Özgür Özel: 104 amiralden özür dilenmeli

featured

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili “Bu kriz Montrö hassasiyetinin haklılığını ortaya çıkardı. Tez elden 104 amiralden özür dilenmesi, haklarının iade edilmesi gerekir” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, RusyaUkrayna savaşı çerçevesinde gelişen olaylarla ilgili TBMM Genel Kurulunda genel görüşme taleplerine bugün karşılık aldıklarını ifade etti.

Bu görüşmenin “genel görüşme” değil gündem dışı bilgilendirme olarak yapılmasını eleştiren Özel, bilgilendirme sırasında Dışişleri Bakanı’nın 20 dakika ile sınırlandırılmaması gerektiğini söyledi. Özel, “Eğer bu kriz bu parlamentoda ‘gündem dışı’ diye adlandırılıyorsa, tutanaklara böyle geçecekse işte size AKP, işte size Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dedikleri ucube, eşsiz ve benzersiz sistemin bizi getirdiği nokta.” diye konuştu.

‘DEMOKRASİ TARİHİNE BİR AYIP SAYFASI’

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yapılan güvenlik zirvesinin demokrasi tarihine bir “ayıp sayfası” olarak geçtiğini öne süren Özel, “Dışişleri Bakanı bunu mazur görüyor. Ülkemiz çok güçlü bir hariciye geleneğine sahip. Dışişleri Bakanlığı mensuplarımız, yıllardır bu güçlü geleneğin üzerine inşa ettikleri birikimle, ülkemizi çok netameli, diplomatik gerilimli hadiselerden alınlarının akıyla çıkarmayı başardılar. Ancak Türkiye diplomaside maalesef, hiç bu kadar etkisiz bir kadronun eline kalmamıştı.” dedi.

Türkiye’nin ne yaptığını bilmediğini, ne sağa ne sola dönebildiğini, elini bile kaldırmaktan korktuğunu öne süren Özel, “Fransa ve Almanya da Rusya ile önemli ilişkiler içinde, çatır çatır yaptırımlar uyguluyorlar, kararlara ellerini istedikleri gibi kaldırıyorlar ve ilişkilerini sürdürüyorlar. Ama Türkiye’nin burada yaşadığı durum gerçekten bir felaket.” değerlendirmesini yaptı.

‘ÖMER ÇELİK’TEN GEREĞİNİ YAPMASINI BEKLİYORUZ’

CHP Grup Başkanvekili Özel, katıldığı bir televizyon programına Ukrayna’dan telefonla bağlanan bir Türk gencin uzunca bir konuşma yaparak oradaki eksiklikleri, yapılanı, yapılmayanı, artısını, eksisini anlattığını ve “Yalnız bırakıldık, bizi arayan soran yok, sıkıntımız büyük, hayati tehlikemiz var.” dediğini aktardı.

Bu söylenenler içinden “ak trollerin kesip ‘devletimiz bizi aradı, doğruya doğru’ kısmını aldığını’ ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in buna dayanarak “tweet” attığını belirten Özel, öğrenci sonradan “Konuşmayı yapan kişi olarak açıklama yapma gereği hissettim. Çok büyük bir yalan kampanyası var. Ben devletimin hakkını yedirmem ama bir yalan kampanyasıyla ve montajlanmış bir videoyla muhalefet milletvekilini de yedirmem. Ben sadece bilgi verdim, keşke hepsini yayınlasaydınız.” dediğini ifade etti.
Özel, “AK Parti sözcüsü, bu açıklamadan sonra bırakın özür dilemeyi, bu tweetini silme nezaketi, erdemini dahi göstermedi. Hiç utanmıyor musunuz Ömer Çelik? Trolün montaj videosu ile ülkeyi yöneten partinin sözcüsü bu hakaretleri eder de bu cevabı aldıktan sonra halen daha utanmadan, sıkılmadan bunda ısrar edebilir mi? Ömer Çelik’ten gereğini yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ÇARESİZ BİR EYLEMSİZLİK İÇİNDE’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İbrahim Kalın’ın birbiriyle çelişen açıklamalarda bulunduklarını öne süren Özel, Türkiye’nin, Avrupa Konseyinin, Rusya’nın üyeliğini askıya alma oylamasında çekimser kaldığını hatırlattı. Özel, “Bu durum Türkiye’nin iki ülke arasındaki bu krizde nasıl pozisyon alacağını bilmeyen ve dünya çapında da Türkiye kamuoyunda da tuhaf karşılanan ve açıklamaya muhtaç tutumken, bunu, her birisi kendi dili döndüğünce izah etmeye çalışıyorlar ama büyük devletler böyle yapmıyor. Türkiye Cumhuriyeti çok önemli, çok büyük bir devletken kendi çıkarlarını hem anlatabilecek, hem koruyabilecek, hem tavır takılabilecek bir ülkeyken maalesef Türkiye bir çaresiz eylemsizlik içinde durmaktadır, kıvranmaktadır.” görüşünü savundu.

