Ölüm madeni durduruldu ancak… Nihat Genç: Tetikteyiz!

“Türkiye'nin Çernobil'i” denilen altın madeninin faaliyeti durduruldu. Ancak Nihat Genç'ten uyarı geldi: “Bu şirketlere güven olmaz, bir daha açılmayacağının garantisi yok, bu yüzden Veryansın TV olarak tetikteyiz ve şimdi soralım, milyonlarca tonluk siyanür havuzları ne olacak?”

featured

Veryansın Tv’nin aylardır ısrarla gündemde tuttuğu ve “Türkiye’nin Çernobil’i” dediği Erzincan İliç‘teki yabancı ortaklı altın madeninin faaliyetleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından durduruldu.

Siyanür havuzlarından toprağa ve Fırat Nehri’ne sızıntı yaşandığı uyarılarına rağmen maden şirketi aylarca faaliyetine devam etmişti. Yüzde 80’i Kanada-Avusturya ortaklığında bulunan Alecer Gold ile yüzde 20’si Çalık Holding’e ait Lidya Madencilik’in olan Çöpler Altın Madeni’nin çevreye verdiği zarara aylarca göz yumulmuştu.  Veryansın Tv’nin ısrarlı yayınları sonucunda “Türkiye’nin ölüm çukuru” kabul edilen maden ülkenin gündemine girdi. Madenin siyanür havuzu önünde defalarca yayın yaptık ve bölgede çevre mücadelesi yürüten Sedat Cezayirlioğlu’nun çabalarını ekranlara taşıdık.


Yazar Nihat Genç, madenin faaliyetlerinin durdurulması üzerine hem Veryansın Tv’yi kutladı hem de uyarılarda bulundu.

Genç’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Erzincan İliç’teki altın madeninin faaliyetleri durduruldu ancak, bu şirketlere güven olmaz, bir daha açılmayacağının garantisi yok, bu yüzden Veryansın TV olarak tetikteyiz ve şimdi soralım, milyonlarca tonluk siyanür havuzları ne olacak?

Ve Veryansın TV’ye teşekkür edelim, asgari ücretle gazetecilik yapan üç-beş arkadaşımızla direndik ve tarihin en vahşi şirketlerini dize getirdik, alkış beklemiyoruz, yaşanılan süreçte neler olduğunu anlamanızı bekliyoruz, şöyle oldu:

Büyük medya sustu, başta AKP ve İyi Partisi, CHP’si hiç oralı olmadı ve dar imkanlarımızla tek başına her akşam program her gün yazı yazıp çığlık atarak altın şirketini koruyan resmi erkana rağmen ve tehditlere boyun eğmeyerek başardık!

Ve, başta Erzincan’ın halk kahramanı evladı Sedat Bey’e, sonra, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a ve Lütfü Şahsuvaroğlu’na ve tabii ki küçücük destekleriyle arkamızda duran soylu ve sorumlu okuyucularımıza teşekkür ederiz, neymiş, demek ki oluyormuş!”

Ölüm madeni durduruldu ancak… Nihat Genç: Tetikteyiz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Gerçekten çok sevindim.Azminizi ve doğa sevginizi kutluyorum.

 2. 2 ay önce

  Değerli Veryansın TV ekibi,
  Sağ olun, var olun.

 3. 2 ay önce

  Veryansın tv güzel ülkemin yeni Kuvay-i Milliyesidir. Bir elektrik şebekesi gibi tüm yurdu aydınlatıyorsunuz. Verdiğiniz mücadele nedeniyle sağ olun var olun.

 4. 2 ay önce

  Nihat abi’nin yüzündeki çizgilere bakar mısınız. Yıllardır sesini duyuramayan acılar çekmiş intikam alacağı günü bekleyen ve sırf bu sebeble yaşayan birisini görürsünüz. iyiki mizah var yoksa bu vatan evladı acılar içerinde ölürdü. Biz TÜRK ler deriz ki kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz… seviliyorsunuuuz. veryansın tv ne kadar güzel işler yaptığınızın farkında mısınız?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!