Ordu sınıra konuşlanmıştı… Irak’tan Sincar hamlesi

Bölücü terör örgütü PKK ile Irak ordusu arasında son günlerde yaşanan çatışmaların ardından, Sincar İlçe İdaresi'ne yeni bir başkan atandı.

featured

Sincar’da, bölücü terör örgütü PKK ile Irak ordusu arasında son günlerde yaşanan çatışmaların ardından, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Sincar İlçe İdaresi’ne yeni bir başkan atadı.

Ninova Vali Yardımcısı Rifet Simo, Rûdaw’a verdiği demeçte, “Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Ninova Valisi Necim Ciburi’nin Sincar ilçesinin sorumluluğunu üstlenmesine karar verdi” dedi.

Rifet Simo, Najim Ciburi’nin Perşembe günü işbaşı yapacağını söyledi. Vali Yardımcısı, Ciburi’nin haftada bir ila iki gün çalışacağını sözlerine ekledi.

Najim Ciburi’nin Sincar İlçe İdaresi’ne atanması, Irak güçleri ile PKK’lı teröristler arasındaki gerilimin son iki hafta içinde tırmandığı ve iki taraf arasında çatışmaların patlak verdiği bir zamana denk geldi.

Dün de Irak ordusu Sincar’a ağır silahlar ve askerlerden oluşan büyük bir kuvvet göndermişti.

ORDU SINIRA YIĞILDI

Irak ordusuna ait büyük bir askeri birliğin ağır silahlar ve askeri teçhizatla Musul’dan Sincar’a hareket ettiğini ve bu güçlerin bir kısmının Sincar sınırındaki Sinun kasabası yakınlarına konuşlandığı belirtilmişti.

Bağdat ve Erbil arasında 9 Ekim 2020’de imzalanan Sincar Anlaşması’na göre PKK’ya bağlı güçlerin 1 Nisan 2021 itibarıyla Sincar’dan çekilmesi gerekiyordu. Ancak terör örgütü bölgeden çekilmedi.

Ordu sınıra konuşlanmıştı… Irak’tan Sincar hamlesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!