‘DİPLOMASİDE BÖYLE SİSTEM OLMAZ, BU BİR GAF’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben tekrar AB üyesi ülkelere diyorum ki Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye içinde gösterin. Yoksa Türkiye’de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı Türkiye’yi gündeme alacaksınız?” dediğini belirten Özel, “Diplomaside böyle sistem olmaz, bu bir gaf, bu bir acziyet. Bir paragraf yukarıda ‘Ukrayna’ya sahip çıkmıyorsunuz’ diyor bir paragraf aşağıda ‘Ukrayna’ya gösterdiğiniz ilgiyi bize de gösterin’ diyor. Böyle bir çaresizliği diplomatik bir gaf olarak nitelendiriyoruz.” diye konuştu.

‘TEZ ELDEN 104 AMİRALDEN ÖZÜR DİLENMELİ, HAKLARI İADE EDİLMELİ’

Montrö anlaşmasının da gündemde olduğunu anımsatan Özel, şunları kaydetti:
“Hulusi Akar’a çağrımız şu: Gidip yurtdışında bu dönemde Montrö’yü anlatmak kolay ama geçen sene Türkiye’de birileri Montrö’yü tartışmaya açıyordu, Şentop dahil. Montrö tartışmalarına ‘durun ne yapıyorsunuz? Türkiye için çok önemli bir anlaşmadır’ diyen 104 emekli amirali, Hulusu Akar’ın uyguladığı kararlarla orduevlerine sokmuyorlar, lojmanlarını boşalttırıyorlar; etmedikleri hakaret, yapmadıkları kötülük kalmadı. Bu kriz, bütün dünya önünde Montrö hassasiyetinin haklılığını ortaya çıkardı. Tez elden 104 amiralden özür dilenmesi gerekir, haklarının iade edilmesi gerekir. Bu yargılama saçmalığını da bir an önce son bulması gerekir.”

thumbnail
İlişkili Yazı

AKP’den ‘Amiraller’ savunması: Montrö’yle ne ilgisi var?

‘ZEYTİNLİKLERLE İLGİLİ DANIŞTAY’A GİDECEĞİZ’

2017’de üretim reform paketinin görüşmeleri sırasında kanun teklifinden geri çekilen zeytinliklerle ilgili maddenin yönetmelikle geri getirildiğini belirten Özel, bu yönetmelikle ilgili Danıştay’a gideceklerini ve yürütmenin durdurulmasını talep edeceklerini bildirdi.

zel, Üsküdar’da bazı okullarda, AKP Gençlik kolları üyelerinin, düzenlenen sergileri ziyaret ettiklerini belirterek, “Korkunun ecele faydası yok. Bunları yapmakla iktidarı tutamazsınız. Sadece kendi geçmişinize ‘AK Parti buna da tenezzül etmişti’ diye bir satır daha ilave edersiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgür Özel: 104 amiralden özür dilenmeli

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 5 ay önce

  Bayan Zevzek birinci özrü dilemeli

 2. Meral Aksener ozur diledi mi?
  Cikti daha neyin nesini anlamadan Emekli Amirallere hakaret etti.
  Erdogan nerede. Hani birileri istiyor diye kanal yapacak Erdogan nerede. Erdogan Amirallerden ozur dileyecek mi.
  Hala bir Padisah degil, sadece bir politikaci oldugunuzu anlayamadiniz. Ve ne egitimde, ne de zekalilikta bu Amirallerin tirnagi kadar olamayacaginizi bilem bilmiyorsunuz. Mesela RTE, diplomai bilem tartismali. Adamda diploma bilem yok, bu ulkeyi yonetiyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!