O laboratuvarlarda Biden izi

featured

Hüseyin Vodinalı yazdı

Rusya Ukrayna’da ipin ucunu yakaladı çekmeye devam ediyor.

Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev, “Rusya, ABD’nin Ukrayna’daki askeri biyolojik faaliyetlerine ilişkin kanıt toplama sürecini tamamlıyor” dedi ve devam etti:

“Yakında tüm dünya Amerika Birleşik Devletleri’nin gerçek yüzünü görecek. Bütün dünya, Amerika’nın, insanlar üzerinde insanlık dışı deneylerin yapıldığı Üçüncü Reich (Hitler/Nazi Almanyası) geleneklerinin nadide bir halefi haline geldiğini görecek.”

Bunları söyleyen sıradan biri değil.

Patruşev, Putin’in “politbüro”sunun en ayrıcalıklı üyelerinden.

1999’dan 2008’e kadar eski KGB’nin devamı olan FSB’nin başındaydı.

2008’den bu yana da Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri. Yani tüm güvenlik ve istihbarat birimleri ona bağlı.

Böyle adamlar sözlerini çok özenle seçerler, afaki konuşmazlar.

Patruşev, 2015’ten beri Rusya çevresindeki Pentagon’a bağlı biyolojik laboratuarları takip ediyor.

Bu tarih belki çok daha eskiye de dayanıyor olabilir.

2015’te Rusya çevresindeki Amerikan kontrolündeki biyolojik silah laboratuarlarının sayısının 20 kat arttığını söylemişti.

Patruşev, 2021’de Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 virüsünün kaynağını tespit edemediğinden bahsederken, Kommersant muhabirine Rusya’nın ABD için sınırları yakınında biyolojik silahlar geliştirdiğine inandığını söylemişti.

Duayen Rus İstihbaratçı, “Tehlikeli patojenlerin askeri-politik amaçlar için kullanılabileceğine dair açık işaretler var, biyolojik silahların yeniden canlandığını görüyoruz” demişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, bir Rus haber ajansına yaptığı son açıklamada, Washington’un Ukrayna’daki askeri biyolojik faaliyetlerini “şeytanın planı” olarak nitelendirdi.

Zakharova, “Bu şeytani planda hâlâ doldurulması gereken çok fazla boşluk var” dedi.

SSCB ÇÖKER ÇÖKMEZ İŞE KOYULMUŞLAR

Görünüşe göre ABD Savunma Bakanlığı, Sovyetler Birliği’nin dağılması üzerine Ukrayna’ya yaklaştı. Federal Tehdit Azaltma Ajansı (DTRA), Ukrayna laboratuvarlarındaki Sovyet araştırmalarının yok edilmesine yardımcı olmak bahanesiyle devreye girmişti.

ABD’nin biyoloji laboratuvarları, eski Sovyetler Birliği, Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Afrika’da 2.1 milyar dolarlık bir Ortak Biyolojik İşbirliği Programı (CBEP) dahilinde, ABD Savunma Bakanlığı’nın Federal Tehdidi Azaltma Ajansı (DTRA) tarafından finanse ediliyor.

2005 ve 2014 yılları arasında, Ukrayna biyolojik laboratuvarları DTRA tarafından devralındı; ABD bunlardan sekizini Ukrayna’da inşa etti.

2016’dan itibaren Ukrayna, DTRA tarafından inşa edilen ve kontrolü altındaki laboratuvarlarda biyolojik silah araştırmaları yaptı.

Aynı yıl olan 2016’da Ukraynalı Nazilerin soyundan gelen ABD vatandaşı Ulana Nadia Suprun, Ukrayna Sağlık Bakanı Vekili olarak atandı.

ABD Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Sağlık Bakanlığı işbirliği programı büyük ölçüde genişletildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova’ya göre, 2016 yılında ciddi bir olay yaşandı. Harkov’daki biyolojik laboratuvarı koruyan Ukrayna ordusu arasında “domuz gribi” salgını çıktı. Biyolab’ı koruyan Ukrayna askerlerinden 20’si öldü, ancak olay örtbas edildi.

