Otobüste ‘namaz molası’ tartışması: Öz Erciş’in ‘laiklik’ yanıtı gündem oldu

Bir vatandaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Öz Erciş Sehayat Firması'ndan 'namaz molası' talebinde bulunduğunu ve istediğinin reddedildiğini anlattı. Yaşananlar tartışma konusu olurken firma yaptığı açıklamada anayasa maddelerini hatırlatarak laiklik vurgusu yaptı. Firmanın açıklamasında "Birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen yolcuların anayasal hakları görmezden gelinemez." denildi.

featured

Şehirlerarası otobüs yolculuklarında bir süredir ‘namaz molası’ tartışması devam ediyor.

Abdullah Gündüz isimli bir vatandaş Twitter hesabından, “65 DH 854 plakalı ‘Öz Erçiş Seyahat’ isimli seyahat firması öğle ve akşam namazları için 3 dakika mola talep etmeme rağmen inatla mola veremeyeceğini, namazı sonra kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek olduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir” paylaşımı yaptı.

FİRMADAN ‘LAİKLİK’ CEVABI

Avukat Tuncay Keserci, Öz Erciş Seyahat adına şu açıklamayı paylaştı:

“Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergâhlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

‘TÜM YOLCULARIN BU PRENSİPLERE SAYGI DUYMASINI BEKLİYORUZ’

Anayasanın 23.maddesi “yerleşme ve seyahat hürriyeti”ni ve 24.maddesi “din ve vicdan hürriyeti”ni güvence altına almıştır.

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir. Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz”

Otobüste ‘namaz molası’ tartışması: Öz Erciş’in ‘laiklik’ yanıtı gündem oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Öz laik tur 👏

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!