O buluşmanın mimarı: Şeyh Said, Seyid Rıza ve Said Nursi’yle de helalleşilsin

Kemal Kılıçdaroğlu'nu, “başörtüsü mağduru” olarak sunulan kadınlarla buluşturan Demokrasiyi Güçlendirme Derneği Genel Başkanı İlyas Buzgan, CHP'nin cumhuriyet düşmanlarıyla da “helaleşmesi”ni istedi. Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya da işi “Kemalizmle hesaplaşma” talebine kadar götürdü.

featured

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “helalleşme” çıkışının ardından “muhafazakarlarla barışma” adımı parti içi ve dışında tartışılmaya devam ediyor.

“Muhafazakar” kimliğiyle bilinen dernek ve oluşumlar, Kılıçdaroğlu’nun adımlarını olumlu bulmakla birlikte yeterli bulmuyor. Söz konusu “muhafazakar” Kemalizmle hesaplaşma ve Cumhuriyet düşmanı kişiliklerle “helalleşme” istiyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, 27 Şubat 2021’de başörtüsü yasağı mağduru kadınlarla buluşturan Demokrasiyi Güçlendirme Derneği Genel Başkanı İlyas Buzgan, Independent Türkçe’ye verdiği röportajda Kılıçdaroğlu’nun birkaç yıldan bu yana CHP’nin içinde kemikleşmiş birçok kliği tasfiye ettiğini söyledi.

“Biz Sayın Kılıçdaroğlu’nun CHP’de bir değişim, bir dönüşüm gerçekleştirdiğini esas itibariyle buradan anlayabiliyoruz” ifadelerini kullanan Buzgan, şöyle devam etti:

“Helalleşme” çıkışıyla bir niyet beyanında bulundu ve ardından da harekete geçti. Türkiye’nin açık yaralarının neler olduğunu bir liste olarak kamuoyuna deklare etti. Bu listeye baktığımız zaman çok kabarık bir liste. 1940’lı yıllarda Varlık Vergisi altında ezilen azınlıklardan tutun, 6-7 Eylül olaylarında malları yağmalanan azınlıklara, 1970’li yıllarda Kahramanmaraş olaylarında mağdur olanlardan tutun Sivas olaylarına birçok açık yaraya temas etti. ‘Bunlar Türkiye’nin açık yaralarıdır. Türkiye’nin kronik sorunlarıdır. Dolayısıyla ben bunları çözmeye talibim’ dedi. Ben bu listenin esas itibariyle eksik olduğunu düşünüyorum. Kılıçdaroğlu’nun, 1920’li ve 30’lu, hatta 1960’ların başında büyük mağduriyetlere neden olan olayları listeye almadığını düşünüyorum. Bu liste bu sorunları içermediği sürece eksik kalacak. Örneğin Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin bilinmediğini hepimiz biliyoruz… İkincisi Seyid Rıza’nın mezarı bilinmiyor. Üçüncüsü Said-i Nursi’nin mezarı bilinmiyor. Geçmişle yüzleşilecekse CHP’nin helalleşme listesine bunlar da alınmalı.”

‘KRONİK İDEOLOJİK SÖYLEM’

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, “En büyük amacının milleti barıştırmak” dediğini aktaran Buzgan, “Bu çok önemli bir vizyondur. Ama Türkiye’de temel kronik problemlerin temelinde devlet olgusu var. Dolayısıyla ben olsaydım, ‘Ben, milletiyle barışmış bir devlet miras bırakacağım’ derdim. Türkiye’de devleti dönüştürmediğin sürece, devleti kronik ideolojik söylemlerinden arındırmadığın sürece Türkiye’de barışı, helalleşmeyi, yüzleşmeyi gerçekleştirmeniz çok zor” şeklinde konuştu.

KEMALİZM’DE ÖZELEŞTİRİ YAPSIN

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) başkanı Rıdvan Kaya da CHP’nin Kemalizm’le ilgili özeleştiri yapmasını istedi.