HUNTER BIDEN VE SOROS BAĞLANTISI

ABD merkezli haber sitesi The National Pulse tarafından yayınlanan belgeler, Hunter Biden (Mevcut Başkan Biden’in oğlu) ve Christopher Heinz (Eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin üvey oğlu) tarafından kurulan bir yatırım grubu olan Rosemont Capital’in bir yan kuruluşu olan Rosemont Seneca Technology Partners’ın (RSTP), ABD Savunma Bakanlığı ile Ukrayna Sağlık Bakanlığı arasındaki ilişkileri yönettiğini ortaya koydu.

RSTP, Amerikalı generaller ve Ukraynalı bilim insanları arasında ortak toplantılar düzenledi.

DailyMail.com tarafından özel olarak elde edilen yeni e-postalar, Moskova’nın Hunter Biden’ın Ukrayna’daki bir ABD askeri “biyo-silah” araştırma programını finanse etmeye yardım ettiği iddiasını  doğruladı.

Hunter’ın terkedilmiş dizüstü bilgisayarında bulunan e-postalar, biyolojik silah olarak kullanılabilecek pandemiye neden olan hastalıklar üzerinde araştırma konusunda uzmanlaşmış bir Savunma Bakanlığı yüklenicisi olan Metabiota için milyonlarca dolarlık fon sağlanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Hunter ayrıca Metabiota’yı, Ukrayna’daki yüksek biyogüvenlik düzeyi laboratuvarları içeren bir “bilim projesi”ne fon sağlanması için Ukraynalı gaz firması Burisma ile de tanıştırdı.

Nisan 2014’te Metabiota başkan yardımcısı Mary Guttieri, Hunter’a “Ukrayna’nın Rusya’dan kültürel ve ekonomik bağımsızlığını nasıl ileri sürebileceklerini” anlatan bir not yazdı: “Salı günü Kathy [Dimeo, Metabiota yöneticisi] ve ben ile buluşmak üzere yoğun programınızdan zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Tartışmamızdan çok keyif aldık” diyordu.

Rus ordusuna bağlı Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı İgor Kirillov, “Gelen materyaller, ABD devlet kurumları ile Ukrayna biyolojik faaliyetleri arasındaki etkileşim şemasını izlememize izin veriyor. Başta Hunter Biden tarafından yönetilen Rosemont Seneca yatırım fonu olmak üzere, mevcut ABD liderliğine yakın yapıların bu faaliyetlerinin finansmanına katılımı dikkat çekiyor” dedi.

Kirillov, Pentagon programının ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), George Soros Vakfı ve CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından da finansal olarak desteklendiğini bildirdi.

Son noktayı yine Patruşev ile koyalım.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, önceki günkü açıklamasında, Batılı ülkelerin kimyasal veya biyolojik kitle imha silahları kullanarak provokasyonlar planlayabileceğini söyledi.

Anlaşılan o ki, Rusya delil toplamaya devam ediyor.

Sonunda da ortaya aksi iddia edilemeyecek somut kanıtlar koymayı hedefliyor.

Konuyu takibe devam edeceğiz…

DİP NOT:

UKRAYNA BİYOLOJİK SİLAH FAALİYETLERİNİN KRONOLOJİSİ: 

1991 – ABD, eski Sovyet ülkeleri için biyolojik silahlar da dahil olmak üzere Sovyet kitle imha silahlarını kontrol etmek / ortadan kaldırmak için Nunn-Lugar programını başlattı. Pentagon’un Savunma Tehditlerini Azaltma Ajansı (DTRA), programın ana yürütücüsü olarak seçildi.

1993 – KİS’lerin Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Ukrayna-ABD Anlaşması imzalandı.

2005 – Ukrayna Sağlık Bakanlığı ile DTRA arasında biyolojik silah geliştirmek için kullanılabilecek teknolojilerin, patojenlerin ve know-how’ın yayılmasının önlenmesine ilişkin anlaşmaya ek bir protokol imzalandı. Bu, Ukrayna askeri biyolojik potansiyelinin ABD’li uzmanların eline geçmesinin başlangıcıdır.

