Otizmli Emirhan’ın hastanede sedyeye bağlanmasına inceleme

İzmir'de otizmli Emirhan Özkan'ın (17), tedavi için götürüldüğü Ege Üniversitesi Hastanesi'nde sedyeye bağlanıp saatlerce bekletilmesiyle ilgili hastane yönetimi, harekete geçerek inceleme başlattı. 

featured

İzmir’de yaşayan Uğur Özkan ve Elif Özkan (47) çiftinin otizmli ve yüzde 90 engelli oğlu Emirhan, 11 Mayıs’ta rahatsızlanınca Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’ne götürüldü. Emirhan, burada bekletilirken, hareketli olması nedeniyle el, ayak ve karın bölgesinden yatağa bağlandı. Yatarak tedavi gören hastaların kendilerine, diğer hastalara veya hastane çalışanlarına yönelik zarar verici davranışlarına engel olmak amacıyla yapılan fiziksel tespit uygulanmasına yaklaşık 10 saat maruz kalan Emirhan’ın vücudunda yaralar oluştu. Baba Özkan, 20 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayetini iletti.

Yerinde durmadığı için en az 2-3 adet sakinleştirici ilaç verilen Emirhan için iğnelerle de sakinleşmemesi üzerine saat 20.00 sıralarında ‘tespit’ adı verilen bağlama yöntemi kullanıldığını anlatan Uğur Özkan, oğlunun o günden beri ellerini eskisi gibi kullanamadığını söyledi. Özkan, dün hastaneden çağırıldıklarını belirtip, “Psikiyatri ve nöroloji servislerinde Emirhan için gerekli kontroller yapıldı. Önümüzdeki günlerde ellerindeki güç kaybıyla ilgili bir test yapılacak” dedi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği tarafından konuyla ilgili inceleme başlatıldı. Üniversitenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Tıp Fakültesi Hastanemizde yaşanan ve medyaya yansıyan konuyla ilgili idari inceleme ivedilikle başlatılmış olup konu hassasiyetle takip edilmektedir” denildi.

Otizmli Emirhan’ın hastanede sedyeye bağlanmasına inceleme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!