Nebati: Hiç kimse ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’ diyemez

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun aralık ayından itibaren hızlı bir şekilde düşmeye başlayacağını iddia etti. Nebati, "20 yıldır bu ülkede hiç ama hiç kimse 'Beni enflasyonun altında ezdirdiler', 'Beni doktorsuz bıraktılar', 'Benim çocuğumu kitapsız bıraktılar' diyemez" diye konuştu. Dün açıklanan TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon son 24 yılın rekorunu kırarak yüzde 85'e yükseldi. Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) rakamlarına göre ise gerçek enflasyon yüzde 185!

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çeşitli ziyaretler ve programlar için sabah saatlerinde Kastamonu’ya geldi. Bakan Nebati, AKP İl Teşkilatı’nca Şerife Bacı Öğretmenevinde düzenlenen ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ programına katıldı.

Burada konuşan Nebati, AKP olarak eser ve hizmet siyasetinden asla ödün vermediklerini; iktidarları döneminde sağlıktan eğitime, ulaştırmadan konuta birçok alanda çalışma yaptıklarını söyledi.

‘SİZİN YERLİLİK ORANINIZ NE KADAR?’

Yollarının açık olduğunu ve çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Nebati, Türkiye’nin yerli ve milli aracı Togg’a yönelik eleştirilere yanıt verdi. Muhalefetin bu zamana kadar Togg’a birçok eleştiride bulunduğunu söyleyen Nebati, “Bunlar yetmedi; aracı görmeye başladıkça toplum içerisindeki enerjiyi hissettikçe yerlilik oranını sorgulamaya başladılar. Bunları herkes tanıyor, kim olduğunu biliyor. Bunlar köprü yapılırken, ‘Yaptırmam’; şehir hastaneleri yapılırken, ‘Niye bunları yapıyorsunuz’; Marmaray, Avrasya Tüneli yapılırken, ‘Hayır’ diyenler. Kastamonu’ya, ülkemizin bütün bölgelerinde yapılan havalimanından yaparken, ‘Niye yapıyorsunuz’ diyenler. Bunlar aynı zihniyet. Kim bunlar? Koyu muhalefetin de dışına çıkarak ülkenin gerçeklerine ve doğrudan olan ihtiyaçlarına ‘Hayır’ diyenler. En son Togg’daki yerlilikle ilgili sorgulamalarında şu soruyu cevaplamayı hak ediyorlar. Sizin yerlilik oranınız ne kadar? Önce bir aynaya bakın, sizin yerlilik oranınızla ters orantılı olduğuna iddiaya girerim. Bizim araçlarımız yerli, biz yerli ve milliyiz” dedi.

‘HİÇ KİMSE ‘ÇOCUĞUMU KİTAPSIZ BIRAKTILAR’ DİYEMEZ’

Hizmet için çalıştıklarını dile getiren Bakan Nebati, “Bu ülke için çalışıyoruz, eser hizmeti için çalışıyoruz. Elimizden gelen her gayreti ortaya koyuyoruz. Dünya bir krizle karşı karşıya kaldığında bu krizin üstünden gelecek her türlü enstrümanı en iyi şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. 20 yıldır bu ülkede hiç ama hiç kimse ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’, ‘Beni doktorsuz bıraktılar’, ‘Benim çocuğumu kitapsız bıraktılar’ diyemez” diye konuştu.

‘DÖVİZ KURUNUN OYNAKLIĞI MİNİMUM SEVİYEDE’

Sorunların üzerinden geçerek çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Nebati, “Bakın döviz kurunun oynaklığı minimum seviyede. Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesaplarını çok rahat bir şekilde yapabildiği bir dönemdeyiz. Enflasyon, aralık ayından itibaren baz etkisiyle de olsa hızlı bir şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyelerin kapılarına kilit vurmadan, fabrikaların kapılarına kilit vurmadan gerçekleştireceğimizi; tüm dar gelirli, sabit gelirli başta olmak üzere, toplumun enflasyondan en fazla etkilenen kesimlerinin bizim attığımız adımlarla daha rahat bir hayat sürdüreceklerini, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz uygulamalarla devam ettireceğimizi ifade ederim” dedi.

DÜN ENFLASYONDA REKOR RAKAM AÇIKLANMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklamıştı. TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre; TÜFE’deki değişim, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 57,80, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 85,51, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 65,26 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), her ay olduğu gibi TÜİK’ten önce enflasyon rakamlarını paylaşmıştı. ENAG’a, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ekim ayında yüzde 7.18 arttı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 185.34 olarak gerçekleşti.

thumbnail
İlişkili Haber

TÜİK açıkladı… Enflasyonda yeni zirve!

thumbnail
İlişkili Haber

ENAG enflasyon verilerini açıkladı

Nebati: Hiç kimse ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’ diyemez

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Hayal içinde yaşayan…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!