Ortak Mutabakat Metni’nde yer almadı, kürsüden vadedildi

Altılı Masa'nın Ortak Mutabakat Metni’nde İstanbul Sözleşmesi’ne değinilmezken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale kürsüden sözleşmeye dönüleceğini açıkladı. Özlale'nin açıklamasının ardından Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya'dan açıklama geldi.

featured

Altılı Masa’nın 2 bin 300’den fazla vaat, proje ve programın yer aldığı Ortak Mutabakat Metni, Ankara’da ATO Congresium’da düzenlenen törenle kamuoyuna açıklandı. Metinde, uluslararası sözleşmelere yönelik, “Milletlerarası sözleşmelerden geri çekilme yetkisinin Meclis’e ait olduğunu anayasal güvence altına alacağız” taahhüdü yer aldı. Metinde İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir maddeye yer verilmezken İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale’nin kürsüden sözleşmeye dönüleceğini açıklaması tartışma başlattı.

‘ORTAK METİNDE NE YAZIYORSA ONDA MUTABIKIZ’

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; Özlale’nin açıklamasına ilişkin konuşan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaya, “Hangi çerçevede mutabık kaldığımız belli. Ortak metinde ne yazıyorsa onda mutabıkız” dedi. Kadına karşı şiddete yönelik uygulanacak politikaları ortak metne yazdıklarını belirten Kaya, “Hem ailenin korunması hem kadına karşı şiddetle ilgili yapacaklarımızı yazdık. Bu başlıklarda mutabıkız ama biz Saadet Partisi olarak topyekûn bir sözleşmeye, ‘evet’ ya da ‘hayır’ deme noktasında değiliz” ifadesini kullandı.

‘BU TARTIŞMANIN MUTABAKATI GÖLGELEMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlar bazen şifahi olarak zihninin arkasındakileri söyleyebilir. Ama bu başka bir şey. Söz uçar yazı kalır diyoruz ya bu yazının anlamı o işte. Ben farklı yorumlamayayım, sen başka yorumlama diye. Bu tartışmanın, 2 bin 300 taahhüdün içerisinde olduğu bir mutabakatı gölgelemesini istemiyoruz. Sanırım kendi partisi, bu tarz toplantılarda ortak açıklama yapacak kişilerin kendi bireysel görüşünden ziyade ortak mutabakat hukukuna bağlı kalması gerektiğini söylemiştir.”

thumbnail
İlişkili Haber

Millet İttifakı, ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı

Ortak Mutabakat Metni’nde yer almadı, kürsüden vadedildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Hayır demiyorsanız evet diyorsunuzdur..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!