Öğretmenler bugün iş bırakacak

Öğretmenler, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, ayrımcılığı derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı 14 eğitim sendikasının çağrısıyla bugün tüm Türkiye’de iş bırakacak.

featured

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na eğitim sendikalarının tepkileri sürüyor. 19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Sınavı’na karşı birleşen 14 öğretmen sendikası, bugün iş bırakma eylemi yapacak.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı birleşen, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası ve Töb-Sen üyeleri, var olan kanunun öğretmenler arasında eşitsizlikleri derinleştirdiğini söyleyerek yeni bir kanun hazırlanmasını talep ediyor.

Eğitim sendikalarının ortak toplantıda aldıkları karar şöyle:

“19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir.  Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır.  Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir. Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.  Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplere ilişkin düzenlemelerin yapılmaması halinde:

-26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması,

-26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunması,

-Bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde; 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır.”

Öğretmenler bugün iş bırakacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Maaş zamminda niye eylem yapilmadi. Ben de MEB’te çalışıyorum.Bu sendikalarin çoğu hiçbir işe yaramaz.

  2. 4 hafta önce

    Eyleme katılan bütün öğretmenlerimizi tebrik ediyor, öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!