Nejat Eslen: Erdoğan’ın kozu artık çalışmıyor

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye karşı Rusya’yı, Rusya’ya karşı ABD’yi kullanma şeklindeki jeopolitik kozunun artık işlemediğini belirten emekli General Nejat Eslen, ‘Erdoğan, küresel jeopolitikte Atlantik ile Avrasya, bölgesel jeopolitikte ABD ile Rusya, Suriye’nin en kritik bölgesi İdlib’de ise Rusya ile terör grupları arasında sıkıştı kaldı’ yorumunda bulundu.

Veryansın Tv yazarı emekli General Nejat Eslen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ve ABD politikalarını değerlendirdi.

Eslen, Tayyip Erdoğan jeopolitiğinin, küresel güç ABD ile Avrasya’nın kıtasal gücü Rusya arasındaki dengeleri esas almış olduğunu söyledi.

Bu jeopolitik yaklaşımın bir bakıma, gerektiğinde ABD’nin karşısına Rusya, Rusya karşısına ise ABD kozunu koyduğuna dikkat çeken Eslen, Erdoğan’ın bu jeopolitik yaklaşımının artık çalışmadığını belirtti.

İKİSİNİN DE GÜVENİNİ KAYBETTİ

ABD için en önemli kırılma noktasının, “Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini alması” olduğunu kaydeden Eslen, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Rusya için kırılma noktası ise Erdoğan’ın, Joe Biden’ın sempatisini kazanmak için Rusya karşısında Ukrayna’ya kayıtsız şartsız destek vermesi, Rusya karşıtı Kırım politikasını desteklemesi idi. Bu jeopolitiğin iflasındaki en önemli husus ise Erdoğan’ın hem Joe Biden’in hem de Putin’in güvenini kaybetmesi oldu.”

NATO’NUN NERESİNDEYİZ?

Eslen, şöyle devam etti:

“Günümüzde Türkiye Atlantik bloğunun, NATO’nun bir üyesi; ancak, Türkiye, NATO’nun içinde mi dışında mı belli değil. Türkiye’nin güvenliğine yönelmiş en ciddi tehditler ise başta ABD olmak üzere ya NATO üyesi ülkelerden kaynaklanıyor, ya da mevcut tehditler destekleniyor. ABD’nin Türkiye’nin Atlantik yapısının dışına hamle yapmasına tahammülü yok. ABD, hem Türkiye’yi  kendi yörüngesinde bir uydu olarak görmek, hem de kendi planlarına göre şekillendirmek istiyor.”

JEOPOLİTİK SABIR TÜKENDİ

Rusya’nın Türkiye’nin kuzey komşusu olduğuna dikkat çeken Eslen, “Bölgesel jeopolitik Rusya’yı Türkiye’ye, Türkiye’yi Rusya’ya mecbur kılıyor. Rusya ile çoklu ilişkilerimiz var. Putin’in Erdoğan karşısında jeopolitik sabrı tükenmiş gibi görünüyor. Putin yine de Türkiye’yi kaybetmenin bedelinin ağır olacağını biliyor” dedi.

‘ERDOĞAN ARAYA SIKIŞTI’

Erdoğan’ın ABD gezisi hüsranla sona erdiğini ifade eden Eslen, “Erdoğan jeopolitiği için asıl mesele de bu. Erdoğan artık iç cephede zorlanırken bölgesel jeopolitikte gerçekten yalnızlaştı. Erdoğan artık denge politikasını sürdürme yeteneğini kaybetti. Erdoğan, küresel jeopolitikte Atlantik ile Avrasya, bölgesel jeopolitikte ABD ile Rusya, Suriye’nin en kritik bölgesi İdlib’de ise Rusya ile terör grupları arasında sıkıştı kaldı” diye konuştu.

Eslen son olarak, Erdoğan’ın Suriye’den çıkış stratejisi yok. Artık Yeni Osmanlıcıların çekilme zamanı…” ifadelerini kullandı.

Nejat Eslen’in tüm yazıları için tıklayınız…

Nejat Eslen: Erdoğan’ın kozu artık çalışmıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 9 ay önce

  Rusçu ya da Amerikancı olmamak için denge politikası gütmek zorundasın. Ne yapıcan? İlişkileri bozan müttefikimiz oldu. Müttefiğimiz bizi Suriye’de yalnız bırakınca Rusya ile aramızı da bozmuş oldu. Adamlar küresel güç, dediğini yapsan bir türlü yapmasan bir türlü. Bir taraf silahının üreticisi, diğer taraf enerjini veren ülke. İkisine de bir yerde bağımlısın göbeğinden. Denge politikası değil de kendi politikanı ‘başka bir ülkeci’ olmadan yürütebilmen için hem silahta hem enerjide hem de ekonomide en azından göreceli bağımsız olman lazım. Eğer göreceli de olsun bu saydıklarımda bağımsız değilsen denge politikasından başka ne tür çıkış var ben bilemiyorum. Ayrıntılı bir analiz yapıp bahsettiğim sorunları nasıl aşabiliriz onu da paylaşırsanız bir fikrimiz olur.

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Aslında ikisinin düşman olmadığını, Yalta Konferansı ile ülkeleri paylaşıp, bazılarını korkutarak diğerinin kucağına ittiklerini, her ikisinin ortak düşmanının küreselcilerin temsilcisi Çin olduğunu bilmeleri gerekir diye düşünüyorum. Rusya ve ABD sözümona soğuk savaş ne kadar uzun sürse de asla sıcak çatışma anlamında karşı karşıya gelmemişlerdir. Düşman rolü oynayarak dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetiyorlar ve birbirlerinin ayaklarına asla basmıyorlar.

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  tenis topu misali.

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  Tüm bu baskılar bize bunu vurguluyor, turan birleşik devletlerini kurun

  Cevapla
 5. 9 ay önce

  Jeopolitika işini bilmiyorsunuz, Nejat Bey. Neredeyse her ülkeyi her ülkeye vurdurup kırdırabilirsiniz. Opsiyonlar sonsuzdur. Hele de bizim coğrafyada ve hele de elimiz biröok alanda bu kadar güçlüyken. Rusya’ya karşı Kırım’dan ve Karabağ’dan Gürcistan’a ve Çeçenistan’a kadar birçok kozumuz var. Nükleer santralı, doğal gaz boruhatlarını ve S400 projelerini saymıyorum bile. Hal böyleyken çıkıp böyle laflar etmenizi hiç yakıştıramadım.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!