Nejat Eslen: Türkiye’nin kozları var

featured

Günümüzde Türkiye-Atlantik ilişkilerini ‘tek yönlü bir otoyol’ olarak tanımlayan Nejat Eslen, ‘Türkiye, ABD ve diğer ilgili NATO üyesi ülkeler PKK-YPG’ye desteğini çekinceye kadar, NATO’ya tahsis ettiği kuvvetlerini, geçici olarak çekebileceğini ilan edebilir’ dedi.

Veryansın Tv yazarı emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, ABD’nin liderlik yaptığı Atlantik bloku karşısında Avrasya’nın önemli gücü Rusya ile Asya-Pasifiğin küresel lider adayı Çin’in olduğunu kaydetti. Mevcut durumda; küresel liderliğini sürdürmek ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurduğu, liberal ekonomiyi esas alan dünya düzenini kurumları ile beraber devam ettirmek isteyen ABD’nin karşısında Çin ve Rusya bulunuyor.

ABD ile Çin arasındaki küresel güç mücadelesinin giderek kızışacağını vurgulayan Eslen, Cumhuriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada Asya-Pasifik bölgesi küresel jeopolitiğin ağırlık merkezine ve küresel güç mücadelesinin gerginlik alanına dönüşmekte olduğunu söyledi.

ÇİN İÇİN DE ÖNEMLİ

NATO’nun, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurduğu dünya düzeninin, öncelikle ABD çıkarlarına hizmet eden güvenlik kurumu olduğunun altını çizen Eslen, şu ifadeleri kullandı:

“Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra görevini tamamlayan ve fonksiyonunu kaybeden NATO, ABD’nin arzusu ile yeni üyelerle doğuya doğru genişletildi ve Rusya’yı çevrelemek amacı ile kullanıldı.

Afro-Avrasya coğrafyasının (Dünya adasının) tam merkezinde yer alan Türkiye, coğrafi konumu ile hem ABD hem de Avrupa, Rusya ve Çin için çok önemli bir ülkedir.”

Türkiye’nin, sıcak denizlere açılmasına imkan sağlayan coğrafyası ile Rusya için önemli olduğunu söyleyen Eslen, Türkiye’nin konum olarak önemini şu sözlerle anlattı:

“Türkiye hem Rusya’nın güney kanadının güvenliğini sağlayan konumu ile önemlidir hem de güneyden yumuşak karnını oluşturan güney komşusudur.”

Rusya’nın yanı sıra Türkiye’nin jeopolitik konumunun Çin için de önemli olduğuna dikkat çeken Eslen, şu ifadeleri kullandı:

“Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi içinde yer alan Orta Kuşak, Doğu Türkistan’dan başlar, Türkistan coğrafyası (Orta Asya) üzerinden Azerbaycan’a ve Anadolu’ya uzanır. Orta Kuşak, Türk coğrafyasında gelişmektedir. Türkiye’nin asli jeostratejik eksenini oluşturan Ankara-Bakü-Taşkent ekseni ise Çin’in Orta Kuşağı ile örtüşmektedir. Sadece bu nedenle bile Türkiye, Çin için çok önemlidir.”

JEOPOLİTİK EKSEN

Soğuk Savaş döneminde Atlantik yapısının Türkiye’yi Avrupa ülkesi olarak gördüğünü ve Türkiye’nin görevinin NATO içinde Avrupa’nın güneydoğu kanadını savunmak olduğunu hatırlatan Eslen:

“Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD’nin talepleri ve Türkiye’deki yönetimin girişimleri ile Türkiye’nin bu kimliği değişmiş, Atlantikçilerin gözünde Türkiye bir Ortadoğu ülkesine dönüşmüştür. Bu süreçte, Türkiye’yi yönetenler, güney, Ortadoğu jeostratejik eksenine yönelmiş, jeopolitik enerjisini Arap coğrafyasında boşuna harcamıştır.”

“Atlantik yapısı günümüzde, Türkiye’yi istikrarsız Ortadoğu ile kendi coğrafyası arasında bir tampon olarak görmekte, Türkiye’ye kabul ettiği sığınmacı sayısına göre değer vermektedir” ifadelerini kullanan Eslen, şu şekilde konuştu:

“Günümüzde Türkiye NATO üyesidir; ancak NATO’nun içinde midir, dışında mıdır, belli değildir. Çünkü, 11 Eylül olayında sonra NATO antlaşmasının beşinci maddesini terörle mücadele için uygulatan ABD, Türkiye’nin içindeki, Irak’taki, Suriye’deki PKK ve onun uzantısı PYD’yi açıkça desteklemektedir. ABD, Suriye’de PYD’yi silahlandırarak orduya dönüştürmektedir. Bu durum, ittifak içinde kabul edilemez ciddi bir çelişkidir.

Ayrıca ABD, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege Denizi meselelerinde, başta Fransa olmak üzere diğer NATO üyesi ülkeler ile birlikte Türkiye’nin karşısında yer almaktadır. Değişen dünya dengeleri içinde bu durum kabul edilebilir ve sürdürülebilir değildir.”

