Nurculardan Halil Berktay’a alkış

featured

İnkılap Tarihi ve Atatürk İlkeleri dersinin olamayacağını, olmaması gerektiğini iddia eden Prof. Dr. Halil Berktay’ı alkışlayan Nurcuların yayın organı Yeni Asya o sözleri manşetine taşıdı.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Ders kitabına yaklaşık 47 sayfalık “AKP tarihi” eklenmesi tartışma konusu olmuştu.

Konuyla ilgili yorumlarda bulunan Prof. Dr. Halil Berktay, sözü Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi derslerine getirmiş ve bu derslerin kaldırılması gerektiğini savunmuştu.

Eski taraf yazarı Berktay, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Ne olur? Modern Türkiye tarihi olur, 20. Yüzyıl Cumhuriyet Tarihi olur, ama normatif anlamda Atatürk ilkeleri diye bir ders olmaz, olamaz. Tarih dersi olur ama endoktrinasyon dersi olmaz, ideoloji dersi olmaz. Yani günümüzde nasıl bir zamanlar Sovyetler Birliği’nde yapıldığı gibi Marksizm-Leninizm’in ilkelerini telkin eden normatif bir ders olamazsa, Atatürkçülüğün ilkelerini telkin eden normatif bir ders de olamaz. Dersin kendisi, bu başlıkla ve bu içerikle bilim dışıdır.”

ŞAHİN FİLİZ’DEN YANIT

Berktay’ın açıklamalarının Nurcuları mutlu ettiği görüldü. Nurcuların yayın organı Yeni Asya, Berktay’ın sözlerini manşetine taşıdı.

Veryansın Tv yazarı Prof. Dr. Şahin Filiz, Berktay’a Taraf’lı tarihçi Berktay’a yanıt başlıklı yazısıyla yanıt vermişti.

Filiz yazısının bir bölünde şu ifadeleri kullandı:

“(…) Berktay bu eleştirilerini, tarihi bir bilim olarak tanımlama kaygısı üzerinden yürütürken, aynı akademik tutumu ve bilimsel yaklaşımı, Fetö’nün baştanbaşa “normatif”, “ideolojik” ve “endoktrinasyonlu Taraf Gazetesi”nde yazarken hiç de dikkate almadığı ortadadır. Orada yazarken, “Tarih Vakfı Kurucusu” ve “tarihçi” kimliği ile değil, Fetö’nün ideolojik ve telkinci gazetesinde, bir propagandacı gibi davrandığı gerçeğini unutmuştur. İnkılâp Tarihi ve Atatürk İlkelerini  “normatif” ve “ideolojik” olduğu savıyla tarih bilimi olmamakla eleştirirken, bu paçavrada aynı “bilimsel” titizliği hiç dikkate almadığını unuttururcasına Kemalizm’e rövanşist bir duygusallıkla saldırmayı “bilimsel tarihçilik” saymaktadır.”

Yazının tamamı için tıklayınız…

Nurculardan Halil Berktay’a alkış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. son hız yıkıma devam… 100 yıldır yıkıyorlar na büyüksün atam hala yıkamadılar…

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Alman istihbaratınin devşirdigi önemli elemanlardan olduğu söyleniyor…

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Açık seçik düşmansınız, bu toprağın ekmeğini yiyerek bize düşmanlık yapıyorsunuz. Sizi yeneceğiz, sizin perişan olduğunuzu göreceğiz. Birleştirici değerlerimize yıllardır saldırıyorsunuz. Her taraftan hücum ediyorsunuz ama sizi boşa çıkaracağız. Bu topraklarda siz ve sizin gibi bölücülere ve onlara moral verenlere bir avuç yer bırakmayacağız.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Bu ve benzeri kaşarlanmış akademik müsilaj …… kendi önemsizliği içinde kahrolurken…… lan esamemiz okunsun diye……… ille, ki en kolay yoldan prim yapmaya çalışacaklar…… Şu an en kolayı prim nerde? …. Cumhuriyet’ e ve Cumhuriyet’ ın kurucularına saldırmak….. İçten ve özellikle dışarıdan büyük destek gelir……

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Bizler bu sefer aydınlığı değil, bilakis karanlığı öveceğiz. Nur dediğiniz her ne ise tarih göstermiştir ki zifiri karanlıktan daha karanlıktır. En zayıf ışığa dahi yeterince yaklaştığınızda KÖR olursunuz. Biz aydınlığı artık karanlıktan bileceğiz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!