Osman Kavala: Benimle de Soros’la da araları çok iyiydi

featured

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yarın hakim karşısına çıkacak Osman Kavala ile Silivri Cezaevi’nde görüştü. Görüşme sonrası konuşan Özel, Kavala’nın serbest bırakılmasını isterken, Kavala ‘Benimle de Soros’la da araları çok iyiydi.‘ dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yarın hakim karşısına çıkacak Osman Kavala ile Silivri Cezaevi’nde görüştü.

Görüşme sonrası iki isimden de açıklama geldi. 

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre Özgür Özel şunları söyledi: 

‘TUTUKLULUK BİR AN ÖNCE SONLANDIRILMALI’

“Osman Kavala hakkında düzenlenen iddianamedeki iddialar teker teker çökmüştür, Osman Kavala serbest bırakılmıştır. Ancak kendisini olmayan bir jürinin başkanı yerine koyan Tayyip Erdoğan’ın ‘Kararı tanımıyorum’ sözleri üzerine Kavala, tekrar hukuksuz bir biçimde tutuklanmıştır. Haksız ve hukuksuz tutuklamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir”

Kavala’nın ise açıklamaları şöyle: 

“Beni mahkeme beraat ettirdi ama onun kafasında beraat etmediğim için bana aynı delillerle yeni bir dava açıldı. İddianamede, ‘Henri Barkey ile yoğun irtibatı var, bu da casus olduğunun kanıtıdır’ deniyor. Ama ‘Barkey üst düzey ve yetenekli bir casus olduğu için bu irtibatı somutlaştıramadık’ deniyor. İki yerde somutlaştırılmış.

Biri, benim büromun çatısında bir baz istasyonu var, Barkey de aynı gün aynı saat aralığında aynı baz istasyonundan yararlanmış. Ben büromdayım, o da muhtemelen İstiklal Caddesi’nde yürüyor. İstiklal caddesinden geçenler benim büromun çatısındaki baz istasyonundan yararlanır. Buna yoğun irtibat deniyor. Bir diğeri de darbe sonrası Türkiye’yi kimlerin yöneteceğini belirlemek için yurtdışında toplantı yaptılar deniyor. Aynı iddianamede onun Almanya’da, benim Fransa’da ayrı ülkelerde olduğumuz da yazıyor ama buna da irtibat demişler.

‘VAHİM OLACAK’

Avrupa Konseyi, yaptırım uygularsa bu Türkiye açısından çok vahim olacak. Türkiye’nin kurucusu olduğu bir konsey tarafından cezalandırılmasından ben utanırım. Yaptırım kararından memnun olmam. Bu duruma getirmemeleri lazım. Bu konuyla ilgili Erdoğan ile Çavuşoğlu’nun basına yansıyan yaklaşımları arasında fark var. Avrupa Konseyi’nin yaptırımları dış müdahale olarak yorumlanamaz. Türkiye’nin kurucusu olduğu bir konseyin müdahalesi olarak bakmak lazım.

‘BENİMLE DE SOROS’LA DA ARALARI ÇOK İYİYDİ’

Amerika’ya, Rusya’ya, Almanya’ya, Fransa’ya bir şey söyleyemiyor. Elde kala kala dış güç olarak bir ben kaldım, bir de Soros kaldı. Benimle de Soros’la da araları çok iyiydi. Bir hukuk devletinde bir davanın sanığı hakkında ülkeyi yönetenler en az 10 kez olumsuz beyanda bulunamaz. Bu süreçten, mahkemenin etkilenmeyeceği nasıl beklenebilir.”

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Öte yandan, Osman Kavala, FETÖ’nün Ergenekon kumpasının savunucuları arasında yer alıyordu.

