Öğrenciye kiralık ‘korku evi’

Öğrenciye kira zulmü İstanbul'da sınırları zorlamaya başladı. Sobalı eve 4.500 TL kira isteyen de, 350 bin TL’ye evini kiralayan da var.

featured

Sabah muhabiri Merve Bilkay ve foto muhabiri Hatice Çinar, üniversite öğrencisi olduğunu söyleyerek 3 bin lira bütçeyle “öğrenci evi” aradı. Kimi semtlerde bir insanın yaşamasının imkânsız olduğu korku evlerine 6.500 TL istendiğini görülürken, bazı semtlerde ise 350 bin liraya kadar çıkan fahiş kiralar dikkat çekti.

‘ASLINDA ÖĞRENCİYE KİRALAMAK İSTEMİYORUZ’

Eyüpsultan’da emlakçıların “Maalesef ev yok. Bizim de işlerimiz durdu. Ev sahipleri şu an mevcut kiracılarını çıkarmaya çalışıyor ya da birkaç ay sonra daha da pahalıya kiraya vermek için evlerini boş tutuyorlar.” dediği söylendi. 

Emlakçı bu fiyatlara Eyüpsultan’da ev bulmanın imkânsız olduğunu söyleyen emlakçı sözlerine şöyle devam etti:

“Yanınıza bir ev arkadaşı daha alın ya da ailelerinizle konuşun size biraz daha para göndersinler. Biz aslında öğrencilere kiralamak istemiyoruz evleri; fiyatlar arttı, ödemelerde zorluk yaşayabilirler. En uygun kiralık daire 5.500 TL’den başlıyor, 45 bin TL’ye kadar çıkıyor. Emlakçı arkadaşımda bir daire var 4 bin 500 TL ama sobalı…”

3 bin TL’ye ancak harabe bir ev bulunabileceğini söyleyen bir emlakçı, “Öyle evler de var. Hatta şu an kapış kapış gidiyor. Ama benim kedim var kedimi koysam o evlerde yaşayamaz, size o kadar söyleyeyim. Benim çok yakın arkadaşım Gültepe’de 1.500 TL’ye oturduğu evden çıkarılıyor. Şimdi ev sahibi o evi 9 bin TL’ye kiraya verecek” dedi.

ARTIK KONTRATLAR 6 AYLIK

Levent’te yedi emlakçının tamamında kiralık ev yokken sekizinci emlakçıda dört kiralık daire vardı. İki ay sonra daireyi teslim alabileceklerini söyleyen emlakçı, “İçinde kiracılar var. Sözleşmelerini yenilemedik. Artık ev sahipleri kontrat yenilemiyor. En uzun kontrat süresi artık 6 ay oldu ve biz de ciddi bir zam yapacağız.” dedi.

Günde minimum 15-20 öğrencinin gelip ev sorduğunu ama bütçelerine uygun bir yer bulamadıklarını söyleyen emlakçılar, şu sıralar kiralıktan çok satılık dairelere odaklanmış durumda.

MEVCUT KİRACILAR ÇIKARTILIYOR

Beşiktaş’ta ise kiralar 8 bin TL’den başlayıp 350 bin TL’ye kadar çıkıyor. En eski ve yaşaması zor dairelerden birinde 4 öğrenci yaşıyor ama ev sahibi onları çıkarıyor. Emlakçı, “Ama bu ev büyük, havadar ve çok merkezi konumu var. Sahile 5 dakika!” diyerek “korku evi”ni aylık 6 bin 500 TL’ye vermeyi teklif ediyor.

‘EV ARKADAŞI’ KİRAYI ARTIRABİLİR

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, evin bir bölümünü başkasına kiralama konusunda ciddi uyarıda bulundu. Aşa, “Evde kalacak kişi sayısına göre kiralar artış gösterebiliyor. Ev sahibi evinde kontratta belirtilen dışında kişilerin yaşadığını öğrendiği takdirde mahkeme yoluyla kiracıları tahliye ettirebilir. Durumu suistimal eden kiracılar da var. Kiracı odasını kiraya veriyor. Bu durum yaygınlaşmaya başladı ve evlere zam yapılmasına yol açtı” dedi.

Öğrenciye kiralık ‘korku evi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Kiraladiginiz mulkiyet hirsizliktir.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!