Nebati: Gözlerim bu rakamlarla daha fazla ışıl ışıl olacak

Meclis’te sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP’li milletvekillerinin enflasyonla ilgili sorusuna, “Şimdi ekonomide pozitif gelişme var. Gözlerim bu rakamlarla bundan sonra daha fazla ışıl ışıl olacak” yanıtını verdi. Tartışma konusu olan TÜİK verilerine de değinen Bakan Nebati, "Kesinlikle TÜİK’ e baskı yapmıyoruz, eleştiriler haksız. Dünyanın en şeffaf verileri bizim ülkemizde" dedi.

featured

AKP TBMM Grubu dün Grup Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında toplandı. Basına kapalı olarak yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomideki son durum ile ilgili AKP’li milletvekillerine sunum yaptı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre; daha sonra milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Nebati’nin “Asgari ücret 8 bin 500 TL oldu. Güzel bir artış ancak asgari ücret ile birlikte market fiyatları da yükseliyor. Market fiyatlarındaki bu artışla nasıl mücadele edeceğiz” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘DEPOCULUK VE STOKÇULUK FARKLI’

“Orası serbest piyasa. Marketlerde serbest ekonomi koşulları etkili. Oraya müdahale edemeyiz. Depoculuk farklı, stokçuluk farklı. Marketlerde kendi arzularıyla fiyatları düşürenler var. Depoculuk farklı çünkü market kışın satmak için elmaları depoda tutabilir. Kış boyunca siz onu alacaksınız doğal olarak, o nedenle soğuk hava depolarında tutuluyor. Bununla ürünü kasti olarak tutup, piyasadan çekmeye çalışmayı karıştırmayalım.”

‘GÖZLERİM DAHA DA IŞILDAYACAK’

Bakan Nebati’nin milletvekillerine yaptığı sunumda enflasyonla mücadelede “pozitif gelişme olduğunu” belirtti. Nebati, “Geçen sene ‘Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz?’ demiştim. Muhalefet çok yüklendi. Şimdi ekonomide pozitif gelişme var. Faizleri artırmama kararımızda ne kadar haklı olduğumuz da ortaya çıktı. Kur korumalı mevduat da olumlu netice veriyor. Aslında enflasyonun daha erken düşeceği beklentisi vardı ancak Ukrayna-Rusya savaşı, bu beklentinin geç hayata geçmesine sebep oldu. Gözlerim bu rakamlarla bundan sonra daha fazla ışıl ışıl olacak” dedi.

‘TÜİK’E BASKI YAPMIYORUZ’

Haber7’nin aktardığına göre; TÜİK verilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, “Kesinlikle TÜİK’e baskı yapmıyoruz, eleştiriler haksız. Dünyanın en şeffaf verileri bizim ülkemizde” diye konuştu.

Nebati: Gözlerim bu rakamlarla daha fazla ışıl ışıl olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!