ATLANTİK TALEP EDİCİ, TÜRKİYE YERİNE GETİRİCİ

Günümüzde Türkiye-Atlantik ilişkilerinin “tek yönlü bir otoyol” olarak tanımlayan Eslen, “Bencil Atlantik talep edici, tehdit edici gerektiğinde şantajcı; Türkiye ise bu talepleri yerine getirici konumdadır. Bu tür bir ittifak ilişkisi kabul edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN KOZLARI VAR

“Türkiye, Avrupa ile istikrarsız Ortadoğu arasında tampon, sığınmacı deposu olduğu için önemli değildir, olmamalıdır” şeklinde konuşan Eslen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, değerleri ile jeostratejik katkısı ile önemli olmalıdır. Türkiye’nin de değişen jeopolitik koşullar içinde kullanabileceği kozlar vardır. Örneğin, Türkiye, ABD ve diğer ilgili NATO üyesi ülkeler PKK-YPG’ye desteğini çekinceye kadar, NATO’ya tahsis ettiği kuvvetlerini, geçici olarak çekebileceğini ilan edebilir. Bu konuyu tartışmaya açabilir. Bunun için siyasi irade oluşturabilecek yönetim gerekir.”

‘ASLOLAN İÇ CEPHEDİR’

İç cephesi güçlü olmayan bir Türkiye’nin dış cephede başarılı olamayacağını belirten Eslen, son olarak şunları kaydetti:

“Aslolan iç cephedir. İç cephe güçlü olmadan Türkiye’nin kendi çıkarlarına göre, bağımsız dış politika stratejileri geliştirerek uygulaması mümkün değildir. İç cephe güçlü olmadan ABD, NATO, AB, Çin, Rusya ile ciddi ilişkiler geliştirmek; Doğu Akdeniz, Ege Denizi, Kardeniz ve Orta Doğuda’daki çıkarlarımızı gerçekleştirmek mümkün değildir. İç cephe çökerse telafisi yoktur.”

Nejat Eslen’in tüm yazıları için tıklayınız…

Nejat Eslen: Türkiye’nin kozları var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 10 ay önce

  Nejat Komutanım, İç Cephe diyorsunuz. ama, ancak sizler gibi değerli insanların oluşturacağı yönetimler İç Cephe’yi oluşturabilir. maalesef mevcut siyasetçiler ve partiler İç Cephe’den çok uzaktalar.

  Cevapla
 2. 10 ay önce

  Lale Hanim ben israrla ve tekrarlarla ic cephenin onemini vurguluyorum ve bilinclendirme olusturmaya calisiyorum.Cunku ic cephe bu siyasetciler nedeni ile tehlikede.Hakli talebiniz icin Veryansintv yonetimine seslenin.

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  Komutanım; sömürgeci batı iç cephedeki siyasi-ekonomik gücümüzü zayıflatmaktan öteye siyasetçi-sermayedar takımını artık kullanmaya başladı, vatan ciddi tehlike altında çünkü karar alıcı ve uygulayıcı olan ekip teslim alınmış durumda, iç cephede bağımsız ve teslim alınamamış güçler var ancak yönetimden uzakta ve vatanın ne hale geldiğini görüyorlar, Türk Milleti son bir cüret daha bekliyor…

  Cevapla
 4. 10 ay önce

  Hüseyin Vodinalı’nın bugünkü yazısından alıntı yapalım, iç cephe çabanıza bir katkı..
  Bu makalenin mesajı 3 noktada özetlenebilir.

  ”Birincisi, iç siyasi bölünme, ülkeyi yabancı güçlerin istilasına karşı savunmasız hale getirir.

  19. yüzyılın sonunda, Japonya yanlısı Koreliler (chin-il-pa) hainleri, Japonya’nın yarım yüzyıl boyunca Korelileri aşağılamasına, soymasına ve köleleştirmesine izin verdi.

  İkincisi, aynı chin-il-pa sadece Kore yarımadasını Kuzey Kore ve Güney Kore’ye bölmede değil, aynı zamanda Japonya ve ABD ile işbirliği içinde Koreler arası gerilim ve çatışmayı sürdürmede de önemli bir rol oynadı.

  Üçüncüsü, Kore halkının bir ulus olarak hayatta kalması, iki Kore’nin nasıl birleştiğine, chin-il-pa ile nasıl başa çıktığına ve Çin-Amerikan hegemonik savaşının dinamikleri altında hayatta kalmak için gereken bilgelik ve cesarete ulaşmasına bağlıdır.”

  Cevapla
 5. 10 ay önce

  İç cephede birlik, geleceğe bakınca umudu, tebessümü ve gerçekçiliği, dolayısıyla zorluklara direnme, çok çalışma motivasyonunu aşılayan bir yönetimle olabilir. Böyle bir yönetim geçici olarak natoya katkıyı aslıya almanın ötesinde, CAATSA benzeri bir yaptırım yetkisini yasalaştırabilir, kanunu hemen meclisten geçirebilir. Hasım ülkelere, yurt dışındaki organizasyon, grup ve kişilere yaptırım uygulamanın önünü açar. Örneğin yaptırım olarak swift (usd ile işlem) izni vermeyerek bankacılık sisteminizi kilitliyorsa, Türkiye menşeli birkaç ürünün (krom madeninden fındığa) o ülkede kullanımını yasaklar, kullanana (krom işleyen firmaya), işleyip o ülkeye satana (fındık ezmesi üreticisi) astronomik cezalar verebilir, malvarlığını dondurma, ödenmemesi halinde haciz gibi yasal işlemler yapabilirsiniz. Halkbank davasında gelecek tazminata karşılık, bakanlar kurulu kararıyla faaliyete geçebilen Cargill’i , müsebbipleri ile birlikte pekala yargılayıp Haklbank’ınkinin iki katı tazminata çarptırabilirsiniz.

  Cevapla
 6. 10 ay önce

  Rahmetli Soner Polat’la aynı şeyleri söylerdi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!