Olmayan konutu alıp vatandaş oluyorlar

Değerleme firmalarının oyunlarıyla, ortada olmayan konutları almış gibi gösteren yabancılar Türkiye'de vatandaş oluyor.

featured

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, arsa karşılığında alınan Türkiye Cumhuriyet vatandaşlıklarıyla ilgili kaleme aldığı yazısında, “Bu bir planlı organizasyon… Değerleme firmalarını seçmeyi serbest bıraktıkları için bu firmalar ile danışıklı dövüş halinde ‘katakulliler’ yapılıyor” dedi.

Ağırel, “Vatandaşlık oyununda ikinci perde!” başlıklı bugünkü köşesinde şu örneği aktardı:

“Üzerinde AVM projesi olan bir arazi var. Üzerinde hiçbir konut yok. Satış vaadi ile bir sözleşme yapılıyor noterde. Bu şekilde sadece harç yatırılıyor. Notere 400 bin doları aldığına dair sunulan dekont veya belge de yok. Sonra gayrimenkul ekspertiz raporu alınıyor ve devamında vatandaşlık başvurusunda bulunuyorlar. Bu şekilde noterden sadece harç ödenerek vatandaşlık alınmasının önü açılıyor…

Bu işlemler için aslında aracılar sadece 30-40 bin dolar alıyorlar. Satış gibi gösteriyorlar ve şerh koyuyorlar veya usulüne uyduruyorlar. Uzun lafın kısası vatan toprağı, çapulcuların yabancı uyruklulara peşkeş çektiği, vatandaşlık almak için ayak oyunları yaptığı bir yer haline geliyor. Bizim gibi emekçi insanlar, emekliler, garibanlar da seyrediyoruz olup biteni…”

Olmayan konutu alıp vatandaş oluyorlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 31 Ocak 2023, 12:32

    Instagram’da, özellikle iranlılara yönelik, başta İstanbul olmak üzere bir dolu emlak pazarlama firması (!?) sayfası var ve mütemadiyen pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorlar. Bu kişilerin, Türkiye’de emlak pazarlama prosedürünü, tapu vs. işlemlerin nasıl çözümleneceğini, fiyatı nasıl belirledikleri vb. konular tam anlamıyla “denklemin bilinmeyenleri” ve bu tür firmaların hukuki durumu da tam bir muamma! Denetimin hiç olmadığını söylemek abartı değil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!