Osman Kavala’dan HSK’ya ‘Henri Barkey’ şikayeti

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Osman Kavala, Henri Barkey'in açıklamalarını hatırlatarak, HSK'ya başvuruda bulunduğunu söyledi.

featured

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Osman Kavala, casusluk suçlaması yöneltilmesine gösterilen gerekçeler arasında yer alan akşam yemeğine dair Henri Barkey’in anlattıkları üzerine yazılı açıklama yaptı.

Kavala, “Henri Barkey’in 18 Temmuz 2016 tarihinde Karaköy lokantasında benimle değil Aslı Aydıntaşbaş ile yemek yemiş olduğuna dair açıklaması, benimle ilgili iddianamede yer alan kasıtlı çarpıtmayı aleni hale getirdi. İddianameyi hazırlayanı ikinci defa HSK’ya şikâyet ettik. İlk şikâyetimiz iddianamede yalan beyanlar kullanılması ile ilgiliydi.” ifadelerini kullandı.

Kavala şunları kaydetti:

“13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Gezi davasında siyasetçe arzu edilen cezaları vermesinden sonra casusluk suçlamasının gereksiz hale gelmesi ve beraat kararı ile sonuçlanması bu suçlamanın bir kurgudan ibaret olduğunu gözler önüne serdi. AİHM son kararında tutukluluğumu sürdürmek için kurgulanan bu suçlamanın, daha önce değerlendirdiği ve suça işaret eder nitelikte bulmadığı delillere dayandırılmış olduğunu tespit etti. AİHM’in bu kararıyla, yapılanın hukuku dolanmak anlamına geldiği ve hükümetin “AİHM kararını uyguladık” şeklindeki savunmasının geçersizliği ortaya konulmuş oldu.

Hukuksuz yargılamalara temel teşkil eden bu tür iddianamelerin önlenmesinin ülkemiz yargısının öncelikli sorunu olduğunu düşünüyoruz. HSK’ya yapmış olduğumuz şikâyetlerin bu amaca hizmet edeceğini ümit ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Osman Kavala hakkında eski CIA Danışmanı Henri Barkey ile yemek yediği iddiasıyla “casusluk” suçlamasını da içeren bir iddianame hazırlanmıştı.

Barkey, yaptığı açıklama ile, “Ben o gece Kavala ile değil tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim” demiş ve gazetecinin isminin iddianamede yer almadığına dikkat çekmişti.

Daha sonra yaptığı açıklamada gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile yemek yediğini söyleyen Barkey, “Aynı akşam Osman Kavala ile karşılaştık, birkaç dakika sohbet ettikten sonra Aslı Aydıntaşbaş ile yemeğe oturdum. 2018 itibariyle AKP medyası, Osman Kavala ile yaşadığım tesadüf karşılaşmayı büyük bir komploya çevirdi” demişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Henri Barkey, 2016 yılında görüştüğü gazeteciyi açıkladı

thumbnail
İlişkili Haber

Barkey’in yemek açıklamasına Aydıntaşbaş’tan yanıt

thumbnail
İlişkili Haber

Henri Barkey’den yeni Aslı Aydıntaşbaş açıklaması: Kavala’nın çevresi çok kızgın

Osman Kavala’dan HSK’ya ‘Henri Barkey’ şikayeti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Barkey, kavala ile “tesadüfen” karşılaştıklarını itiraf ediyor. Görüştüklerini de söylüyor. Zaten operasyonel “ince” işlerin talimatı için dakikalar yeterlidir.

 2. 1 ay önce

  Dünya ne kadar küçük yahu. Sen kalk tee Dünya’nın bir ucundan İstanbul’a gel. Koskoca İstanbul’da bir mekanda gir…. Aaa birde ne göreyim; Kavala da burdaymış. Hadi gel o zaman beraber bir tek ayak…

  Olay bu kadar basit yani. Öyle mi?

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  Dünya ne kadar küçük yahu. Sen kalk tee Dünya’nın bir ucundan İstanbul’a gel. Koskoca İstanbul’da bir mekana gir…. Aaa birde ne göreyim; Kavala da burdaymış. Hadi gel o zaman beraber bir tek atak…

  Olay bu kadar basit yani. Öyle mi?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!