Necdet Pamir: ‘Halka arz’ adı altında enerjideki son iki kalemiz de özelleştiriliyor

featured

Enerji uzmanı Necdet Pamir, Akdeniz ve Karadeniz’deki enerji kaynakları tartışılırken iktidarın son iki kale TPAO ve BOTAŞ’ı da “halka arz” diyerek özelleştireceğini söyledi.

Necdet Pamir, iktidarın “yerli ve milli enerji politikası” güttüğünü iddia etmesine karşın enerji sektörüne ait devlet kurumlarının özelleştirmesinin sürdüğünü belirtti. “

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) dikey entegre yapısı 1980’den beri adım adım yok edildi. TPAO’nun alt kuruluşları ana yapıdan koparıldı. ‘Halka arz’ veya ‘blok satış’ ile bu kurumlar, yerli ve yabancı tekellere geçti. Yetmedi; elde kalan son iki ‘kale’ olan TPAO ve BOTAŞ ‘halka arz’ denilerek özelleştiriliyor. Halka arz deniliyor ama bunu vatandaş almayacak, sermayedarlar alacak” dedi.

‘YERLİ VE MİLLİ POLİTİKA DENİLİP TERSİ YAPILIYOR’

Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada Pamir, Karadeniz’deki doğalgaz keşfi tartışılırken, iktidara yakın kesimlerce İtalyan petrol şirketi Eni’nin çalışmalarının örnek gösterilmesine de tepki gösterdi. Pamir, açıklamasında şunları kaydetti:

“Eni’nin Mısır’daki 850 milyar metreküplük ZOHR sahası keşfi ve Eni’nin bu sahayı nasıl 2.5 yılda devreye aldığı, örnek olarak veriliyor. Oysa Eni’nin yaratıcısı Enrico Mattei’nin verdiği büyük mücadele ve bağımsız bir enerji sektörü için atılan adımlar, bizde yaşanmakta olan süreçle taban tabana zıt. Eni bugün tamamıyla devletin kontrolünde. TPAO’nun dikey bütünleşik yapısı ise 1980’den beri adım adım paramparça edildi. TPAO’nun alt kuruluşları olan TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, BOTAŞ, PETKİM, İGSAŞ, DİTAŞ ana yapıdan koparıldı. ‘Halka arz’ veya ‘blok satış’ ile bu kurumlar, yerli ve yabancı tekellere geçti. Türkiye Petrolleri’nin içindeki sondaj ve tamamlama gruplarını kaldırdılar. Kurumdaki 300’den fazla deneyimli personeli zorunlu emekli ettiler. Barbaros’a, Fatih’e dışarıdan adam doldular. Ondan sonra AB’den ambargo yediğinizde yabancı şirket elemanları fareler gibi gemiyi terk ediyor. Yetmedi, elde kalan son iki kale olan TPAO ve BOTAŞ da ‘halka arz’ denilerek özelleştiriliyor. Yerli ve milli politika denilip tersi yapılıyor. TPAO özelleştirilirse Karadeniz’de, Doğu Akdeniz’de Türkiye Petrolleri’ne ait ruhsatlar ne olacak? Münhasır ekonomik bölge ve Mavi Vatan iddialarımız ne olacak? Bunları televizyonlarda da sorduğumda ‘TPAO’nun özelleştirilmesi gündemde yoktur’ yanıtını verdiler resmi olarak. Aynı gün geçen haftalarda Berat Albayrak çıktı, ‘halka arz’ sürecinin başlayacağını söyledi.”

‘HALKA ARZ’ OYUNU

Albayrak’ın, “kelime oyunu yaparak” “özelleştirme” değil de “Halka arz yoluyla yeni süreç başlayacak” dediğini vurgulayan Pamir, şunları söyledi: “Halka arz denince siz, biz, vatandaş mı alacak? Kime gidecek bu pay, hane halkı mı alacak? Belli ellerde toplanacak. Duyumlarımıza göre Katar başta olmak üzere çok sayıda müzakere yapılıyor epeydir. Kasanın dibi göründüğü için ne yapabiliriz diye debeleniyorlar. Halka arz yöntemi, ağırlıklı hisselerin belli birtakım ellerde toplanmasıdır. Halka arz tabiri, bu işin tatlandırıcısı. Aynı yöntemle Petrol Ofisi’ni de özelleştirdiler, Doğan Holding aldı, orayla papaz oldular, OMR, Vitol şirketlerine sattılar. En son da Azerbaycanlı şirket Socar’a sattılar. Neden kendimiz yönetmiyoruz buraları? Petrol Yasası’nı değiştiriyorlar. Yeni getirdikleri yasanın adı Türk Petrol Yasası ama orada Türkiye Petrolleri’nin devlet adına arama ve saha iznini, ayrıcalıklarını kaldırıyorlar. Ama adı ‘Türk’ petrol. Her yaptıkları cilalı imaj.”

