VİDEO- Neşet Ertaş bakanlığın diktiği heykeli neden değiştirdi?

Neşet Ertaş, Kültür Bakanlığı'nın kendisi ve babası Muharrem Ertaş adına dikilen Kırşehir'deki heykelin neden değiştirilmesini istediğini kendi ağzından böyle anlatıyor: Babamın bir hayvan üzerinde anılmasını istemedim. Hayvan ama o da bir can. Eziyet olur...

Bozkırın Tezenesi Neşat Ertaş, ölümünün 7. yılında da halkının gönlünde unutulmuyor. Kimi türküleri, kimi de yaşam hikayesiyle halk ozanımızı anıyor. Çok bilinmeyen bir Neşet Ertaş anısı da Kırşehir’de dikilen heykeliyle ilgili…

Halk ozanımız Neşet Ertaş, Kültür Bakanlığı’nın kendisi ve babası Muharrem Ertaş adına dikilen Kırşehir’deki heykelin neden değiştirilmesini istediğini kendi ağzından böyle anlatıyor: “Babamın ilelebet bir hayvan üzerinde anılmasını istemedim. Hayvan ama o da bir can. Eziyet olur…”

Ertaş o kadar ısrar ediyor ki heykeltraş babasını eşeğin sırtından indirmek zorunda kalıyor. Bundan sonra heykelin açılışı yapılıyor…

SAZIMIN EMANETİ

Halk ozanımız ‘Bozkırın tezenesi’ Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında özlemle anılıyor. Ertaş için Kırşehir’deki baba evinin önünde etkinlik düzenlendi.

Neşet Ertaş’ın ustası ve babası Muharrem Ertaş’ın Bağbaşı Mahallesi’ndeki evinin önünde düzenlenen “Sazımın Emaneti” programında, üzerinde etkinlik logosu bulunan, halk ozanının “temsili” bağlaması, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve “Bozkırın tezenesi”nin oğlu Hüseyin Ertaş tarafından, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim gören Haydar Yasin Ertaş’a emanet edildi.

‘EMANETE LAYIK OLACAĞIM’

Halk ozanının akrabası olan Abdal genci Haydar Yasin Ertaş, programda yaptığı konuşmada, bu sazı kendisi ve arkadaşları adına almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Neşet Ertaş’ın içinde yetiştikleri Abdal kültürünün en önemli temsilcilerinden birisi olduğunu vurgulayan Ertaş, “Onun sazının emanetini almak çok onur ve gurur verici. Bu emanete layık olmak ve geleceğe taşıyabilmek için çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Emanetin hakkını sonuna kadar vermeye çalışacağız.” dedi.

Hüseyin Ertaş da babasının gençlere çok önem verdiğini hatırlatarak, “Gelecek onlarda. Bu, arkadaşımızın şahsında bütün gençlere verilmiş sembolik bir hediyedir. Bu kültürü benimseyen bütün gençlere verilmiş bir hediyedir. Her ne iş yaparlarsa yapsınlar, işlerini aşk ile yapsınlar.” diye konuştu.