Özgür Özel: Numan Kurtulmuş’a bunun hesabını soracağız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un hükümet sisteminden dönüş olmayacağı yönündeki sözlerine "401 kişi evet derse, takır takır parlamenter sistem gelir. Kuralları işler. ‘Revizyonlar olabilir’ diye bir dayatmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Numan Kurtulmuş’a bunun hesabını soracağız" diye yanıt verdi. Özel, yerel seçimlerde CHP- İYİ Parti ittifakının olup olmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

featured

CHP Lideri Özgür Özel, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki bir otelde CHP milletvekilleriyle TBMM Grubu 28. Dönem 1’inci Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada yerel seçimlere ilişkin mesajlar verdi.

CHP’nin karşısında engeller olduğunu belirten Özel, “Antalya’da büyükşehir belediye başkanlığının defalarca iktidar ve muhalefet arasında gidip geldiği bir süreç var. Türkiye’deki 11 büyükşehir belediyemizle birlikte Antalya’mıza hizmet ediyoruz. Bir yandan Recep Tayyip Erdoğan kendi yönetim anlayışını sanki özlenen bir yönetimmiş gibi gösteriyor. Oysaki yaptığımız anketler ve sokakta gördüklerimiz. Bizim elimizin değdiği yerlerde yeşil alanların arttığı rant çıkarlarının halka döndüğünü. Üretilenin iki katına döndüğünü. Yani belediyeciliğin artık daha temiz yapıldığını. Yangın, sel ve her türlü afette CHP’li belediyelerin yardıma koştukları her yerde çok önemli işler yaptıklarını gösteriyor. İstanbul’un üstünden artık bir helikopter uçmuyor. Tayyip Bey bundan rahatsız. Kupon arazileri Katarlılara pazarlayan bir anlayış yok artık” diye konuştu.

‘MEMURA DİŞE DOKUNUR KİRA DESTEĞİ VERİLSİN’

Antalyalı narenciye üreticisinin sıkıntılar yaşadığını, ürünlerinin elinde kaldığını kaydeden Özgür Özel, bu durumu dikkatle takip edeceklerini söyledi. Ev fiyatlarının ve kiraların katlanılmaz ölçüde arttığını belirten Özel, “Bu şehrin memurları var, çalışanları var. Özellikle önümüzdeki bütçe görüşmelerinde dile getireceğim. Kiraların yüksek olduğu yerlere gelen memurlara devlet dişe dokunur bir kira desteği vermelidir. Vatandaşlık karşılığı konut satışının acilen durdurulması lazım. Bu düzlemden Türkiye bir an önce kurtulmalıdır” ifadelerini kullandı.

KABİNEYE ERKEK ELEŞTİRİSİ

Meclis’te bütçe maratonuna başlayacaklarını belirten Özgür Özel, CHP grubunu bütün Türkiye’nin takip edeceğini söyledi. Kabinedeki erkek çoğunluğunu eleştiren Özel, gölge kabineyle ilgili konuştu. Kabinenin yaptığı tüm işleri yakından takip edeceklerini kaydeden Özel, “18 kişilik kadronun 9’u kadın 9’u erkek. Günü geldiğinde bakan, vali ve kaymakamlarda da eşit temsil olacağına bir kez daha söz veriyoruz” diye konuştu.

‘401 KİŞİ EVET DERSE PARLAMENTER SİSTEM TAKIR TAKIR GELİR’

Parlamentonun önemine de değinen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hükümet sistemini eleştirip, parlamenter sistemin gelmesi gerektiğini savundu. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un hükümet sisteminden dönüş olmayacağı yönündeki sözlerini de eleştiren Özel, “Tarafsız olmasını beklediğimiz Numan Kurtulmuş ‘Hükümet sisteminden geri dönüş yok’ diyor. Bu laf söylenebilir mi? Sana mı kalmış bunu söylemek? Bunu dese dese Allah göstermesin bir darbe olsa darbenin destekçisi generaller söyler. Açıp anayasaya bakın. 401 kişi evet derse, takır takır parlamenter sistem gelir. Kuralları işler. ‘Revizyonlar olabilir’ diye bir dayatmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Numan Kurtulmuş’a bunun hesabını soracağız” dedi.

‘GEZİ’DEN YATANLAR BİZİM YERİMİZE YATIYOR’

Özel, TİP Hatay Milletvekili ve Gezi davasından tutuklu bulunan Can Atalay’la ilgili de konuştu. Serbest bırakılarak meclise gelmesi gerektiğini TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile konuştuklarını anlatan Özgür Özel, “Numan Bey de önce ‘Olur’ dedi. 3 saat sonra vazgeçti. AYM’nin kararlarının bağlayıcılığını reddeden yarın ‘Meclise gerek yok ben yönetiyorum der’ o zaman anlarsın bindiğin dalı nasıl kestiğini. Can Atalay’ın hakkını hukukunu ve Gezi’den içeride olan tüm arkadaşlarımızın bizim yerimize yattıklarını biliyoruz. Biz Gezi’de hepimiz vardık. Gezi’den yatanlar bizim yerimize yatıyor. Bunun hesabını sana soracağız Recep Tayyip Erdoğan” diye konuştu.

‘İYİ BİR KARAR ÇIKMASINI TEMENNİ EDERİM’

Meclis’te başlattıkları adalet oturumunun ardından ikinci fazda ne yapacaklarını da konuşacaklarını söyleyen CHP’li Özel, yerel seçimlerde İYİ Parti ile bir ittifak olup olmayacağı konusuna da açıklık getirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret ederek ittifak konusunu konuştuklarını anlatan Özel şöyle konuştu:

Meral Akşener’e heyetimizle ziyaret gerçekleştirdik. Kendilerinin Genel İdare Kurulu’ndan haberdar olduğumuzu birbirimize kaybettirme niyetinde olmanın seçmenin beklentisi olmadığını, birlikte hareket etmenin muhalefeti güçlendireceğini ve bu kararı yeniden gözden geçirip geçirmeyeceklerini sorduk. Onlar da 4 Aralık Pazartesi gününü işaret ettiler. Oradan çıkacak karara saygımızı ve nezaketli şekilde ilişkimizi sürdüreceğiz. İyi bir karar çıkmasını temenni ederim ancak aksi durumu da fevkalede anlayışla karşılarım.”

Özel’in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı şekilde devam etti. (DHA)

Özgür Özel: Numan Kurtulmuş’a bunun hesabını soracağız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. hicbirsey olmaz, gider onun da elini vatozlarsin. ozel ozgur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!