Netflix sansüre başladı

11 Ekim'de yayınlanacak olan 'El Camino: Bir Breaking Bad Filmi' tanıtım fragmanındaki sigara sahnesine, Netflix Türkiye sansür uyguladı.

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetim yolunu açan ve bu tür yayın platformlarına lisans alma zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle geçen haftalarda yürürlüğe girmişti. Yönetmelik, “sansür” girişimi olarak değerlendirilmişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, aralarında puhutv, BluTV, Netflix, Turkcell, Digiturk, Tivibu ve Vodafone’un da bulunduğu 600’den fazla kuruluşun lisans ve izin başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından Netflix ilk kez, Türkiye platformunda sansür uyguladı.

11 Ekim’de yayınlanacak olan ‘El Camino: Bir Breaking Bad Filmi’ tanıtım fragmanındaki sigara sahnesine, Netflix Türkiye sansür uyguladı.

Orjinal fragmanda 0:24-0:32 saniyeleri arasında Jesse Pinkman isimli karakterin elinde olan sigara Netflix Türkiye kanalındaki fragmanda silinmiş.

NETFLİX’TEN AÇIKLAMA

Sansürün medyada yer bulması üzerine açıklama yapan Netflix Türkiye, sansürün nedeninin üyelerin hassasiyeti olduğunu belirterek “Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek” ifadelerini kullandı.