Önce cami yapıp sonra cemaat arıyor! Erdoğan: Cemaati olmayan cami yetim ve öksüzdür

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de Bilal Saygılı’nın Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü’ne yaptırdığı kendi adını taşıyan cami ve külleyinin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Cemaati olmayan cami yetim ve öksüzdür’ dedi.

İzmir’de iş insanı Bilal Saygılı tarafından Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde yaptırılan cami, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açıldı. Erdoğan, açılıştan önce cuma namazını burada kıldı. Erdoğan, cami ve külliyenin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Toplam 8 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı camimiz kentimizin Mimar Sinan tarzındaki eserlerinden biri.  Camimizin altındaki konferans salonu da özellikle birçok etkinliklerde burada iş görecek. Camimiz 7 bin 500 metrekare arsa alanına yapıldı, 28 metre kubbe yüksekliği ve her biri 50 metre uzunluğunda 2 şerefeli iki minareye sahip. Külliye bünyesinde çok amaçlı kültür merkezi, aşevi, çay ocağı, çocuk bakım odası, sergi mekanları, kongre salonu da yer alıyor. Tüm bu özellikleriyle Bilal Saygılı Cami ve Küllilesi kentimize yakışır bir eser.”

“Cami öğrenmenin, öğretmenin istişarenin, diyaloğun mekanıdır. Adına ümmet dediğimiz sınıf mesafe, renk, dil, ırk tanımayan evrensel kardeşliğimiz evvela camilerde vücut bulur. Müminler tüm renkleriyle tüm farklılıklarıyla ümmet olduğunun bilincine camide varırlar. Cemaatı olmayan cami yetim ve öksüzdür. Çocuk sesleriyle güzelleşmeyen, kadınların nezaketiyle dolmayan camiler mahsun kalmaya mahkumdur. Üniversite öğrencilerimiz başka olmak üzere vatandaşlarımızın Bilal Saygılı Camisi’ni öksüz ve yetim bırakmayacaklarına inanıyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

Önce cami yapıp sonra cemaat arıyor! Erdoğan: Cemaati olmayan cami yetim ve öksüzdür

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!