Türkiye’ye ve Türk ordusuna kurulan Ergenekon kumpasına destek veren 300 sözde “aydın”ın imzaladığı, 2008 yılında yayımlanan “Ergenekon Derinleştirilsin, Kazanan Yurttaşlar Olacak” başlıklı bildiride “Ergenekon iddianamesi ahtapotun kollarından birini yakalamıştır. Ancak, diğer kollara ve gövdeye ulaşmakta kendini sınırlamış kaygısı uyandırmaktadır” deniliyordu. “Susurluk ve Şemdinli’de kaçırılan fırsatın” Ergenekon’la yakalanacağı söyleniyordu.

Bu bildiriye imza atanlardan biriside Osman Kavala’ydı.

KAVALA DAVASI

Gezi olaylarını finanse ettiği iddiasıyla suçlanan Osman Kavala, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat etmiş, istinaf mahkemesi beraat kararını bozmuştu. İkinci kez yapılan yargılamada ise önce Kavala ve eski CIA danışmanı Henri Barkey’e İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan 15 Temmuz davası birleştirilmişti. Daha sonra Gezi ana davası 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 35 Çarşı üyesinin yargılandığı davayla birleştirilmişti.

SOROS İLE İLİŞKİSİ

Macar asıllı ABD’li iş adamı (spekülatör) George Soros tarafından 1984 yılında Macaristan’da kurulan Açık Toplum Enstitüsü/Vakıflarının (Open Society Institute) 120’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği, bazı ülkelerde de temsilcilik düzeyinde yapılandığı biliniyor. Soros, 2001 yılında Türkiye’de Açık Toplum Enstitüsü Temsilciliği ile faaliyetlerine başlamış, 19 Haziran 2008’de ise Açık Toplum Vakfı’nı kurmuştu.

Açık Toplum Vakfı’nın senedine göre, kurucu Mütevelli Heyeti’nde Can Paker, Osman Kavala, İshak Alaton ve Murat Sungur yer alıyor.

Kurucu Yönetim Kurulu’nda yer alan isimler ise Can Paker, Osman Kavala ve Leyla Alaton olarak sıralanıyor. Kerim Paker ile Üstün Ergüder ise yedek üyeler.

George Soros’un siyasi iktidarı değiştirmeyi amaçladıkları ülkelerde Otpor ve buna benzer grupları aktif olarak kullandığı özellikle Sırbistan, Malezya, Venezuela, Gürcistan ile Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerdeki devrim hareketlerinin Açık Toplum Vakfı kanalıyla George Soros tarafından fonlandığı biliniyor.

5 Nisan 2013’te, Osman Kavala’nın firari sanık Gökçe Tüylüoğlu ile Açık Toplum Enstitüsünün merkezinin yer aldığı Budapeşte’de, George Soros’un da katıldığı toplantıya gittiklerinin tespit edilmişti.

Osman Kavala: Benimle de Soros’la da araları çok iyiydi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. Özgür Özel, birde, öncesinde bunun gibi herif ve kadınların desteklediği kumpaslarla yıllarca hapis yatmış, 80 yaşını geçmiş, hastalıklarıyla beraber bir kaç m2 de tutuklu insanları da ziyaret etsene…
  Ne o, Avrupa Konseyi ona ses çıkarmayın mı diyor?

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Chp yoneticileri bu adama niye bu kadar ilgi gosteriyorlar hic anlamadim ilginc

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  özel şaşırtmadı küreselci kanattan.

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  Özgür Özel bu açıklamalarınla kendini Açık etmişsin. TESEV ve CHP nin Yeni Anayasa çalışmalarının ortak yanlarını ve diğer çalışmalarınızın hep aynı doğrultuda ve ABD destekli olduğunu bilmiyor, Görmüyor, ve de Anlamıyor olamazsınız. Yani diyeceğim O ki, ABD işbirlikçilerinin Atatürk’ün partisinde ne işleri olabilir. Bu yaptığınız siyasi yalancılık ve dolandırıcılık değil mi? utanmak duyusunu kaybedenleri bu MİLLETİN ve KEMALİSTLERİN bilmesi ve tanıması şarttır.

  Cevapla
 5. 5 ay önce

  Türkcell de ki hisselere çökülmek için içer de

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!