‘Neden Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ sorusuna Akşener’den yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı neden bu kadar öne çıkardığı soruldu. "Hem Mansur Bey'in tehdit altında olduğunu düşünüyorum hem İmamoğlu'na yapılan hepimize yapıldı" diyen Akşener, Saraçhane'ye gitmesiyle ilgili de "Sahiplenmemek kabahat olacakken sahiplenmek kabahat oldu. Bütünleşmeyi sağlayamadık” dedi.

featured

İYİ Parti lideri Akşener, 26 Ocak’ta ev sahipliği yapacağı Altılı Masa toplantısı ve Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e konuştu. “26 Ocak’ta aday belirleme yolunu yöntemini konuşmaya başlayacağız” diyen Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birbirinden farklı altı kişi var. Farklılıklara saygı duyuyoruz. Neticede seçim Başkanlık sistemiyle yapılacak. Yani tek kişi seçimi olacak. Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarını tamamladık. Sandık güvenliği konusunda her sandığa insan koyabilecek durumdayız. Sandık güvenliği çalışması çok güzel gidiyor. Son olarak da adayı belirleyeceğiz ve masa muhtemelen bir ittifaka evirilecek.”

Akşener, son altılı masada gözden kaçtığını düşündüğü bir noktaya da dikkat çekti:

“Bir komisyon kurduk. 41 ilde seçimlere ayrı girilecek. Onun dışındaki illerde ortak liste yapalım istiyoruz.”

‘BÜTÜNLEŞMEYİ SAĞLAYAMADIK’

Akşener’e Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı neden bu kadar öne çıkardığı da soruldu. Yanıtı şöyle oldu:

“Ben iki arkadaşımız nezdinde diğer belediye başkanlarımıza dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu belediye başkanları elbette CHP’li başkanlar. Ancak Millet İttifakı’nın adayları oldular. Onların başarısızlığı bize yazar. Hem Mansur Bey’in tehdit altında olduğunu düşünüyorum hem İmamoğlu’na yapılan hepimize yapıldı. O yüzden o gün Saraçhane’ye giderken bütün liderleri aradım. Hepsine ‘gidelim’ dedim. Kalabalık güçtür. Tayyip Bey cezaevine giderken ben de oradaydım. Bütün DYP oradaydı. Herkesin işi vardı. Ben gittim. Ekrem Bey, ‘Bekler misiniz? Kısa bir konuşma yapar mısınız?” dedi. Kabul ettim. Konuştuktan sonra otobüsten inmeyip Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını dinledim. Ekrem İmamoğlu oranın öznesiydi. Ancak özne kalmadı. Sahiplenmemek kabahat olacakken sahiplenmek kabahat oldu. Bütünleşmeyi sağlayamadık.”

‘ADAYLIĞI KONUSUNDA SORU İŞARETİ VAR’

Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması konusunda hukukçuların farklı düşündüğüne dikkat çekerek, “Muhalefet tarafından olan hukukçulardan bazıları da aday olabilir diyor ama neticede adaylığı konusunda bir soru işareti var. YSK’ya gidecekler, YSK’dan bir karar çıkacak” dedi.

30 OCAK’TA HÜKÜMET PROGRAMI AÇIKLAYACAĞIZ

Altılı Masa, ortak listeyle parlamentoda maksimum sandalyeyi yakalamayı hedefliyor. Akşener, 30 Ocak’ta açıklayacakları programın bir nevi hükümet programı olacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Aday da belli olduktan sonra onun da katkılarını alıp imzalayacağız ve yola çıkacağız. Kampanyada bunları vaat edeceğiz.

Parlamento sürecine nasıl geçilecek, cumhurbaşkanı yetkileri nasıl kullanacak, yol haritasında bunlar olacak. Seçim kazanıldıktan sonra resmi olarak olmasa da psikolojik olarak parlamenter sisteme geçilmiş gibi hareket edilecek. Bunların detaylarını perşembe günü yapılacak basın açıklamasına ekleyeceğiz.”

Kendisinin bir buçuk yıl önce samimiyetle aday olmayacağını açıkladığını anımsatan Akşener, şöyle devam etti:

“Bazı endişelerim vardı. Birbirimize düşmekten yürütememekten endişe etmiştim. Birinci parti olma hedefi koydum. Başbakan olabilmem için birinci parti olmamız lazım. Bu seçim 1995 seçimlerine benzeyecek. Partiler az farkla dizilecek. Biz birinci olmak istiyoruz.

Kendimden önce, bu seçimi almayı düşünüyorum. Bunu almazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız. Seçimler Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle devam edip gider.”

‘Neden Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ sorusuna Akşener’den yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!