Özal’ın oğlundan Babacan’a İMF övgüsü: Bu tarafını beğeniyorum

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu TEK Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, Ali Babacan’ın Kemal Derviş’in İMF ekonomi programından taviz vermeden uyguladığını belirterek, “Ali Babacan bütçe politikasını, para politikasını ve bütün bunları birebir disiplinle uyguladı. Dolaysıyla ekonomi düzeldi. Ali Babacan’ın bu tarafını beğeniyorum” dedi.

featured

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu TEK Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, TV5’te Ankara Bürosu programında gazeteci Muhammed Vefa’nın sorularına yanıt verdi.

Ali Babacan’ın Kemal Derviş’in İMF ekonomi programından taviz vermeden uyguladığını söyleyen Özal, şöyle devam etti:

“Babacan IMF’nin ekonomi programından asla taviz vermedi. Hiçbir şeyi sağa sola kaydırmadı. IMF’nin getirdiği reçeteyi birebir uyguladı. Taviz vermeyip uyguladığı için başarılı biridir. Ben kendisini başarılı görüyorum. Ekonomide sihirli değnek yok. Şapkadan tavşanda çıkaramazsınız. Ekonomide iki artı iki dört eder. Bu kadar. Dolaysıyla Ali Babacan bütçe politikasını, para politikasını ve bütün bunları birebir disiplinle uyguladı. Dolaysıyla ekonomi düzeldi. Ali Babacan’ın bu tarafını beğeniyorum. Çünkü verilen görevi yaptı. Hata yaptırmadı. Uyguladığı program İMF programı ve Kemal Derviş’in programıydı.”

‘SENATO EKSİKLİK’

Özal, “babanızın (Turgut Özal’ın) istediği başkanlık sistemi bu muydu sorusuna” ise, “Hayır, değildi. Yasama, yürütme ve yargı birbirinde ayrı değilse orada demokrasi yoktur. ABD’deki sistemde senato vardır, şuan Türkiye’de olmaması büyük eksikliktir. Yargının tamamen bağımsız hale getirilmesi gerekiyordu… Denetimi olmayan bir sistem. Çok büyük reformların yapılması gerekiyor. Parlamenter sistem bu sisteme göre çok daha iyi idi” diye konuştu.

‘AK PARTİ ANAP’IN DURUMUNA DÜŞEBİLİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumun ne kadar vahim olduğunu bilmediğini söyleyen Özal, “AK Parti önümüzdeki seçimlerde ekonomiyi düzeltemezse; şu an verilen yüzde 25’lik oy oranlarına bile yakınlaşamayacağını düşünüyorum. Daha düşük oy alacağını düşünüyorum. Ondan sonraki seçimde Anavatan’ın durumuna düşebilir. Erdoğan AK Parti’nin başından gittiği an AK Parti biter” şeklinde konuştu.

‘KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ YANLIŞ’

Özel, kur korumalı mevduat sistemine ilişkin de “Çok yanlış bir sistem. Hükümet o sistem karşısında inanılmaz borçlandı. Turgut Özal o borçları ödemek için 7-8 sene uğraştı. İnanılmaz para harcandı. Turgut Özal’ın tavsiyesi vardı bunu bir daha uygulamayın diye…” ifadelerini kullandı.

Özal’ın oğlundan Babacan’a İMF övgüsü: Bu tarafını beğeniyorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Program ayrıntıları bu satışlara rağmen katlanan borcu acikliyormu? Ya bir bakkala bıraksak bu işi bunlar kadar kötü niyetli olmadıktan sonra bu kadar zarar vermez

  Cevapla
 2. 2 hafta önce

  ya birak, sen ne anlarsin ekonomiden. Babanin oglu olmaktan baska ne ozelligin var. Baban da zaten cok anlardi. Turkiye de rusvetin ve yozlasmisligin fidanlarini dikti. Memurum isini bilirler ile basladi hepsi. Tohumlari da menderesden buldu.

 3. 2 hafta önce

  Arsayı tarlayı, o da bitince evdeki eşyaları, karısının bileziklerini, çocuklarının rızkını satıp pavyon hesabıyla yiyen müptezel aile babası gibiler. Satıp yemekten başka anladıkları bir şey yok. Satacak şey kalmayınca da tıkandılar olay bundan ibaret.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!