Nijerya’da üniversiteli genç kızı önce taşladılar sonra yaktılar

Nijerya'da Deborah Samuel isimli üniversite öğrencisi, İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle dövülüp yakılarak öldürüldü. Bir görgü tanığı, olayın Samuel'in bir WhatsApp grubuna Hz. Muhammed'e hakaret ettiği ses kaydını göndermesi üzerine yaşandığını söyledi.

featured

Nijerya’nın Sokoto eyaletinde perşembe günü Deborah Samuel adlı öğrenci, görgü tanıklarına göre öğrencilerin yer aldığı bir WhatsApp grubunda İslam’a hakaret içerikli mesajlar paylaştığı gerekçesiyle linç edildi.

Independent’ta yer alan haberde, kimliğini açıklamayan bir görgü tanığının olaya ilişkin ifadelerine yer verildi. Görgü tanığı, “Öğrenciler tarafından kullanılan bir WhatsApp grubu var. Burada Müslüman bir öğrenci İslami bir paylaşım yaptı. O da bu paylaşımı eleştirdi. Gruba Hz. Muhammed’e hakaret ettiği bir ses kaydı attı. Her şeyi bu tetikledi” dedi.

Sokoto polisinin açıklamasında, Shehu Shagari Eğitim Koleji adlı üniversitede okuyan Samuel’in “Hz. Muhammed’e hakaret ettiği bir paylaşım” nedeniyle öldürüldüğü doğrulandı. Polis sözcüsü Sanusi Ebubekir, paylaşım üzerine okuldaki öğrencilerin ayaklandığını, üniversite yönetiminin de Samuel’i güvenli bir odaya yerleştirerek korumaya aldığını söyledi.

Sözcü, öfkeli öğrencilerin daha sonra zor kullanarak Samuel’i odadan çıkardığını, taş ve sopayla döverek öldürdüğünü ve öğrenciyi ateşe verdiğini belirtti.

OKUL KAPATILDI

Sümeyye Usman Inname adlı bir öğrenci, polislerin kalabalık grubu dağıtmaya çalıştığını fakat başarısız olduğunu söyledi.

Görgü tanığı, “Polis önce gözyaşartıcı kullandı, sonra da havaya ateş açtı fakat öğrenciler direndi. Öğrenciler polise taş ve sopayla saldırınca onlar da kadını kurtaramadı. Samuel’i dövdükten sonra onu ateşe verdiler” ifadelerini kullandı.

Polis, kimliğini açıklamadığı iki öğrencinin tutuklandığını duyururken, Sokoto Valisi Aminu Tambuwal da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yetkililer polisin olay yerinde incelemelere devam ettiğini ve okulun kapatıldığını da belirtti.

Nijerya’da üniversiteli genç kızı önce taşladılar sonra yaktılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Yahudi köyünde onların bırakın peygamberlerine dini liderlerine biri hakaret etse aynı görüntüler oluşur, Hıristiyan köyünde de onların bırakın peygamberlerine dini liderlerine biri hakaret etse aynı görüntüler oluşur. Sıkıntı Dinlerde değil onları kendi çıkarları için kullanan dindar olamayan dincilerde. Ayrıca nedense Hz. Muhammed’e hakaret etmek ifade özgürlüğü oluyor ama diğerlerini eleştirmek dahi suç unsurudur örneğin fransada. yapılan karikatürlü hakaretleri hatırlayın.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!