Kaya şöyle konuştu:

“Kemalizmin herkesin biat etmek zorunda olduğu temel bir ideolojik çerçeve olması gerektiği anlayışını hala savunuyorsanız, ki savunuluyor, dolayısıyla değişim olayı bana inandırıcı gelmiyor. CHP, geçmişi itibariyle resmi ideolojinin bizzat muhafızı rolünde olduğu için resmi ideolojiyi tartışması lazım. Geçmişle hesaplaşma olmayınca helalleşmenin de bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Bunu yapabilir mi? Bence bunu yapabilmesi mümkün değil. Çünkü CHP’nin dayandığı farklı kesimler de var. Bizatihi organik kimliğini yansıtan kesimler asla bunu kabul etmeyecek.”

O buluşmanın mimarı: Şeyh Said, Seyid Rıza ve Said Nursi’yle de helalleşilsin

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 ay önce

  Tip!Lafı ne dolaştırıyon?De ki şeytanla ve tohumlarıyla helalleşmek istiyoruz olsun bitsin!

 2. 2 ay önce

  Ah Canan ah! Her taşın altındasın…

 3. 2 ay önce

  Gule gule Dersimli Kemal, senin Kemalist kalkinmis bir ulus Devletle isin olamaz, yerin ,hellastigin Yeni Orta Cag coplugu..

 4. 2 ay önce

  Bu dernekler tam da doğru adamdan yani Dersimliden istiyorlar bunu çünkü onun SeyitRıza’yla Kürdistan ayaklanmasına katılıp öldürülen 40 akrabasının öcünü almayı bir an bile unutmadığını biliyorlar.

 5. 2 ay önce

  elvis presley ve john lenon ile de helallesin.

 6. 2 ay önce

  Bu parti artık Cumhuriyet Halk Partisi değil, Cumhuriyetle Hesaplaşma Partisi’dir.
  Cumhuriyet Halk Partisi’ni biz vatanseverler yeniden inşa edeceğiz.

 7. 2 ay önce

  Helalleşme= işin bokunu çıkarma oldu.

 8. 2 ay önce

  Sayın Recep Tayyip Erdoğanın diplomasının ortaya çıkmaması gibi K.Kılıctaroğlunun öz yaşamında CHP ile ilgili bir alan yok. CHP ne oy veriyormu belli değil.Kendisi bir zamanlar T.Özal a teknik raporlar hazırlayan bir bürokrat olarak tanınıyor.Merhum Ecevit fırıldak Kubilay gibileri bile millet vekili yaptı da bunda bir cevher görmedi ki milletvekili bile yapmadı.

 9. 2 ay önce

  İlyas Buzgan “Biz Sayın Kılıçdaroğlu’nun CHP’de bir değişim, bir dönüşüm gerçekleştirdiğini esas itibariyle buradan anlayabiliyoruz” demiş, daha ne desin?“ Rıdvan Kaya da CHP’nin Kemalizm’le ilgili özeleştiri yapmasını istemiş. Bunlar bir zamanlar Avrupa Birliği’nin talepleri değil miydi? Rıdvan Efendi bununla yetinmemiş “değişim olayı bana inandırıcı gelmiyor. CHP, geçmişi itibariyle resmi ideolojinin bizzat muhafızı rolünde olduğu için resmi ideolojiyi tartışması lazım. Geçmişle hesaplaşma olmayınca helalleşmenin de bir anlamı olacağını düşünmüyorum” buyurmuş. Ah Rıdvan Efendi ah! Resmi ideoloji mi kaldı? Resmi ideoloji olsaydı sen bu herzeleri yumurtlayabilir miydin? Son söz Kemal Kılıçdaroğlu’na : Bunlara elini verirsen kolunu kaptırırsın, iş Vahdettin’e oradan da 16. yüzyıla kadar gider, karşı devrim ile helalleşilmez.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!