Öğretmenlikten atılan ilahiyatçı: Tarikatlar istedi, MEB ihraç etti

Diyanet'in Atatürk'e yönelik hutbesine ilişkin eleştirileri nedeniyle hakkında 'devletin kurumlarını küçük düşürmek'ten soruşturma başlatılan ilahiyatçı yazar ve Din Kültürü öğretmeni Cemil Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ihraç edildiğini duyurdu. Kılıç "Tarikatlar istedi, MEB ihraç etti" dedi.

featured

Kılıç, sosyal medya hesabından, “Tarikatlar istedi, MEB ihraç etti” başlığıyla bir açıklama yaptı. Kılıç, “Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23 yıllık eğitimcilik görevime son verildi” dedi. Kılıç, açıklamasında, şunları kaydetti:

“Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23 yıllık eğitimcilik görevime son verildi. Öğrencilerimden ve derslerimden koparılıp görevimden ihraç edildim. 23 yıl boyunca sürekli bir biçimde aklı, bilimi, inanç özgürlüğünü, bir arada yaşama kültürünü, Cumhuriyet değerlerini, demokrasiyi, aydınlanmayı, Atatürk ilke ve devrimlerini savundum. Bir barış ve sevgi dini olan İslam’ın erdemlerini anlattım. Buralardan hiçbir zaman ödün vermedim. Ancak gerici çevrelerin hep hedefinde oldum.

‘Diyanet Sen’ adlı sözde sendika ile ‘cübbeli’ ve ‘akit’ gibi engizisyoncu malum kesimlerin ve FETÖ kalıntısı yapıların, nefret vaazları veren Halil Konakçı ve avanelerinin, din cahili, iman fakiri kimi odakların, akıl ve bilim karşıtı güruhun ve yurda çıyan, halka düşman zümrelerin aleyhimde yürüttüğü karalama ve linç kampanyası sonucu haksız ve hukuksuz bir soruşturma dahası hakkaniyet ilkesi alenen çiğnenerek güya cezalandırıldım. Lakin ben bunu bir ceza olarak değil büyük ulusuma hizmet yolunda onur madalyası olarak görüyorum.”

Kılıç ihracıyla ilgili şöyle dedi:

“Gerçek nedeni açıkça ifade etmekten çekinen MEB bürokratları, ihracım için hukuksal dayanaktan yoksun üç gerekçe gösterdi:

1- Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp kendisine MUHAMMEDÎ İSLAM adlı kitabımı hediye ettiğim için, ayrıca Sayın Meral Akşener’le görüştüğüm ve bir kitabımı hediye ettiğim için,  yine Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş ile görüşerek çalışmalarında başarılar dileyip kendilerine bir kitabımı hediye ettiğim için güya siyaset yapmak.

2- Diyanet’in Atatürk karşıtı tutumunu ve İslam’a aykırı kimi fetva nitelikli yanlış açıklamalarını eleştirdiğim, ayrıca devletin ve Diyanet’in tarikatları koruyup kolladığına ilişkin açıklamalar yaptığım için güya devletin kurumlarını küçük düşürmek.

 3- Demografik işgal hareketi olarak gördüğüm yanlış mülteci politikasını ve cumhuriyetimizin dayandığı altı ilkeden biri olan milliyetçilik karşıtı sözlerini eleştirdiğim için güya Cumhurbaşkanı’nın itibarını sarsmak.

Kılıç “Zira ben 2006’dan beri Eğitim İş Sendikası’nın çeşitli kademelerinde yönetici olarak yer almaktayım. Ayrıca yaptığım çalışmalar ve açıklamalarım, yazdığım kitap ve makalelerim mesleğimin ve ilahiyatçı kimliğimin bir gereğidir. Öte yandan düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğü anayasal bir hak olup bu hakkın kullanımını suç olarak görmek gerek ulusal ve gerekse evrensel hukuk açısından hiçbir zemine sahip değildir. Gerçek şu ki kamuoyu ve büyük milletimiz benim neden ihraç edildiğimi gayet iyi bilmektedir. Ben artık milletimin ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün memuruyum. Kendimi canımdan aziz bildiğim halkıma emanet ediyorum” dedi.

Öğretmenlikten atılan ilahiyatçı: Tarikatlar istedi, MEB ihraç etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Hocam salla gitsin!Seni televizyonda pek çok izleyip dinledik.Vicdanımızı ve imanımızı daim suret ferahlatıp temizi gösterdin.Kalbimizin din diyanet işinin başındasınız.Gerisi fifi.Turan Hoca Yaşar Hoca Cansız Hoca ve diğer Türk İlahiyat ve Teologları bize yeter.

 2. 2 ay önce

  Türk milleti varsa sahip çıkar.

 3. 2 ay önce

  Devlet memuru milletin her kesimine hizmet eder ve tarafsızdır.Siyasi görüşü kendisini ilgilendirir.Eğer bir memur siyasi görüşünü açıkça gösterecek davranışta bulunursa bu onun tarafsızlığını ortadan kaldırır.Kendisinin ifadesiyle siyasi parti liderlerine kitaplar hediye edip siyasi çalışmalarına katıldığını belirten ve devlet başkanını ve kurumlarını topluma açık alanlarda eleştiren bir memur sizce siyaset yapmış olmuyor mu?Sizce bu doğru mu?Sendika görevlerinde bulunduğunu söylüyor ancak eleştirdiği konular bağlı bulunduğu sendikanın görev alanı dışındaki konular.Hoca yanlış yapmış.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!