Özgür Özel: CHP’yi iktidar yapamazsam o gece istifa edeceğim

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir niyetinin olmadığını açıkladı. Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapamazsam o gece buraya çıkıp istifa edeceğim, siyaseti o gün bırakacağım" dedi. 

featured

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

Burada yaptığı açıklamalarda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, seçimlerin ardından partililere cumhurbaşkanı adaylığı konuşmayacaksınız” talimatı verdiğini doğruladı.

Cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir niyetinin olmadığını söyleyen Özel, “Benim bir niyetim var, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini birinci parti yapmak, bir CHP’liyi cumhurbaşkanı yapmak” dedi. Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapamazsam o gece buraya çıkıp istifa edeceğim, siyaseti o gün bırakacağım” diye konuştu

Ayrıca açıklamasında MHP Genel Başkanı Delet Bahçeli ile görüşmesinden de söz eden Özel, genel başkan görüşmelerinin ana maddesinin emekliler olduğunu söyledi. Özel, “Bahçeli ile yaptığım görüşmede, emekliler konusunda herkesle görüşelim, Meclis’te bu sorunu çözelim dedim. Emeklilere hakikaten bir şey yapmak lazım” ifadelerini kullandı.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘GÖRÜŞMELERİN ANA GÜNDEM MADDESİ EMEKLİLEİRN DURUMU’

“Biz emeklilerle ilgili ilk adımı bu salonda atmıştık. 9 Ocak’ta emeklilere yüzde 33 zam verilmişti. TÜİK’e göre bile yüzde 68, fiyatlar katlana katlana gelmiş, emekliye 7 bin 500 lirayı 10 bin lira yaptılar, biz de 9 Ocak’ta bu salonda Ankara’daki bütün emekli derneklerini aramıştık, yapılan toplantıda onlara söz verdim, nereye gidersem konuşacağım dedim. Seçim günü herkes emeklilerin seçim sonucuna önemli bir etki yaptığını söylediler. Yine aynı kürsüde bu sefer basın mensuplarına şunu söyledim, seçimi hor görülenlerin ihmal edilenlerin kazandığını söyledim. O günden sonra da yine mücadeleye devam ediyoruz.

Sayın Erdoğan, Bahçeli, DEM Parti’nin Eş Genel Başkanlarıyla, Müsavat Dervişoğlu il yaptığım görüşmelerin ana ana maddesi, ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve emeklilerin durumunu konuştum. Yine geçtiğimiz günlerde İstanbul Planlama Ajansı’nın emeklilerle ilgili yaptığı bir çalışma vardı. Diyor ki İstanbul’daki her 6 kişiden biri emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor; her 3 emekliden biri çalışmaya devam ediyor diyor. 10 bin liralık emekli maaşından bahsediyor. 10 bin lirayı verip ne yaparsan yap demişiz.

‘BUNU VİCDANEN VE AHLAKEN KONUŞMAK LAZIM’

“Emeklilere hakikaten bir şey yapmak lazım, bunu vicdanen ve ahlaken konuşmak lazım”

Bahçeli ile yaptığım görüşmede, emekliler konusunda herkesle görüşelim, Meclis’te bu sorunu çözelim dedim. Emeklilere hakikaten bir şey yapmak lazım. Seçim geçti bundan sonra normal seçimin vakti 2028, milletimiz isterse erken olur ama şuan seçim takviminde değiliz. Gerçekten bunu vicdanen ahlaken konuşmak lazım. Bazıları biz bunu oy almak için söylüyoruz sanıyor. Aksine emekli 10 bin liraya mahkum edildiğinde oradaki emekçinin bu hükümete tepkisi artar. Bugün zam yapılsa iktidar rahatlar.

