Netanyahu’dan Putin’e ‘İran’ şikayeti

Rusya Devlet Başkanı Putin, İsrail'de hükümeti kurduğunu açıklayan Netanyahu ile telefonda görüştü. Netanyahu Putin'e "İran'ın nükleer silah elde etmesinin engellenmesi ve İsrail'in kuzey sınırlarında bir askeri üs kurmasının önlenmesindeki kararlılığını" iletti.

featured

İsrail’de hükümeti kurduğunu açıklayan Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, kendisini tebrik etmek için telefonla arayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna ve İran konularını ele aldı.

Netanyahu’nun Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Putin, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Netanyahu’yu arayarak “seçimlerdeki başarısı ve kabinesini tamamladığı” için tebrik etti.

İki lider, başta Ukrayna’daki savaş olmak üzere birçok konuyu ele aldı.

Netanyahu, görüşmede “savaşın ve yol açtığı acıların sona erdirilmesi için en kısa sürede bir çözüm yolu bulunması” temennisini dile getirdi.

Netanyahu ayrıca, “İran’ın nükleer silah elde etmesinin engellenmesi ve İsrail’in kuzey sınırlarında bir askeri üs kurmasının önlenmesindeki kararlılığını” aktardı.

İsrail’de 1 Kasım’daki seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, kendisine tanınan sürenin bitmesine dakikalar kala Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a dün kabinesinin hazır olduğunu iletmişti.

Kabine listesini hemen açıklaması gerekmeyen Binyamin Netanyahu’nun hükümeti için Meclisteki güvenoyu oturumunun 2 Ocak’ta yapılması bekleniyor.

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde, eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, 13 Kasım’da Netanyahu’yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Netanyahu’nun öncülüğündeki sağ blok, Ultra Ortodoks Yahudi partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla bilinen Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

Netanyahu’dan Putin’e ‘İran’ şikayeti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    İsrail bulaşıcı hastalıktır.Yok edilmesi insanlığın hayrınadır.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!