‘O uçak gemisi neden geliyor?’

featured

Merkel ile video konferans görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’un Akdeniz’e gönderdiği uçak gemisi için “O uçak gemisi neden buraya geliyor?” dediği iddia edildi. Erdoğan’ın “Fransa lideri Macron’la görüşmem” mesajı verdiği de belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya lideri Merkel ile önceki akşam bir video konferans görüşmesi yaptı. “Heyetler arası” formatında gerçekleşen görüşmenin “olumlu” geçtiği, “açık açık her şeyin konuşulduğu” belirtildi.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre görüşmede Erdoğan, öncelikle Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ifade etti, masadan kalkanın her zaman ve her şartta Yunanistan olduğunu söyledi. Yunanistan’a defalarca diplomasi çağrısı yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Gerginliği körükleyenler belli. Fransa ile Yunanistan ile görüşün” mesajını yineledi.

FRANSA KIŞKIRTIYOR

Erdoğan görüşmede, Yunanistan’ı Fransa’nın kışkırttığını vurgulayarak Merkel’e “Yunanistan şımarık ve bencil davranıyor. AB ve özellikle Fransa da arkasında ve destekleyici unsur. Fransa’yı da anlamakta zorlanıyoruz. Fransa’nın amacı ne? Fransa’nın Doğu Akdeniz krizi ile ne ilgisi var? O uçak gemisi neden buraya geliyor?” sözleriyle aktardı.
Erdoğan, bu süreçte Meis Adası’na asker çıkarılmasını da gündeme getirdi ve bunun uluslararası hukuka, sözleşmelere ve tüm anlaşmalara aykırı olduğunun altını çizdi.

Merkel ise, sürece dair hem Fransa hem de Yunanistan ile görüşmelerini sürdüreceğini ifade etti. Merkel, önce Macron ile bir araya geleceğini, Miçotakis ile de konuyu değerlendireceğini Erdoğan’a iletti. Bunun üzerine Erdoğan’ın, “Onlarla görüşmeniz daha doğru olacak” ifadelerini tekrarladığı belirtildi. Bu görüşmelerin ardından Erdoğan ve Merkel bir görüşme daha yapacak.

‘MAKRON’LA GÖRÜŞMEM’ VURGUSU

Merkel, bu süreçte gerginliğin bitmesi ve krizin sonlanması için Türkiye’nin de diplomatik süreçlere destek vermesini istedi. Erdoğan da, “Biz barış için elbette bölgede muhatap alınacak ülkelerle ve garantör ülkelerle bir araya geliriz. İstiyoruz ki bu zenginliklerden tüm bölge ülkeleri faydalansın ama isteniyor ki Türkiye, Ege’ye de Akdeniz’e de çıkmasın. Böyle bir şey mümkün mü, bunun hiçbir dayanağı yok” dedi. Erdoğan’ın, “Garantör ülkeler ile görüşürüz” vurgusunu, “Macron ile görüşme yapmama” mesajı verdiği ifade ediliyor.

Bu arada Erdoğan-Merkel görüşmesinde Alman basınında çıkan, “Erdoğan’ın Yunan gemilerini vur” talimatı verdiği haberi de gündeme geldi. Bu haberler, “süreci provoke etme” girişimi olarak yorumlandı.

‘O uçak gemisi neden geliyor?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yunanistan ile sorunumuzu öyle veya böyle çözeriz.
  Fransa ise sorun olduğu kadar fırsat da olabilir. Asgari zarar göreceğimiz şartlarda Fransa’ya haddini bildirmek gerekiyor. Fransa’nın eylemlerini tehdit olarak gördüğümüzü resmen ilan edin, milleti de durum hakkında bilgilendirin, Akdeniz’e girerse Fransız gemisini batırın! S400’leri savaş konumuna getirin.
  1453’ten sonra 2020’de de bir çağ açılsın!

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Fransa uçak gemisini batırma tatbikatını yapın. Ve Türkiye kendini Fransa ve Yunanistan’a savasmaya kendini hazırlasın ve ABD’ninde göz ardı etmeyin. En kötü senaryolara hazırlık yapın. Rusya veya Pakistan’dan gemisavar güçlü füze motorlarını alın.fransanin donanması ve uçak gemisi batsa yerlerinde otururlar.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Konuşma bile faul, suçlu yunanmış yok fransaymış yok onlara şunu söyleyin bunu söyleyin niye geliyorlarmış.
  Yılandan medet umar gibi konuşma.

  Cevapla
 4. Gelsin fransiz gemisi ne guzel 2 tane denizin dibinde yatiyor 3. fransiz gemide ayatar deniz buyuk

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!