Özgür Özel sormuştu… Milli Savunma Bakanı Güler’den ‘Pençe’ yorumu: Şu an orada olmasaydık…

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pençe operasyonlarıyla ilgili  "Şu an orada olmasaydık örgütün sınırlarımıza saldırıları önceki gibi devam edecek, şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik" dedi.

featured

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada “20 aydır Pençe operasyonu sürüyor. Siyasi ve askeri hedefleri ve bu hedeflere ulaşma durumu nedir; zafiyet var mıdır? Bu soruların hepsine yanıt arıyoruz. Bu operasyonda neden hedeflere ulaşılmadığını takip etmeye devam edeceğiz. Suriye’deki askerlerimizin ihtiyaçlarının giderilip giderilmediğini takip edeceğiz. Bu sorular bizim sorularımız değil, Mehmetçiğin ailelerinin sorularıdır” ifadelerini kullandı.

Özel’in sorguladığı Pençe operasyonlarıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’den açıklama geldi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında Meclis Genel Kurulu’nda düzenlenen terörle mücadeleye ilişkin bilgilendirme oturumunda konuşan Güler, “Şu an orada olmasaydık örgütün sınırlarımıza saldırıları önceki gibi devam edecek, şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik” dedi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Meclis’te yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Sizleri MSB mensupları adına saygıyla selamlıyorum. Sözlerimin başında milletimizin güvenliği için şehadete ulaşan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Terörle mücadelede örgütlere ağır darbeler indirdik. Hareket kabiliyetini bitme noktasına getirdik. En büyük pay şehitlerimize ve gazilerimize aittir.

Silahlı kuvvetlerimiz tehditleri sınırlarımıza dayanmadan bertaraf etmek için cansiperane mücadele vermekte.

Spekülasyonlar oluşturulmakta. Kahraman Mehmetçiğin mücadelesine zarar verme amaçlı olduğu görülmektedir.

Stratejik öngörüden yoksun, bilinçsiz söylemlere de şahit oluyoruz. Yakın geçmişte yaşananları unutmuşa benziyorlar. Böyle hassas konuda birlik içinde olmak yerine acıların siyasi malzeme yapılması kabul edilemez. 2015 itibaren yurt içinde birçok bölgede PKK, YPG, DEAŞ saldırılarında artış yaşandı.

‘SURİYE’DE BEDEL ÖDEDİĞİMİZ SÖYLENİYOR ANCAK…’

Çok sayıda kahramanımızı şehit verdik. Mayın ve el yapımı patlayıcılar ile çok sayıda güvenlik gücümüz şehit oldu. Süreci farklı değerlendirenler var. Suriye’de bedel ödediğimiz söyleniyor ancak oradaki tedbirleri almadan önce ödemiştir. Harekatlarımız hem bizim hem bölge halkının menfaatlerine uygun şekilde devam ediyor.

‘PENÇE KİLİT OPERASYONU İLE EMNİYETİMİZ TESİS EDİLMİŞ’

Terörü kaynağında yok etme stratejisi uyguladık. Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarımızın icrasına da başlanmıştır. 2019 yılında başlatılan pençe harekatları ve eylemlerin kısıtlanmasında önemli başarı sağlanmıştır. Üs bölgeleri sayesinde yaklaşık 300 km’lik 30 km derinlikte güvenli hat oluşturduk. Pençe Kilit operasyonu ile kilit kapatılmış, emniyetimiz tesis edilmiştir. Aralarında PKK’nın üst düzey yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kadro etkisiz hale getirildi. Pençe harekatlarımız sonrası ağır tahribata uğrayan PKK harekat alanlarımızı öncelikli hale getirdi. Sivil yerleşim yerlerini de örtü olarak kullanmaktalar.

‘TERÖRİSTLER TEMİZLENDİKÇE YATIRIMLAR BÜYÜK BİR İVME KAZANDI’

Irak’taki varlığımız sayesinde ülkemizin tamamında güvenlik ve huzur ortamı tesis edildi. Teröristler temizlendikçe yatırımlar büyük bir ivme kazanmıştır. Sık sık bölgeye gidiyorum. Sizlerin de huzur ortamını görmeniz için bu şehirlerimizi görmenizi tavsiye ediyorum. Gabar’da petrol çıkıyorsa, Hakkari yaylaları turist ağırlıyorsa bunlar terörü kaynağında yok etme stratejisi sayesindedir.

‘ÜS BÖLGESİNE SALDIRILAR GÖRÜŞ MESAFESİ OLMAYAN ORTAMLARDA SERGİLENDİ’

Kahraman Mehmetçik zorlu arazi ve iklim koşullarında canını dişine takarak görev yapıyor. Şehit ve gazilerimizin olduğu da oluyor. Teröristler artık son çırpınışlarını yapıyor. Hain teröristler tarafından üs bölgelerimize yapılan saldırılar görüş mesafesi olmayan ortamlarda kalleşçe sergilendi. Üs bölgelerimize yaklaşan teröristlerin çoğu etkisiz hale getirildi. Kahraman evlatlarımız üs bölgelerinde her türlü donanıma sahip şekilde görevini yürütüyor. ihtiyaç duyduğu her türlü mühimmat ve ikmal kesintisiz karşılanmakta. Topla 80 doktorumuz üs bölgelerinde görev yapmakta.

Güvenlik tedbirlerini sürekli olarak arttırıyoruz. Tesisler aşama aşama geliştirilmektedir.

Irak’ın kuzeyinden gelen haberlerle acımız büyük ancak intikam için kudretimiz daha büyük. Bugüne kadar şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Üs bölgelerimize yönelik saldırı girişimleri oldu. Bu saldırılara mukabil 1089 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Irak ve Suriye’de kapsamlı hava harekatları başlatılmıştır. 114 hedef imha edilmiştir. Irak’ın kuzeyindeki saldırılar, kesintisiz mücadelenin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Teröristler mağaralarında güvende olduklarını zannederken Mehmetçik tarafından inlerine gömülmüştür.

 

Özgür Özel sormuştu… Milli Savunma Bakanı Güler’den ‘Pençe’ yorumu: Şu an orada olmasaydık…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. hdpyi kapatin, yoneticilerini de adam gibi yargilayin. korkmayin birsey olmaz, koca koca generalleri iftiralar ile alirken birsey olmadi, bunlardan bir cacik olmaz.

  2. 7 ay önce 70 kişi bunlar, ayakkabı numarasına kadar biliyoruz diyen bir İçişleri bakanı vardı. Ne oldu bu kadar zamanda çoğaldı mı bunlar.

  3. Sayın bakan,
    Sizin öö gibi birine bir şey açıklamıza gerek yok. Kendisini CHP’ nin başkanı sanan zat aslında ikinci bir guguk kuşu.

  4. 16 Ocak 2024, 18:21

    Bunun muhalefeti olmaz efendim. Şu an orada olmasaydık en basit ve anlaşılacağı şekilde Türkiye de huzur olmaz idi. Futbol vb. oyunlardan bileneceği üzere baskı hep rakip alanda olur. Rakibini kendi sahanda karşılarsan gol yersin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!