Tunceli’yi ‘Dersim’ yaptı… Özgür Özel, mezarı başında Kamer Genç’i incitti!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, eski TBMM Başkanvekili, Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in ölümünün yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Tunceli'den “Dersim” diye söz etti. Ancak Kamer Genç, Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirilmesine net şekilde karşı çıkmış, "Dersim Harekatı"nın durup dururken gerçekleşmediğini söylemişti.

featured

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, eski TBMM Başkanvekili, Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in vefatının 8’inci yılında, anma töreni için gittiği Pertek ve Nazımiye’de açıklamalarda bulundu.

Özel, Kamer Genç’in mezarı başında yaptığı konuşmada, Tunceli’den “Dersim” diye söz etmesi dikkat çekti.

KAMER GENÇ’TEN ‘DERSİM’ İTİRAZI

Kamer Genç, Tunceli bağımsız milletvekili olduğu 2009 yılında, AKP’nin “açılım” politikası kapsamında Tunceli’nin adının değiştirilmesini gündeme getirmesine karşı çıkmıştı. Genç, “Neden diğer yerlerin değil de Tunceli’nin ismi değiştirilmek isteniyor? ‘Dersim’ isminin kullanılması, halka, 1938’de yaşanan acılarını hatırlatır” demişti.

‘ÖZÜR’ TARTIŞMASINA NE DEDİ?

2011 yılında da “Dersim katliamı” iddiası tartışmasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gerekirse özür dilerim” demişti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da “Özür yetmez, arşivleri aç” diyerek Başbakan Erdoğan’a cevap vermişti.

Bu tartışmalara CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de katılmış, “Özür dilemek bir şey ifade etmiyor. Önce araştıralım, belki özür dileyecek bir şey yok” demişti.

‘ATATÜRK BUNU YAPMAK ZORUNDAYDI’

Aynı yıl, Kamer Genç, “Dersim” tartışmasıyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dersim’e durup dururken harekât diye bir şey söz konusu değildir. Aralarında 91 aşiretten birinin başkanı olan Seyid Rıza’nın da bulunduğu derebeyleri ta Osmanlı döneminden beri bölgede devleti tanımıyor, vergi vermiyor, askere gitmiyor…

Dahası başta Gümüşhane olmak üzere çevre illere talan, soygun amaçlı saldırılar düzenliyorlardı. Atatürk bunlara karşı önce ikna yöntemini kullandı. Yapmayın, etmeyin, dedi. Sonuç alamayınca hareket kaçınılmaz oldu.”

‘VİCDAN HUZURUYLA İMZALAMADIM’

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 2013 yılında Tunceli isminin Dersim olarak değiştirilmesi için CHP’li vekillerin verdiği kanun teklifinin içine sinmediğini söylemiş ve “Vicdan huzuruyla imzalamadım” demişti.

Kanun teklifini, parti desteği olduğu için imzaladığını söyleyen Genç, “Teklifi vicdan huzuruyla imzalamadım, değişiklik yapılacaksa buna plebisit yöntemiyle Tunceli halkının kara vermesi gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

SIRRI SAKIK’A OKKALI YANIT

Kamer Genç, katıldığı bir televizyon programında da Sırrı Sakık’la Tunceli-Dersim tartışması yaşamıştı.

Programda Sakık, Kamer Genç’e ”Siz Atatürk’ü savunarak soykırıma uğrayan Dersimli Kürtlere ihanet ediyorsunuz.” demiş, Kamer Genç ise “O kullandığınız cümlede bir kaç tane büyük yalan var. Birincisi Dersim bir ilin değil bölgenin adıdır ve benim ilim Cumhuriyetle beraber Tunceli olmuştur. İkinci husus Dersim’de olanlar soykırım değil yeni kurulan bir devletin başkaldıranlara karşı önlem almasıdır. Bir başka yanlışınız ise Tunceli asla Kürt değildir. Biz Hazar kökenliyiz. Dilimiz de sizden farklı yani ne Kırmançi ne de Zazaca konuşuyoruz.” yanıtı vermişti.

 

Tunceli’yi ‘Dersim’ yaptı… Özgür Özel, mezarı başında Kamer Genç’i incitti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. 22 Ocak 2024, 14:38

    İmzalamış nihayetinde. Nasıl net şekilde karşı çıkmış oluyor?

  2. 22 Ocak 2024, 15:56

    Dersim değil oranın adı TUNCELİ! Bedelsiz itiraz olmaz! ”Ben yaptım oldu” olmaz. Cumhuriyet, kolay kurulmadı; çok kan aktı, çok! Abidik gubidikle bu gemi yürümez.

  3. 23 Ocak 2024, 11:48

    CHP’ye KK tarafından bulaştırılan hastalıklar, iyileşmediği gibi artarak devam ediyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!