‘EMEKLİYE VERECEĞİ PARAYI ZENGİN MÜTEAHHİTLERE VERDİ’

En düşük emekli asgari ücretin altında artık hesaplanmasına izin vermeyeceğiz. Erdoğan istemez miydi emekliye zam yapsın ama yapamadı. Ülke büyük krizde para yok yapamadı. Erdoğan, emekli maaşına zam yapılabilmesi için 17 bin lira yapmam için 680 milyar para lazım dedi. Düzenlemenin hayata geçmesi için 680 milyar lira gerekiyor, Bu para var, ancak Erdoğan bu parayı zengin müteahhitlere verdi. Ayrıca, Erdoğan’ın affettiği toplam vergi miktarı 666 milyar lira, bu da müteahhitlerin cebine girdi.

KATAR’IN HEDİYESİ UÇAKLAR VE TANK-PALET FABRİKASI

“(Cumhurbaşkanı’na ait uçaklar) Makul bir seviyeye indirilir. O uçan saray Katar’dan hediye gelmişti. Sakarya’daki tank palet fabrikasındaki askerler o uçağa bindirilir, o uçak Katar’a yollanır, Katar’a telefon açıp, bir uçak almıştık sebepsiz yere, bir de tank paleti size vermiştik sebepsiz yere. Uçak sizindir tank palet bizimdir der.

PARTİLİLERE ‘CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINI KİMSE KONUŞMAYACAK TALİMATI

“(Partinizin yetkililerine ‘bugün Türkiye’nin gündeminde cumhurbaşkanı adaylığı yok kimse konuşmayacak’ talimatı verdiniz mi?) Evet dedik. Doğrudan yaptığım konuşmayı söyleyeyim ‘Biz CHP’de partinin yönetimini ele aldık iktidara geldik parti bir bütün bu parti hepimizin, bu partide geçmişte yaptığımız doğruları sürdürmek boynumuzun borcu ama yapılan yanlışları da hep birlikte terk etmemiz lazım. En büyük hatamız seçimin ertesi günü aday ve ittifak konuşulmaya başlanıyor. CHP sosyal demokrat bir parti CHP çay emekli mitingi yapacak. CHP kendini böyle anlatacak sol bir parti. Öbür tarafta milliyetçi demokrat bir parti kendini anlatacak. Günü geldiğinde ittifak gerekirse seçimden sonra değil seçimden makul bir süre önce döner bakarsın. Bir şey paylaşacaksak da ona göre paylaşırız kimse kimsenin hakkına girmez. Biz kendi kimliğimizle milletimize yapıcı bir muhalefeti gösterelim.

‘CHP’Yİ İKTİDAR YAPAMAZSAM O GECE İSTİFA EDECEĞİM’

Seçimin ertesi günü aday konuşmak; bu potansiyel adayları küstürecek mevcut adayları başka bir psikolojiye sokacak ve milleti boşu boşuna meşgul edecek bir şey. Benim canıma tak etti geçtiğimiz seçimdeki bu hatayı yeniden yaptırmak isteyen bir tuhaf kafa var. Hep aday tartışması açılıyor. Arkadaşlara dedim. Soru gelsin gelmesin ne beni övmek için olsun olmasın… Benim cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir hedefim bir niyetim yok. Benim bir niyetim var, bulunduğunuz yerden bu seçim akşamı olduğu gibi Atatürk’ün partisi Cuhmuriyet’in ikinci yüzyılının ilk genel seçiminde birinci partidir dediysem ben en büyük hedefime ulaşmışımdır. CHP’nin 973 ilçedeki ilçe binalarının ışıkları sabaha kadar yanacak. Ben kendi adıma hiçbir şey istemem. Ben CHP’nin bu seçimlerde iktidar yapayım bir CHP’li cumhurbaşkanı yapalım bu ülkeyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyet ettiği rotaya sokalım. Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapamazsam o gece buraya çıkıp istifa edeceğim, siyaseti o gün bırakacağım.”

thumbnail
İlişkili Haber

Özgür Özel: Bu partide kimsede hançer bulunmaz

Özgür Özel: CHP’yi iktidar yapamazsam o gece istifa edeceğim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!