İstanbul’da ‘casusluk’ operasyonu: Özel dedektifler İsrail ajanı mı?

MİT ve İstanbul Emniyeti'nin ortak operasyonunda; danışmanlık adı altında özel dedektiflik faaliyeti yürüten ve İsrail Ulusal İstihbarat Servisi MOSSAD'ın yönlendirmesiyle Türkiye'de bulunan Filistinli kişi, kurum ve STK'ları takip ederek bilgilerini sızdırdıkları iddia edilen 44 şüpheli gözaltına alındı. 

featured

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, İstanbul’da  “Askeri ve Siyasi Casusluk Operasyonu” düzenledi.

Operasyon kapsamında; İsrail Ulusal İstihbarat Servisi MOSSAD ile bağlantılı oldukları değerlendirilen ve yine MOSSAD’ın yönlendirmesi ile ülkemizde bulunan Filistinli kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşlarını özel dedektiflik faaliyetleri çerçevesinde para karşılığında gizli bir şekilde takip ettiği öne sürülen 44 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

SOSYAL MEDYADA İTİBARSIZLAŞTIRMA FAALİYETLERİ

Sabah’tan Emir Somer’in haberine göre, bilgileri MOSSAD’a aktarılan söz konusu kişiler hakkında tehdit, para transferi ve sosyal medya üzerinden itibarsızlaştırma faaliyetleri yürütüldüğü saptandı.

Şüphelilerden 7’si İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki yasal işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. 13 firari şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ederken, diğer şüphelilerin ise Terörle Mücadele Şube’deki sorgusunun sürdüğü bildirildi.

DERNEK BAŞKANI DA GÖZALTINDA

Gözaltına alınan isimlerden birinin 2007’de kurulan Özel Dedektifler Derneği’nin kurucu başkanı olan ve Maviay Özel Dedektiflik şirketinin de kurucusu olan İsmail Yetimoğlu olduğu belirtildi. Yetimoğlu, derneğin internet sitesinde, 23 yıllık devlet memurluğu görevinden emekli olduktan sonra 2003’te özel dedektiflik yemini ettiğini aktarıyor.

Yetimoğlu aynı sitede, birçok üniversitedeki ulusal ve uluslararası etkinliklerde konferanslar ve seminerler düzenlediğini, bir devlet üniversitesinde ‘Özel Dedektif Araştırma Teknikleri ve Yöntemleri’ dersi verdiğine yer veriyor.

İstanbul’da ‘casusluk’ operasyonu: Özel dedektifler İsrail ajanı mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!