Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı açıklaması

Nüfus Müdürlüğü, 'Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli' iddialarına yanıt verdi: "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk toplam 221 bin 671 Suriyeli vatandaşlık kazandı."

featured

2011 yılındaki Suriye olaylarının ardından kontrolsüz bir şekilde Türkiye’ye göçen milyonlarca Suriyeli, sonrasında gelen Afganlar ve konut alma karşılığında vatandaşlık verilen yabancılar günden güne tartışma konusu oluyor.

Türkiye’deki sığınmacı ve kaçakların sayısının 13 milyon olduğu iddia edilirken, İçişleri Bakanlığı bu rakamın çok altında rakamlar paylaşıyor. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, temmuz ayı itibariyle 1 buçuk milyona yakın Suriyeliye vatandaşlık verildiğini iddia etmişti.

Seçimler yaklaştıkça ülkedeki vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı tartışma konusu oluyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bazı basın- yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan, ‘Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi’ iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

125 bin 563’ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108’i çocuk olmak üzere toplam 221 bin 671 Suriyelinin Türk vatandaşlığı kazandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan ve anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham verilerle birlikte 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun 7’nci ve 8’inci maddelerinde belirtilen hususlara göre diğer kurumlardan aldığı veriler (Silah altında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmakta veriler YSK tarafından siyasi partilerle paylaşılmakta.”

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Veriler ne ifade ederki? Mühürsüz.oylarla seçim yapıldı.Uskudar hep geçildi.

 2. 2 ay önce

  Rezalet’de birkaç gün dinlensin artık. AKP döneminde her gün ortaya çıkmaktan o da yorulmuştur

 3. 2 ay önce

  Vatandaş dahi olsa başka ülkede doğmuş büyümüş bir kişi bile benim kaderim hakkında söz sahibi olamaz.

 4. 2 ay önce

  Yalan

 5. 2 ay önce

  Bir kişi dahi olsa oy kullanma hakkı verilmemelidir. diye düşünüyorum.

  Cevapla
 6. Bizde inandık..e-devlet kayıtlarımızı son güne kadar sürdüreceğiz..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!