O Alman vakıfları bugün yine gündemde… Necip Hablemitoğlu 20 yıl önce uyarmıştı: Kapatılmalı

Fetullahçı teröristlerin 20 yıl önce katlettiği Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikasttan 7 ay önce Avrasya TV’ye verdiği röportaj güncelliğini koruyor. Hablemitoğlu röportajda, TESEV ve TÜSİAD’ın Alman vakıflarıyla ilişkisine dikkat çekiyor.

featured

VERYANSIN TV

Gazetelerin manşetlerine “derin suikast”, “derin cinayet” ve “Başkentte kanlı pusu” ifadeleriyle yansıyan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin üzerinden 20  yıl geçti.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen faili meçhul kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden kısa bir süre önce yeniden raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar yeniden incelendi, ulaşılan bilgiler, cinayetin FETÖ tarafından işlenmiş olabileceğini ortaya kondu. Aralarında iddianamede tetikçi olarak yer alan emekli Albay Levent Göktaş’ın da bulunduğu isimler adalete teslim edildi.

Hablemitoğlu suikastı Türkiye’nin gündemine tekrar gelmişken Hablemitoğlu’nun suikasttan 7 ay önce, 2 Mayıs 2002 tarihinde Avrasya TV’ye verdiği röportajın görüntüleri yeniden gündeme geldi.

‘TESEV VE TÜSİAD İLK KAPATILACAK KURULUŞLARDAN BİR TANESİ’

Alman vakıflarına ilişkin yazdığı kitabı hatırlayan Hablemitoğlu, o röportajında Alman vakıflarına destek veren TÜSİADTESEV ve SODEV’e dikkat çekiyor.

 Hablemitoğlu, TÜSİAD ve TESEV’in kapatılması gerektiğini vurguluyor:

“Alman vakıflarıyla ilgili kitap yayınlandıktan sonra 14 kuruluş ortak bir bildiri hazırladılar ve imzaladılar. ‘Alman vakıflarına tam destek veriyoruz’ diye yapıldı bu açıklama. Bu açıklamaya imza atan kuruluşlara bakıyorsunuz; TESEV…

Bunların içinde TESEV mutlaka ve mutlaka Türkiye’de yasalar uygulansa gerçek anlamda ilk kapatılacak kuruluşlardan bir tanesi. Türkiye’de yasalara göre dernekler ve vakıflar politika yapamaz. Yurt dışıyla ilişki için Bakanlar Kurulu’ndan izin almak zorundalar. O kadar ağır koşulları var ki, oysa bunlar Kıbrıs’ın feda edilmesi de dahil olmak üzere Türkiye’nin güvenlik konseptine aykırı demeçler veriyorlar, provokasyon geliştiriyorlar. Ve amaç dışı, yetkilerini aşarak birtakım organizasyonlara imza atıyorlar. Bu anlamda TÜSİAD’ın ve TESEV’in ilk kapatılması gereken kuruluşlardan biri olduğuna inanıyorum. Türkiye bir hukuk devletiyse, gerçekten sermeye kesimini temsil etseler de bunlar yasaların üzerinde değil. İşte TESEVin başında bulunduğu SODEV, TUKODER gibi bir takım kuruluşlar, bu bildiriye imza attılar, ‘Alman vakıflarına destek veriyoruz’ dediler. İşin ilginç olan tarafı bu bildiriyi organize eden kuruluş ‘bianet’ dediğimiz oluşum. Bu oluşum başında olan kişileri Türk kamuoyu çok yakından tanıyor. Söz konusu internet sitesine maalesef AB 1 trilyonun üzerinde para verdi.“

ALMAN VAKIFLARINA DESTEK VEREN ‘STK’LAR

AEGEE – İstanbul (İstanbul Avrupa Gençlik Forumu Derneği)

* DAÇE Ortak Sekreteryası (Doğu Akdeniz Çevrecileri)

DDD (Demokratik Değişim Derneği)

* Die Brücke – Alman Kültür ve Hayır Derneği

EKDAV (Ege Kadın Dayanışma Vakfı)

* Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği

Helsinki Yurttaşlar Derneği

* İnsan Yerleşimleri Derneği

KADER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği)

* Marmara Belediyeler Birliği

SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

* TARİH VAKFI (Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı)

TBBD (Türkiye Belediyeler Birliği)

* TESEV ( Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı)

TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı)

* TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği)

Türk Demokrasi Vakfı

* Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı

TÜSES (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı)

* WALD (Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi)

‘ALMAN VAKIFLARI VE BERGAMA DOSYASI’ KİTABI

Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası”, isimli kitabındaki belgeler, Dönemin Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, “Alman vakıfları soruşturması” sonunda 2002’de açtığı davanın iddianamesinde de yer almıştı.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve altın madeni karşıtlarını finanse ettiğini savunuyordu.

Necip Hablemitoğlu, Çankaya Portakal Çiçeği Sokağı’ndaki evinin önünde 18 Aralık 2002 akşamı uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

ALMAN VAKIFLARI BU KEZ CHP İLE GÜNDEMDE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Kasım’da SODEV’in düzenlediği “Sosyal Demokrasi ve Refah Devleti: Almanya’dan ve Türkiye’den Perspektifler başlıklı panelde konuşmuştu. Panele, SODEV’in foncusu Friedrich Ebert Vakfı Başkanı Martin Schulz da katılmıştı.

Soros destekli TESEV ile birlikte 1994 yılında kurulan Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Almanya merkezli Friedrich Ebert Vakfı’nın fonladığı vakıflar arasında yer alıyor. CHP içindeki “10 Aralık” ekibine yakınlığıyla bilinen SODEV’in kurucuları arasında CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da bulunuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da TESEV’in kurucu üyeleri arasında yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Eylül ayında Almanya’ya giden CHP heyeti, Alman Sosyal Demokrat Parti‘ye (SPD) yakınlığıyla bilinen ve Alman devleti tarafından finanse edilen Friedrich Ebert Vakfı‘nı (Friedrich Ebert Stiftung) ziyaret etmişti.

Friedrich Ebert Vakfı’nın partnerleri arasında Osman Kavala‘nın kurduğu “Anadolu Kültür“, sözde soykırım savunuculuğu yapan Hrant Dink Vakfı, SODEV, Medyascope, GazeteDuvar, Daktilo1984 ve Bianet gibi liberal görüşte yayın organları da var.

O Alman vakıfları bugün yine gündemde… Necip Hablemitoğlu 20 yıl önce uyarmıştı: Kapatılmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!