Özgür Özel: İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var

CHP'de başlayan değişim tartışmalarıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in ismi parti genel başkanlığı için konuşulmuştu. İmamoğlu'nun İBB Başkanlığı için yola çıktığını açıklamasının ardından gözler Özel'e çevrildi. Özel'den "İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var." çıkışı geldi.

featured

CHP’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan ‘değişim’ tartışmaları sürerken, partide genel başkanlık için konuşulan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili “ortak bir hayalimiz var” dedi. Özel, “İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var, CHP’de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağım” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında ‘değişim’ tartışmalarına da değinen Özel, “CHP’de değişim ve dönüşüm olacaksa ayrılarak değil, birleşerek olacak. Değişimi cephelere bölecek değiliz. Hatta değişime itiraz edenleri bile kapsayacak bir değişim öngörüyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE İÇİN DOĞRU KARAR’

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Özel, CHP genel başkanlığı adaylığı için adı geçen İmamoğlu’nun “Ben de kendimi İstanbul’a mühürlü kabul ediyorum.” diyerek İBB Başkanlığı için yola çıktığını açıklamasını değerlendirdi. Özel, şöyle konuştu:

“Beklediğim bir karardı. En çok İstanbullular memnun olmuştur. AKP’ye karşı kurulup başarılı olmuş en iyi ittifak örneği, İstanbul İttifakı. Bu ittifakı ancak İmamoğlu sürdürebilirdi. ‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’ demek, geleceğe dönük önemli bir iddia. Hem İstanbul’un hem Türkiye’nin geleceği için kıymetli bir karar. Ekrem Başkan üç karar birden verdi. Kendisi, İstanbul ve Türkiye için doğru karar.”

‘İSTANBUL’U ÜÇ KERE KAZANMIŞ OLACAK’

Özel, İmamoğlu’nun 2028’de cumhurbaşkanı adayı olmak istediği iddialarıyla ilgili, “O hedef açısından da İstanbul’u bir kez daha kazanmasının en önemli kilometre taşı olacağını düşünüyorum. İstanbul kazanıldığında İmamoğlu, AKP’ye karşı üst üste dördüncü zaferini almış olacak. İstanbul’u üç kez kazanmış olacak. Biz de soracağız: ‘İmamoğlu’nun sizi kaç kez yenmesi gerekiyor?'” dedi.

‘HENÜZ ADAYLIĞIMI AÇIKLAMADIM’

İmamoğlu, “CHP’nin tarihini bilen ve sicili temiz evlatları var” sözleriyle ilgili de konuşan Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Büyük memnuniyet duyuyorum. Sadece şahsım değil, CHP’de adı geçen geçmeyen pek çok genç arkadaş için önemli ve kıymetli. Genel başkanlık noktasında sorumluluk üstlenebileceğimi size söylemiştim. Adımızın geçtiği bir süreçteyiz. Henüz adaylığımı açıklamadım. Ama en çok ismi geçenlerden biri olarak, başkanın cevabını nezaketli buluyorum.

ADAYLIĞINI NE ZAMAN AÇIKLAYACAK?

Örgütümüz şu an ilçe kongreleriyle meşgul. Partinin tansiyonu orada atıyor. İlçe kongrelerinin tamamlanması ile birlikte değerlendirme yapacağım. Bu kritik süreçte partiyi kamuoyunda zor durumda bırakmadan, genel başkanımıza hak ettiği değeri göstererek, tarihin yüklediği sorumluluktan kaçmadan doğruları yapmaya çalışıyoruz. Süreç biraz daha hızlanacak. Değişim umudu olanlar, partiye küsenler, kızgınlıklarını ifade edenler ve değişim olmazsa sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin beklentisi var, bir şeyler değişecek mi diye. Kimse umutsuzluğa kapılmasın, üzerimize düşeni yapacağız.”

‘İMAMOĞLU İLE BENZER UMUTLARIMIZ VAR’

Özel, “İmamoğlu ile birlikte mi hareket ediyorsunuz? Erdoğan ve Gül birlikteliğine benzeyen bir ilişki mi aranızdaki?” sorusuna “Böyle benzetmelerden tüylerim diken diken oluyor. Her şeyi bırakıp kaçasım geliyor. Benim benzetilmeyi en son isteyeceğim iki isim bu ikisi.” yanıtını verdi.

Özel, “İmamoğlu ile benzer kaygılar ve umutlarımız var. Sadece Ekrem Bey ile değil, beş CHP’linin dördüyle benzer duygulardayız. CHP’de değişim ve dönüşüm olacaksa ayrılarak değil, birleşerek olacak. Değişimi cephelere bölecek değiliz. Hatta değişime itiraz edenleri bile kapsayacak bir değişim öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NUN EMANETÇİ ADAYI MI?

Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“İmamoğlu ile aramızda ‘Şu güne kadar ben durayım, bu günden sonra sen dur’ gibi en ufak bir konuşma yok. Bunu reddederim. Ancak İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var. CHP’de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağımı biliyorum. CHP’nin genel başkanlığı Atatürk’ten emanet alınan bir şeydir. İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanması, sonra Türkiye’yi kazanacağı süreçte onunla uyum içinde olunması başka bir şey. Bu görevi bir süreliğine tutup sonra devretmek başka… Emanet Atatürk’e ait. Şu anda Kemal Bey’de. Bir gün bize nasip olursa sorumluluğunu Atatürk’e karşı hissederiz.”

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından CHP’de başlayan  ‘değişim’ tartışmalarının önemli aktörlerinden olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenlemişti. Burada konuşan İmamoğlu, “Kurultay’da kimi destekleyeceksiniz? Adayınız Özgür Özel mi olacak?” sorusuna verdiği yanıtta, Kılıçdaroğlu’nun CHP’deki değişimin liderliğini yapması gerektiğini belirtmişti. İmamoğlu, “CHP’nin tarihini bilen, geçmişi tertemiz evlatları vardır. Bunlardan ismi geçtiği için söylüyorum birisi Özgür Özel’dir. Bunlar zaman içerisinde konuşulur.” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Ekrem İmamoğlu: İstanbul’a mühürlüyüm

Özgür Özel: İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. iki tane zıpır ile chp sine iyi şanslar. tıpışlarına da tabı.

  2. 17 Ağustos 2023, 12:14

    Siz hayal dünyanızda fantezilerinizle hemhal olmaya devam edin ağzı açık ayran budalaları. Herifler her boş gördükleri arsaya 5 yıldızlı cami yapıyor. Sn. Candan Hanım tek başına mücadele ediyor, siz neredesiniz ne yapıyorsunuz be!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!