Adım adım ‘dindar nesil’ projesi: Okulda ‘şeytan taşlama’ dersi verdiler

"Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" projesinin tepki çeken uygulamalarına yenisi eklendi. Bitlis’te bir ortaokulda öğrencilere, “hac ibadetini” öğretmek gerekçesiyle sınıfa Kâbe maketi kuruldu. Öğrencilere şeytan taşlama provası yaptırıldı.

featured

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ortak yürüttüğü “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesi protokolü kamuoyundaki tüm tepkilere karşın uygulanmaya devam ediyor. Kamuoyunda sıkça eleştirilen bu protokolle birlikte okullarda gerici faaliyetler de giderek yaygınlaşıyor.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, geçen aylarda Tekirdağ, Batman ve Niğde’de öğrencilerin ÇEDES kapsamında cami temizlemesini, Adıyaman ve Muğla’da ise bu proje kapsamında öğrencilere mezarlık temizliği yaptırılmasını gündeme gelmişti.

Söz konusu olaylarla ilgili kamuoyunun tepkisi sürerken Bitlis’in Hizan ilçesine Nurs Ortaokulu’nda bu tartışmaları başka bir boyuta taşıyacak bir uygulama gündeme geldi. Okulun 7’nci sınıf öğrencilerine “hac ibadetini öğretmek” amacıyla sınıfa Kâbe’yi temsilen bir maket kondu. Bu maket etrafında tavaf eden öğrenciler daha sonra sınıfta şeytan taşlama provası da yaptı. Öğrenciler şeytan taşlama provası kapsamında sınıf duvarlarına taş fırlattı.

ÇEDES kapsamında eleştirilen uygulamalar yalnızca bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğrenciler camiye götürülmeye devam ediyor. Sivas Şarkışla’da Çağdaş Yaşam Kenan Tunakan Anaokulu’nda eğitim gören beş yaş grubu öğrenciler camiye götürüldü. İstanbul Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise “Hep birlikte huzura” başlığıyla öğrencileri sabah namazına çağırdı.

 

Adım adım ‘dindar nesil’ projesi: Okulda ‘şeytan taşlama’ dersi verdiler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. İşin zor tarafı; yobazlığın ve irticanın karşısında (o da görünürde karşısında) cumhuriyet düşmanı emperyal maşaları var. Alternatif gözükmüyor. Çözüm nerede? Atatürkçüler nerede?

  2. Bu duruma cok gec olmadan birileri bu ulkede dur demeli.
    Bu acikca artik hem laiklige, hem cagdas egitime, hemde Anayasaya aykiridir. Muhalefet niye bu duruma gozlerini kapatiyor. Hele hele DEM partisi, sizin bolgenizde olan bu gerici olaylara niye goz yumuyorsunuz. Siz ozunuzde sozde solcu degilmisiniz? O zaman cocuklara bunun yapilmasina niye izin veriyorsunuz? Birde Trakyada Tekirdaga kadar gelmişler. Yazik. Kendi cocuklarinini Avrupalarda, Amerikalarda okutuyorlar, garibana geldiginde seytan taslamak. Hangi cagdasiniz geri zekalilar.

  3. Ne zaman bu kadar cahil bir toplum olduk.Biz mi farkında değildik,birden bire mi,yavaş yavaş mı geldik bu günlere aklım almıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!