Orduevinden de usulsüz ihale çıktı

Sayıştay’ın Milli Savunma Bakanlığı raporunda orduevi, kışla gazino müdürlükleri ile özel eğitim merkezi komutanlıkları mal ve hizmet alımlarında, "4734 sayılı Kamu İhale Kanunu" hükümlerine uyulmadığı belirtildi. Raporda ayrıca memurlar için ayrılan kadroya ilişkin işlerde işçilerin çalıştırıldığı dile getirildi.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı sosyal tesisler ve kantinlerde usulsüz ihale yapıldığı belirlendi.

Sayıştay’ın 2021 yılı Milli Savunma Bakanlığı denetim raporunda mevzuata aykırı bulgulara yer verildi.

Raporda Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde 649 işçinin memurlar için ayrılan kadroya ilişkin işlerde çalıştırıldığı belirtildi.

‘MEMURLAR YERİNE İŞÇİLER ÇALIŞTIRILDI’

Raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Uygulamada, memurlar tarafından yürütülmesi gereken işlerin bir kısmının işçiler tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Örneğin; branşı elektronikçi olan işçinin mutemet, branşları tank makinisti, silahçı, kaynakçı (su altı) olan işçilerin veri hazırlama kontrol işletmeni gibi işçilerin memurlar için ayrılan kadrolara ilişkin işlerde çalıştıkları görülmüştür. Bu minvalde Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlı birimlerde toplamda 3271 memur kadrosunun 1311`inde memur 504`ünde işçi yine aynı şekilde Tersaneler Genel Müdürlüğüne bağlı birimlerde toplamda 1077 memur kadrosunun 499`unda memur 145`inde ise işçi olmak üzere toplam 649 işçinin anılan mevzuat hükümlerine aykırı olarak memurlar için tahsis edilen kadrolara ilişkin işlerde çalıştığı tespit edilmiştir.”

‘30 MİLYON BAKANLIK BÜTÇESİNDEN KARŞILANDI’

Raporda ayrıca kamu kurumları adına görevlendirilen hava araçlarına ilişkin uçuş giderlerinin MSB bütçesinden karşılandığı dile getirildi. Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının MSB’den hava araçları talep ettiği, ancak buna karşılık ilgili kurumların Bakanlığa 30 milyon 174 bin 99 lira 11 kuruş  tutarındaki ödenek aktarımını yapmadığı belirlendi.

‘KAMU İHALE KANUNU HÜKÜMLERİNE UYULMADI’

Raporda dikkat çeken bulgulardan biri de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı sosyal tesis ve kantinlerin mal ve hizmet alımlarında kamu ihale kanunu hükümlerine uyulmamasıyla ilgili oldu. Buna ilişkin “Orduevi ve kışla gazino müdürlükleri ile özel eğitim merkezi komutanlıkları mal ve hizmet alım işlerinde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerinin uygulanmadığı görülmüştür.” tespiti yapıldı.

‘YAZININ HUKUKİ DAYANAĞI YOK’

Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı’nın aynı kanunun 3’üncü maddesine dayanarak  söz konusu tesislerdeki mal ve hizmet alım işlerinin istisna kapsamında olduğuna yönelik 9 Mayıs 2022 tarihinde bir yazı yazdığını hatırlatan Sayıştay, ilgili yazının hukuki dayanağının olmadığına dikkat çekti.

‘KAMU İHALE KURULU’NUN KARARI BAĞLAYICI’

MSB’yi Kamu İhale Kurulu’nun kararının bağlayıcı olduğu konusunda uyaran Sayıştay raporunda, Kurul’un 2004 ve 2012 yılında verdiği karara değinilerek, “Ayrı tüzel kişilikleri bulunmayan orduevleri, askeri gazinolar ve sosyal tesisler ile askeri kantinler tarafından yapılacak harcamaların 4734 sayılı kanuna tabi olarak gerçekleştirilmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır.” denildi.

Orduevinden de usulsüz ihale çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!