Önce Mahir Ünal şimdi Pervin Buldan: Cumhuriyet 100 yıllık yıkım süreci

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü geride bıraktık. Kuruluşundaki ademi merkeziyetçilik ve demokrasi fikrinin terk edilerek yerine Kürtler ve Aleviler başta, tüm farklılıkların ret ve inkarına dayalı tekçilik sisteminin devreye sokulmasıyla yaşanan 100 yıllık bir yıkım sürecinden bahsediyoruz." ifadeleriyle Cumhuriyeti hedef aldı.

featured

AKP’li Mahir Ünal’ın açıklamaları tartışılırken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Cumhuriyeti “100 yıllık bir yıkım süreci” sözleriyle hedef aldı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Buldan “Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü geride bıraktık. Kuruluşundaki ademi merkeziyetçilik ve demokrasi fikrinin terk edilerek yerine Kürtler ve Aleviler başta, tüm farklılıkların ret ve inkarına dayalı tekçilik sisteminin devreye sokulmasıyla yaşanan 100 yıllık bir yıkım sürecinden bahsediyoruz. Yönetimler değişse de zihniyet değişmiyor. Toplum olarak bunun sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kürtçe ana dil hala yasak, vesayet sistemi el değiştirdi ama kendisi hiçbir zaman değişmedi, bugün saray ve yargı vesayeti olarak devam ediyor.” dedi.

‘AKTÖRÜ BİZ OLACAĞIZ’

Buldan, “Söz veriyoruz, ikinci yüzyılın aktörü onlar değil, biz olacağız, Türkiye halkları olacak. Asıl belirleyici güç halklardır; Kürtlerdir, Alevilerdir, Ermenilerdir, bu kadim topraklarda dışlanan tüm halklardır” ifadelerini kullandı. Buldan, ‘tüm topluma” çağrıda bulunarak, “Ülkeyi gerçek bir demokratik cumhuriyet ortamına birlikte taşıyalım, bir dönemi kapatalım, yeni bir aydınlık dönemi başlatalım” diye konuştu. 

 

Önce Mahir Ünal şimdi Pervin Buldan: Cumhuriyet 100 yıllık yıkım süreci

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 ay önce

  Ekran beşe bölündü valla…

 2. 3 ay önce

  Al birini vur ötekine!

  Cevapla
 3. 3 ay önce

  Bir uygulamayı eleştirmek neden Cumhuriyet karşıtlığı olsun,harf değişikl,iğinin yanlış olduğunu söymek olsa olsa o dönem bu işe vesile olanları eleştirmek anlamı taşır,Solcular ve şimdi pek çok sözde aydın ağa babalarınız N.Hikmetten,sebahattin ali ye pek çok sösde devrimi eleştirdi,gardrop devrimleri ve devrimcileri dendi, gıkınız çıkmadı,Nerede aydın namusu,fikir düşünce özgürlüğü..

  Cevapla
 4. 3 ay önce

  Kokain baronesi.

 5. 3 ay önce

  Türk ulusu ruhunu yeniden buldu bu ikisinin sözleriyle. Ters tepki yarattınız, teşekkür ederiz. Gençlerde müthiş bir Cumhuriyetçilik uyanışı oldu. Biz istesek bu kadar yapamazdık. Kuvay-i Milliye ruhunu ateşlediniz. Devam edin, daha da cüret edin.

 6. 3 ay önce

  ABD’nin gücü kaldıysa size Güney Doğu’yu verir. ha, AB de, ABD sömürgesi oldu ondan da medet beklemeyin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!