‘Özel uçakla gelmeyin’ uyarısı… Liderler otobüsle taşınacak

İngiltere hükümeti, Kraliçe için düzenlenecek cenaze törenine katılacak liderlerden özel uçak kullanmamalarını isteyecek. Liderler ülkelerine ait resmi araçları da kullanamayacak. Cenazenin düzenleneceği yere otobüsle götürülecekler. Daha önce cenaze törenine katılabileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu uygulamalardan sonra nasıl bir karar vereceği merak konusu oldu.

featured

Politico sitesinin haberine göre İngiltere hükümeti, Kraliçe için 19 Eylül’de düzenlenecek devlet törenine katılacak liderlerden özel uçak kullanmamalarını isteyerek, Londra’da helikopter kullanmalarının da yasak olacağını bildirdi. Ayrıca liderlerin ülkelerine ait resmi araçları kullanamayacağı ve cenazenin düzenleneceği Westminster Abbey’ye hep beraber otobüsle götürüleceği belirtildi.

Resmi belgelerde bu adımın güvenlik amaçlı olduğu kaydedilerek “Londra genelinde ve törenlerin düzenleneceği alanlarda çok kapsamlı güvenlik önlemleri alınacak” denildi. Ayrıca ikili görüşme taleplerinin de reddedileceği bildirildi.

Heathrow Havalimanı’nda özel jetler için cenazeye özel bir düzenleme olmayacağı kaydedilen resmi açıklamada, özel uçakla seyahat etmekte ısrar eden liderlere başka bir havalimanını tercih etmeleri önerildi.

Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen 26’ncı BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) “güvenlik eksikliği” nedeniyle katılmamıştı.

ERDOĞAN KATILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yöneltilen “Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine katılacak mısınız” sorusuna, “Taziye mesajımızı sosyal medyadan gönderdik. Tabii bizim de programlar vesaire var. Eğer programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum. Ama bütün mesele bizim de kendi programlarımızla beraber bunu denk getirebilmek. Çünkü tanımadığım birisi değil. Buckingham Sarayı’nda iki kez görüşmemiz oldu. Temenni ederim ki fırsat bulursak biz de bu merasimde bulunmak isteriz” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu uygulamalardan sonra nasıl bir karar vereceği ve cenazeye katılıp katılmayacağı merak ediliyor.

‘Özel uçakla gelmeyin’ uyarısı… Liderler otobüsle taşınacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 9 ay önce

    O otobüs uygulaması aslında dünyanın tüm liderleri bizim uşağımızdır mesajını veriyor

  2. 9 ay önce

    Uşak olan o otobüse biner

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!