Necdet Pamir: ‘Halka arz’ adı altında enerjideki son iki kalemiz de özelleştiriliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ben hep diyorum ama kimse kulak vermiyor. akp ve en başında erdoğan, milliyetçi maskesi ile Türk ekonomisinin kalan milli varlıklarını emperyalistlere devrediyor, zaten eğer bu işi yapmasa batı Türkiye’nin petrol ve doğalgaz çıkarmasına izin vermez. Bir şartla olur oda şudur TiPAO ve BOTAŞ hisseleri emperyalistlere devredilsin , sonra adı milli imkanlarla petrol ve doğalgaz çıkarttık diyecekler ama aslında menfaati haçlı emperyalizmine gidecek. 40 yıl boyunca fetoya hizmet eden ve o sistemde eğitim gören erdoğan şimdi milliyetçi olduğunu inanmıyorum. Sessizce akp ve erdoğan tavizler veriyorlar ve kimse incelemesin diye Atatürk ve lozana saldırıyorlar. Tüm stratejik fabrikaları katara sattılar şimdide TiPAO ve BOTAŞi katara satıyorlar ve şunu bilin ki katar petrolyom şirketi Exxon Mobil ile işbirliği yapıyor , yani eğer türk şirketlerini katara satsaniz , aslında ABD’ye sattığınız anlamına gelir. Şimdide erdoğan demiş ki biz üç yıl içinde doğal gaz çıkaracağız. Tam belli ki bu teknolojiyi katar petrolyom bize veriyor ve karşılığında TiPAO ve BOTAŞi satın almak istemiş ve AKP bu yirmi yıl içinde Yahudi IMFden borç alıp ve köprü cadde ve betonlarda gömmüş ve savunma sanayide ve petrol teknolojisi için yatırım yapmaya para kalmamış, şimdi bu sanayilerde genişletmek projelerimiz için vatanı katara satmak zorunda kalmışız. Yanlış politika ve aldanildigi için Suriye ve Irak ve Libya’da ve sığınmacılara harcadığımız paralar en az 110 milyar doları buluyor yılda bu 18 yılda biz en az 10 milyar dolar Yahudilere faiz ödüyoruz yani 200 milyar dolar ithalatt yıllardır biz açık veriyoruz ve şu da en az 150 milyar mal olmuş yani toplam 460 milyar dolar ekonomik hasar, buna 450 milyar dolar borcumuzuda ekleyin oldu 900 milyar dolar ve bunlara yeni bir güzellikte AKP eklemiş ve oda şudur ki türk ekonomisinden en az 500 milyar dolar sermaye vergi cennetleri adalara gitmiş ve bunu önlemek için AKP bir pitikasi olmamış, oldu toplam 1400 milyar dolar Yahudilere ödediğimiz para ve ekonomik hasarimiz. Bunları AKP ve fetöcü Davutoğlu ve IMF ajanları gül ve Babacan gelip açıklasın. Bu karne ile AKP 2023te Osmanlıyı kuracak ve 2023 hedeflerine varacak!!! Akp erdoğan Davutoğlu Babacan gül Kılıçdaroğlu ve HDP hepsi emperyalist ajanları ve Türkiye’nin tüm varlıklarını emperyalistlere devretmek için yarışıyorlar. Ve Türkiye’den kukla bir devlet yapacaklar . Ve utanmadan Atatürke saldırıyorlar , AKP döneminde bu 18 yılda bölgede ve iç cephede olanlara baktığımızda ve pazellerini bir araya topladığımızda geleceği öngörmek kolay olur. TSKda Atatürk gibi birisi kendinden geçip ve vatanı kurtarmak için harekete geçmelidir.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    AKP yolun sonuna geldiğini anladı Türkiye Cumhuriyetini bitirmeye karar verdi.Gelecek kuşaklar lanetleyecekler onları.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!