kerem Alışık’ın oynadığı, sosyal medyada paylaşılan videoda, “Paramızın gücüne güveniyoruz! Halkımızın Bankamızda değerlendirdiği Türk Lirasının her kuruşunu Üreten Türkiye için kocaman bir desteğe dönüştürmek en temel görevimiz: Ne mutlu bize! Bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin sembolü Türk Lirası ile halkımız kazanıyor, ülkemiz büyüyor!” denildi.

Reklam filminin paylaşılması tartışma yarattı. Sosyal medya kullanıcıları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından 24 saat geçmenden, reklam filminin yayınlanmasına dikkat çekti.  

Bazı kullanıcılar, dövizdeki gelişmelerle ilgili önceden belli bir kesimin haberinin olduğunu ileri sürdü.

HALKBANK’TAN AÇIKLAMA

Tartışma yaratan reklam filmi sonrası reklamı çeken Renosans Reklam Ajansı’nın sahibi Sedat Tunç’tan açıklama geldi. Tunç, “Bu reklam 17 Ocak 2021 Pazar günü, karlı bir İstanbul gününde Fişekhane’de çekildi. Oradan da soruşturabilirsiniz. Yeni çekilen bir reklam değil. Böyle bir ürünle alakalı müşterimizin bizimle talebi vardı. Konjonktür uygun olduğu için dün yayınladık. Bir reklam çekiminin süresi en az 1 ay, dolayısıyla böyle bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Gerçek Gündem’den Ece Seçil Şahin’e konuşan Tunç, Erdoğan’ın açıkladığı tedbirleri bilmediklerini söyleyerek, “Kimsenin öyle bir şey bildiği yok. Bunlar doğru değil. Böyle bir şey olsa hiçbir akıl sahibi insan çıkıp da ‘reklamı yayınlayayım’ demez zaten. 17 Ocak’ta çekilen bir reklamdı. Biz TL ile alakalı bir reklam yapmıştık, konjonktür uygun olduğu için de reklamı girdik, bu kadar. Ekstra başka bir şey aramanın anlamı yok. Biz iyi niyetli işler yaptık, böyle bir şey olacağını düşünmedik.” diye konuştu. 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de reklam filmiyle ilgili tartışmalara dahil oldu. Antmen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Halkbank bu reklamı ne zaman çekti? Demek bu mevduat kararının alınacağı çok öncesinden belliydi. Dolar 18 liraya kadar çıktı ve zirvedeyken haberi olanlar dövizlerini Türk Lirasına çevirdi. Şimdi bu liraların faiz garantisi halka yüklendi. Bunlar Sülün Osman’ı bile çırak çıkarır” ifadelerini kullandı.

CHP’li Antmen ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına da bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde “Bu reklam filminin çok önceden çekildiği ortada olduğuna göre döviz kurları zirvedeyken birilerinin çok büyük bir vurgun yaptığı iddiaları güçlenmektedir” ifadeleri yer aldı.

CHP’li Antmen şu soruları yöneltti: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dövize endeksli Türk Lirası Mevduatı Sistemine geçildiğini açıkladığı 20 Aralık 2021 tarihinden hemen önce aynı gün dolar 18, Avro 20 Türk Lirası iken ertesi gün Dolar 12, Avro 15 Liraya düşmüştür. Bu reklam filmi çok önceden çekildiğine göre kimler dövizin bir anda düşeceğini biliyordu?

Bu kişilerin banka hesapları incelenmiş midir?

Büyük bir döviz vurgunu yaparak Türk Lirası alanlar ve yeni mevduat sistemiyle de bunların faizini vatandaşa yıkanlar kimler?

Bu reklam filmi hangi tarihte çekildi? Bu filmin çekilmesine ilk karar verildiği tarih nedir?

Kimlerin talimatıyla böyle bir film çekilmesi önceden kararlaştırıldı?

Ne zaman çekildi? Halkbank’tan tartışma yaratan reklam filmi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!