2000’ler – ABD’nin büyük askeri-sanayi şirketleri Ukrayna’da askeri biyolojik faaliyetlerde bulunuyor.

2005-2014 – Bir DTRA yüklenicisi olan Black & Veatch Special Projects, ilk başta iddia edildiği gibi askeri biyolojik altyapıyı ortadan kaldırmak yerine Ukrayna’da 8 biyolab inşa ediyor ve geliştiriyor. Odessa’daki bir biyolab tesislerinden biri, “biyoterörizm saldırılarında kullanılabilecek patojenler” araştırması için 2011’den beri finanse ediliyor.

2007 – ABD Savunma Bakanlığı çalışanı Nathan Wolfe, biyomedikal bir şirket olan Global Viral Forecasting Institute’u (sonradan Global Viral) kurdu. Tüzükte belirtilen misyon, Çin de dahil olmak üzere sınır ötesi enfeksiyonların ticari olmayan bir çalışmasıdır.

2009 – Rosemont Seneca Partners, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin üvey oğlu Christopher Heinz ve görevdeki ABD Başkanı Joe Biden’in oğlu Hunter Biden tarafından kuruldu.

2014 – Ukrayna’da anayasaya aykırı darbe.

2014 – Hunter Biden, Ukraynalı bir enerji şirketi olan Burisma Holdings’in Yönetim Kurulu’na katıldı.

2014 – Pandemik riskler konusunda uzmanlaşmış özel bir ticari kuruluş olan Metabiota, Global Viral’den ayrıldı. Hunter Biden’ın şirketi Rosemont Seneca Partners çalışanları Neil Callahan ve John DeLoche, Metabiota’nın yönetim kuruluna atandı. Global Viral ve Metabiota, ABD Savunma Bakanlığı’ndan fon almaya başladı.

2014 – Metabiota Ukrayna’ya ilgi gösteriyor ve Hunter Biden’ı “Ukrayna’nın Rusya’dan kültürel ve ekonomik bağımsızlığını ilan etmeye” davet ediyor.

2014 – Metabiota ve Burisma Holdings, isimsiz bir “Ukrayna’da bilim projesi” üzerinde işbirliğine başladı.

2014 – Metabiota, Global Viral ve Black & Veatch Özel Projeleri, ABD Savunma Bakanlığı programları içinde tam teşekküllü işbirliğine başladı.

2014-2016 – Ukrayna’da 300.000 dolarlık bir proje de dahil olmak üzere Metabiota ve ABD Savunma Bakanlığı sözleşmelerinin uygulanması.

2016 – Ukraynalı Nazilerin soyundan gelen ABD vatandaşı Ulana Nadia Suprun, Ukrayna Sağlık Bakanı Vekili olarak atandı. ABD Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Sağlık Bakanlığı işbirliği programı büyük ölçüde genişletildi.

2016 – Ukrayna’nın Kharkov kentinde bir biyolab’ı koruyan Ukrayna Savunma Bakanlığı personeli arasında domuz gribi salgını; 20 ölü. Olay örtbas edilir.

2016 – ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Andrew Weber, Metabiota’nın küresel ortaklıklar bölümünün başına atandı.

2016 – Global Viral’in kurucusu Nathan Wolfe’un yapısı olan EcoHealth Alliance, Çin’in Wuhan laboratuvarındaki araştırma merkezinde yarasadan bulaşan koronavirüslerin çalışmasıyla meşgul.

2016 – DTRA ve Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan onay aldıktan sonra sözleşmeyi uzattı.

2019 – COVID-19 mutasyona uğramış yarasa koronavirüs pandemisi, Wuhan’da bir salgınla başlar.

24 Şubat 2022 – Rus Ordusunun Ukrayna’daki özel operasyonunun başlatılması.

24-25 Şubat 2022 – Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarlarda suşların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması.

8 Mart 2022 – ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, ABD ile Ukrayna arasında patojenler konusunda işbirliğinin varlığını açıkça kabul ediyor”.

O laboratuvarlarda Biden izi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 ay önce

    Ukrayna’da yaşananlar emperyalizmi anlama kılavuzuna dönüştü. Anlayabilene!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!